Розробка уроку з мистецтва з теми: Зразки мистецтва Трипільської та скіфської культури. Мистецтво грецьких міст Північного Причорномор’я


ПР_ Іванова В.О.
Розробка конспекту уроку з художньої культури.
Тема1: Історико – культурна динаміка українського мистецтва.
Тема уроку: Зразки мистецтва Трипільської та скіфської культури. Мистецтво грецьких
міст Північного Причорномор’я.
Мета:
Познайомити учнів з культурною спадщиною українського народу; особливостями ставновлення і створення на території України певних культурних традицій;
історико-культурною динамікою українського мистецтва.
Розвивати вміння самостійно знаходити необхідну інформацію, готувати доповіді, аналізувати та характеризувати особливості етапів культурного розвитку України.
Виховувати дбайливе ставлення до української культури, національної самобутності української нації.
Тип уроку: урок введення в тему та засвоєння нових знань.
Обладнання: карта України, комп’ютер, презентація, відеосюжети «Трипільська культура», «Музей Трипільської культури», «Херсонес Таврійський»; фрагмент твору
С. Прокоф’єва «Скіфська сюїта».
Хід уроку:
Етап уроку
Зміст навчального матеріалуМетоди та прийомиМета даного етапу уроку
І. Організація уроку.
ІІ. Мотивація.
ІІІ. Оголошення теми, мети, навчальної діяльності учнів на уроці.
ІV. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
V. Рефлексія.
VI. Підсумок уроку.
VII. Оцінювання знань, вмінь і навичок на уроці.
VIII. Домашнє завдання.
Вхід під музичний супровід
Привітання
Ретроспективне відео-аудіо представлення художньої культури України. На тлі музичного супроводу відбувається експонування зорового ряду, що представляє розмаїття та багатогранність культурних надбань народів, які проживали на теренах України. Учні сприймають відео-аудіоряд. (Звучить уривок твору С.Прокоф’єва «Скіфська сюїта» та уривок фотофільму «Херсонес Таврійський». Епіграф уроку: «Сучасний стан археології дає право твердити, що український народ – автохтон своєї землі, який жив на своїй території, починаючи з неоліту».
Н.Полонська – Василенко
Ми з вами продовжимо вивчення художньої культури, при цьому будемо досліджувати та відстежувати розвиток культури нашої рідної України, ми прокладемо місток між минулим і сучасністю, будемо вчитися розуміти те, що не маючи минулого, не було б і сучасного.
Згадайте уроки історії і спробуйте на карті України показати місця поселень наших предків.
Вивчення історії українського суспільства, як правило, починають з характеристики населення, яке проживало на території нинішньої України у найдавніші часи. Протягом тисячоліть на території сучасної України проживало багато народів, які мігрували, постійно змінювали один одного. Людські спільноти завжди розчленовувалися на дискретні групи, які ще називають племенами, невеликими народностями і навіть мікроетносами. Внаслідок постійних міграцій давнє населення України не було етнічно і культурно однорідним. До того ж якась частина племені неодмінно залишалася на своїх обжитих місцях. Саме цим і могло забезпечуватися передання у спадок наступним поколінням культурного, світоглядного, мистецького досвіду. Так протягом тисячоліть різноетнічні народи створювали на території України певні культурні традиції, які з часом ставали підґрунтям української культури.
Група 1. Кіммерійці.
Група 2. Скіфи.
Група 3. СарматиГрупа 4. Трипільська культура
Мистецтво грецьких міст Причорномор’я.
Значний вплив на весь стародавній світ, зокрема на культуру скіфів і слов’ян мала античність – колиска європейської цивілізації. У VІ ст. до н.е. грецька колонізація поширилася безпосередньо на територію сучасної України. У Північному Причорномор’ї греки заснували античні міста-поліси: Ольвію (неподалік Миколаєва), Херсонес (сучасний Севастополь), Пантікапей (сучасна Керч), що став столицею Боспорської держави, Феодосію та інші.
Основу складають матеріали розкопок грецьких міст і некрополів Ольвії, Херсонесу, території Боспорського царства, острова Березань, що проводяться кількома поколіннями археологів з початку XIX століття до наших днів. Пам'ятки представлені речами, що привезені з різних районів античного світу, а також роботами, що поєднали традиції варварів з греко-римським впливом. Золоті речі з некрополів античних міст-колоній Північного Причорномор'я: намиста, браслети, сережки, персні, підвіски і інші прикраси. Чудові античні художні вироби походять з багатих царських поховань в кургані Куль - Оба, з великого курганного некрополя Пантікапея - столиці Боспорського царства. В містах розвивалися металургійне, каменярське, деревообробне, гончарне, ювелірне, косторізне та інші ремесла, а також риболовний промисел і виноробство. В міста Греції, Малої Азії, Єгипту з цих міст вивозили хліб, рибу, хутра, продукти тваринництва тощо.
Учні з допомогою учителя заповнюють таблицю (додаток 1)
Назви твори мистецтва античних міст.
Закінчіть речення:
- «Сьогодні на уроці я дізнався...»;
- «Мене здивувало...».
1.Про що саме ви довідалися на даному уроці?
2.Чим характерна художня спадщина наших предків?
Мистецтво на території сучасної України часто мало свій неповторний автентичний характер що не заважало йому розвиватися паралельно з розвитком культури в світі. Отже, художня культура України з найдавніших часів була повноправною та невід'ємною частиною світової художньої культури.
Підготувати презентації на теми «Архітектура Київської Русі»; «Монументальний живопис Софії Київської»; «Іконопис Х-ХІст.»
Слухання
(сприймання) музичного твору.
Перегляд відео.
Вступне слово вчителя.
Бесіда
Робота з картою
Робота в групах
Розповідь вчителяПрезентація.
(слайд – шоу)
Робота в зошитах
Інтерактивний метод «Ланцюжок»
Прийом «Мікрофон»
Резюме
Заключне слово вчителя Налаштування класу на роботу.
Створення позитивної емоційної атмосфери учнів на участь у творчому уроці.
Побудження особистісно-позитивного ставлення до культурних мистецьких цінностей українського народу.
Знайомство учнів з особливостями ставновлення і створення на території України певних культурних традицій.
Опанування учнями художньо-практичними вміннями та навичками, формування вміння керуватись набутими знаннями та вміннями у самостійній діяльності, у процесі самоосвіти.
Аналіз та синтез отриманих знань.
Узагальнення вивченого матеріалу.
Підведення підсумків роботи учнів на уроці.
Таблиця.
Додаток 1. (робота в зошитах)
Назва
Види мистецтва
Перлини культурного надбання Матеріал
Трипільська культура
( V – ІІ ст. до н.е.)
Скульптура. Декоративно- прикладне мистецтво. Музичне мистецтво.
Статуетки людей, тварин; головні знаряддя праці, предмети побуту, прикраси; музичні інструментиКремінь, камінь, кістка, глина; мідь і бронза з геометричним орнаментом; ребро мамонта
Скіфська культура (VІІ-ІІ ст. до н.е.)
Скульптура. Декоративно- прикладне мистецтво (ювелірне мистецтво) .
Живопис. Музичне мистецтво.
Скіфські баби, прикраси, парадна зброя, кінська упряж, посуд; музичні інструменти (дзвіночки, брязкальця, тризубці); зображення людей та тварин на стінах Мідь, бронза, срібло, золото, залізо
Мистецтво грецьких міст Північного Причорномор’я (VІст. до н.е.) Скульптура. Архітектура. Ремісниче виробництво (ткацтво, кераміка, деревообробка, ювелірне мистецтво). Монументальний живопис. Музичне мистецтво.
Храми, театри, оздоблені скульптурою; кам’яні будинки; фреска, мозаїка; посуд, прикраси Камінь, вапняк, золото, срібло, бронза, мідь, глина