Урок-практикум з української літератури в 6 класі Олександр Олесь Метелиця чи дівчина. Ідейно-художній аналіз

Олександр Олесь «Метелиця чи дівчина». Ідейно-художній аналіз
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору, художню майстерність автора; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричного твору, визначення художніх засобів та їхньої ролі у творі; виховувати естетичні смаки, любов до природи, ло художнього слова, оптимістичне світобачення.
Тип уроку: урок-практикум
Методи й прийоми: слово вчителя, загадка, асоціативний кущ «Снігопад асоціацій», хвилинка творчості гра «Вірю – не вірю», виразне читання, ідейно-художній аналіз, робота в групах, «Відкритий мікрофон».
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація до уроку, малюнки дітей зими, роздатковий матеріал
Теорія літератури:  ліричний вірш, іронія

ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчання
1.Оргмомент.
Привітання
( звучить мелодія К. Меладзе «Знову Метіль»)
ІІ. Виклик
1.Розпочати урок я хочу із загадки:
Чудо-сани прилетіли.
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця –
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає -
Сріблом все вкриває.
Що це за цариця?
Слово вчителя
Найказковіша пора року зима. Сріблястий іній, дивні візерунки на шибках, білий пухнастий сніг, мереживо сніжинок, пісня завірюхи – не пора року,а казка. І ми кожного року потрапляємо до неї в гості.
Які асоціації виникають у вашій уяві при слові зима? Я пропоную вам пограти в гру «Снігопад асоціацій»
( Учитель кидає сніжок учню, а він у відповідь називає свою асоціацію).
Талановитий український поет Олександр Олесь також захопився казковою красою зимової пори. Свої почуття він показав у вірші «Метелиця чи дівчина», про який сьогодні піде мова на нашому уроці.
Спробуйте окреслити задачі нашого уроку
Давайте пригадаємо біографію Олександра Олеся.
«Вірю – не вірю»
Олександр Олесь - справжнє ім'я поета.
(Не вірю, бо справжнє ім’я Олександр Кандиба)
Батьківський рід походив з козацької верхівки, а материн – з кріпаків.
( Не вірю, бо батьківський рід походив з чумаків, а материн – з кріпаків)
Дідусь переповідав йому народні казки й легенди.
(Вірю)
Маленький Сашко знав майже напам'ять Біблію.
(Не вірю, бо Маленький Сашко в дитинстві захоплювався «Кобзарем»)
Перша збірка поета мала назву “З журбою радість обнялась”.
(Вірю)
Майже 30 років прожив за кордоном, переважно в Празі.
(Не вірю, бо не 30 років, а 25)
В еміграційний період почав писати твори для дітей.
(Вірю, бо саме з появою сина Сашка з’являються його твори для дітей).
ІІІ Осмислення учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання учнем поезії «Метелиця чи дівчина»(напам’ять).
2. Заповнення паспорту твору
Рід – лірика.
Жанр – ліричний вірш.
Настрій – легкий, грайливий.
Тема твору – зображення поетичного образу зими, у якому реальні прикмети переплітаються з фантастичними.
Художні особливості:
У вірші О.Олеся Зима постає перед нами в образі  дівчини. Вона молода і гарна, автор використовує метафору «красуня із села». Їй весело, попереду в неї ціла вічність, і вона , витягнувши з кишені білу мережану хустку, починає радісно кружляти. Біла мережана хустка – це метафоричний образ завірюхи. Для показу рухів метелиці, О. Олесь використовує повтори. Вона не звертає уваги на старенького, закоханого у неї Мороза, адже молодість ніколи не розуміє старості. Молодість думає і любить лише молодих «Та що він їй,  старесенький, їй легені в думках». Поет, порівнюючи Метелицю з Морозом, використовує антитезу. Ми бачимо авторську позицію – зменшувально пестливі слова вказують на поважне ставлення до Мороза, а в останніх рядках відчувається легка іронія, коли автор гіперболізовано передає емоції Мороза щодо легковажності Метелиці.
ІРОНІЯ - засіб художньої виразності, прихована насмішка, коли за зовні позитивним висловлюванням ховається висміювання. Найчастіше використовується в сатирі.
Слово вчителя
Багато хто х митців звертався до образу зими, метелиці, це були не тільки художники, але й поети, письменники, музиканти. Назвіть відомі вам твори про зиму, метелицю.
Я пропоную вам об’єднатися в 3 групи: художники, музиканти та літератори.
Робота в групах
Група «Художники» повинна за відведений час дослідити, які кольори переважають в образі Метелиці, а які – в образі Мороза, як ці кольори характеризують ці образи. Чи співпадає це з характеристикою їх О. Олесем.
Є цікава теорія у фоносимволіці, висунута вченим О.Журавльовим,
що певним звукам відповідають певні кольори.
Звернення до таблиці „Колір – звук ”
А – червоний О – жовтий
Е – зелений У – синій
І – блакитний И – коричневий, чорний
МетЕлицЯ чи дІвчинА з сусІдньогО селА навкОло пОдивИласЯ і хУстонькУ взялА.

























































МорОз, дідОк рожЕвенькИй, мов ЯблучкО в садУ, всміхАєтьсЯ, закОханИй  в красУню мОлодУ.

























































Червоний - мамина любов, захист,здоров’я, активність, привертання уваги.
Зелений втілює добробут, дорослішання, розвиток, здоров’я, розуміння прояву любові, тайну, розум,живість,щирість.
Блакитний - пасивність, поміркованість, спокій, втішання, розум, меланхолійність, фантазія, творчість.
Синій - розум, стійкість, поступове вдосконалення, зосередженість.
Чорний, коричневий колір - ніч, смерть, каяття, гріх, зло, деструктивні сили.
Жовтий колір означає веселе, радісне світосприйняття, товариська і чуйна поведінка.
Група «Музиканти» повинна визначити розмір вірша, довести, який темп і характер вірша.

Група «Літератори» повинна визначити риму поезії та написати невеличкий вірш:
Білий сніг вкрив все навколо –
Новий рік напоготові
Всі готуються до свята:
І дорослі, і малята
Навіть звірі у норі
бачать новорічні сни.
А морозу все не спиться,
Він лютує, наче злиться,
І від цього у вікні
Розмальовані шибки.
Вітер свище за вікном,
Спить усе зимовим сном,
Тільки зорі мерехтять,
блищать.

ІV. Рефлексія
«Відкритий мікрофон»
Сьогодні на уроці я.
Мені було цікаво..
Я дізнався
Учитель: І завершити наш урок – практикум я хочу побажаннями, але не звичайними, а віршованими:
У зимові дні казкові  Зичу вам безмежної___________( любові). 
Хай здійсняться вашії мрії,  Справдяться нехай____________( надії),  Хай ялинка, що вогнями сяє нині, Щастя принесе усій ___________( родині). 
Хай погане все покине , І розквітне_______молода_____(країна )! 

V. Коментоване оцінювання
VІ. Домашне завдання: вивчити вірш напам’ять.













ШАНОВНІ КОЛЕГИ!
Запрошую вас у четвер, 15 грудня,
на відкритий урок - практикум з української літератури в 6 класі
«Олександр Олесь «Метелиця чи дівчина». Ідейно – художній аналіз».
Урок відбудеться в кабінеті №21
о


З повагою, Сурніна І.Є.
Рисунок 1