Навчання грамоти. 1 клас


Тема уроку. Звуки [ с ], [с’],позначення їх буквами Сс.
Мета уроку.Ознайомити учнів з буквою С с( «ес» ), її звуковим значенням, формувати вміння виконувати аналітико-синтетичні вправи , вчити читати склади , слова з новою буквою,удосконалювати навички звукового аналізу слів,розвивати вміння читати анаграми. Забезпечити розвиток фонематичного слуху,мислення та зв’язного мовлення учнів. Сприяти вихованню працелюбності, вміння дотримуватися правил особистої гігієни.
Обладнання. Мультимедійна презентація, потяг з літерами, фішки звуків, картки розрізної азбуки, предметні малюнки.
Тип уроку. Урок вивчення та первинного закріплення знань (за О. К. Данилевич)
Хід уроку
I.Організаційний етап.1)Привітання
2)Створення емоційного настрою уроку.
Щоб добре нам навчатися,
Треба всім старатися.
На уроці не лінитись
І старанно всім трудитись.
Будуть в нас знання міцні,
І ми будем всі знавці.
-Бажаю Вам успіхів!
II. Контроль знань учнів.
1)Аналітико-синтетичні звукові вправи.
-Діти,пригадайте,яку букву ми вивчили на попередньому уроці?
-Які звуки позначає ця буква?
-Які це звуки- голосні чи приголосні?
2)Гра ,Утворіть склад”.
Вчитель показує картку з буквою,ве” у поєднанні з іншими вивченими буквами,на позначення голосних звуків(а,о,у,и,і)
-Як вимовляється звук[ в’] в останньомускладі?(м `яко). Чому?
- Так,не забувайте,що перед звуком [ і] приголосні звуки вимовляємо м`яко.
3)Читання стовпчиків слів з вивченими буквами.(Вибірково)
- вона
- мова
- Іван
- лови
- нові
- Замість якого слова можна сказати вона?(Дівчинка)
- Яка у нас мова?
-З якої букви написано слово Іван?Чому?
-Що означає слово лови?
-В якому слові чуємо звук[ в`]?
III. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
-А для чого ми вивчаємо звуки і букви?
- Діти,а чи досить нам цих знань, які ми здобули за короткий строк навчання у школі?
1)Оголошення теми і мети уроку.
-Я погоджуюсь з вами, що ще не досить у вас знань,щоб читати і писати . Будемо разом здобувати знання.
- Ви вже знаєте,що до нас на урок можуть приходити різні гості. Сьогодні до нас завітав незвичайний гість. Який,дізнаєтеся,коли відгадаєте загадку.
1 учень .
Із неба диво золоте
І світить нам,і гріє,
Ніщо без нього не росте,
І всяк йому радіє.(Сонце)
- Так,на нього ще часто говорять лагідно,сонечко. Діти,пригадайте з уроків природознавства, яку роль відіграє сонце в природі? (Відповіді дітей).
-А зараз послухайте ще одну загадку.
2 учень.
Я комашка,я жучок,
А на спині сім крапок.
Я червоні крила маю
Попелицю скрізь збираю.(Сонечко)
Демонстрація на слайді: сонце-зірка і сонечко-жучок.
-Зверніть увагу,відгадки до цих загадок є однакові слова,але вони мають різне значення.
-З якого звука починається слово сонце? [c]. Тож сьогодні ми дізнаємося,якою буквою позначається звук[с ] на письмі та будемо навчатися читати склади і слова з новою буквою.
IV. Вивчення нового матеріалу.
- Вимовимо звук [ с] і спробуємо розказати,як він утворюється.
Кінчик язика впирається в нижні зуби,які створюють перешкоду на шляху струменя повітря. А раз є перешкода,то звук який?(приголосний). А який він у слові сонечко? ( твердий).А ось на уроці математики ми щойно вивчали число 7.А в цьому слові який він?(м`який). То виходить ,що звук[ с`]може бути і твердим і м`яким приголосним.
2)Упізнавання звуків[ с],[ с`] у словах.
Сир,коса,сіль,роса,сосна,колосок,сіно,осінь.(вказати, де він чується)
3)Звуковий аналіз слів сова,лось за предметними малюнками.
- Cонечко хоче, щоб ми склали звукові схеми слів самостійно. Зробимо перевірку за допомогою ключа.
-В українській мові звуки[ с] ,[ с`] позначаються на письмі буквою Сс. (Показ літери. Учні порівнюють за формою і розміром)
3)Фізкультхвилинка.
Сонечко прокинулося, потягнулось. (Діти повільно піднімаються, потягуються.)
В різні боки повернулось. (Руки в боки, повороти.)
Потім весело всміхнулось. (Посміхаються один одному.)
Кругом себе обернулось. (Крутяться кругом себе.)
Стали квіти оживати,
Пташки пісеньки співати. (Розводять руки в сторони.)
Діти стали танцювати,
Миле сонечко вітати. (Діти виконують танцювальні рухи.)
-А тепер, уявимо себе літерою С (великою і,присівши,маленькою).
4)Друкування букви С у зошиті.
V. Первинне закріплення знань учнів.
1)Робота за Букварем(с.44-45)
а)Звуковий аналіз слів з опорою на схеми,подані в підручнику.
б)Читання прямих і обернених складів у будиночках.
в)Читання складів,поданих в аналітико-синтетичній формі.
г)Читання слів у стовпчиках.
VI. Контроль і самоперевірка знань.
1)Самостійне читання складів,поданих в аналітико-синтетичній формі.
2)Визначення місця літери С в алфавіті.
3) Фізкультхвилинка для очей.
4)Утворення слів зі складів.
Нові,носили,налили,сині.
5)Читання слів у стовпчиках.
6)Читання речень.
7)Робота з анаграмами.
8)Складання і заучування скоромовки.
Сумно сому самому.
VI. Підведення підсумків уроку.
1)Гра «Закінчи речення».
- Сьогодні на уроці ми вивчали…
- Мені вдалося…
- Мені було складно…