Краса землі, краса життя Документ

Урок читання

Краса землі, краса життя

Тема. За творами: Рильського “Як не любити...”, П. Тичини “Зима”, І. Сонечка “Пастух рогатий”


Мета: на основі художньої прози і поезії закріпити знання дітей про зимові явища природи; продовжувати вчити виразно читати вірші, розвивати навички виразного свідомого читання, усного зв’язного мовлення учнів; розширювати словниковий запас школярів та світогляд; вдосконалювати пам’ять, увагу, школярів; розвивати спостережливість, мислення, вміння міркувати; виховувати любов до природи, до рідного краю.



Обладнання: ілюстрації із зображенням зими, зимових явищ в природі, таблиці, загадки, скоромовки, портрети М. Рильського, П. Тичини, І. Сенченка.



Хід уроку
І. Організаційна частина уроку

Сьогодні на уроці на нас чекає різноманітна і дуже цікава робота. Тому ми повинні бути уважними та активними.

II. Вступна бесіда вчителя

Мабуть, не знайдеться у світі такої людини, яка б не любила природу. Одні милуються барвами осіннього лісу, інші обожнюють тепле ласкаве літнє сонечко, а декого чарують перші весняні квіти, перші промінчики сонечка. А ми в захваті від колючого, косатого сніжку.

Він то запорошить хатинку на краю лісу так, що залишиться від неї тільки пічна труба. А то раптом побудує посеред шляху величезну снігову кучугуру не переберешся через неї. Але дарує зима і погожі дні. Сонце ледве пригріло, і виросла під дахом бурулька, повеселішали птахи, вибігли на вулицю діти.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Інсценізація “Розгулялась зима”

Василь. От зима сьогодні розгулялась! Холодище!
Галина. А от і ні!
Василь. Що ні?
Галина. А те, що зовсім і не холодно! А дуже гарно! Поглянь, яка земля красуня! Все в білому вбранні, ніби наречені, стоять ялинки, бачиш?
Василь. То й справді чудово, тільки трохи холодно!
Галина. На те й зима, щоб було холодно. А як пограти в сніжки, стане жарко.
Василь. Ой, Галинко, ледве не забув. Нам вчителька сказала знайти такі слова, щоб ними можна було описати зиму. Ти вже зробила це?
Галина. Зробила, хіба можна було не зробити, якщо тільки вийдеш за ворота, а там чудеса, ніби сама казка запрошує в гості!
Василь. Звичайно, це чудова пора року, стільки краси, стільки різних чудес!
Зима чаклунка, біла чарівниця,
Це казка незбагнена і жива.
Поглянь сонце колесом сплива...
Учитель. Зима щодня відкриває перед нами чудові сторінки чарівної і живої казки, а ми, занурившись у неї, живемо там, вчимося бачити прекрасне. Ось і перевіримо, чи готові ви до зустрічі зі зимою?

ІV. Підготовчі вправи.
Вправи на дихання: “ротрот”, “ротніс”, “нісніс”, “вдихзатримка дихання ( 5сек.) видих”, “відчути свіжість морозяного повітря”.
Складне читання (прочитати склади швидко і чітко, ніби вітер свище у верховітті дерев).
А А
ВН О ВТР О
ДК У СПЛ У С
СТ И И
Е Е
І І
3. Читання таблиць-“пірамід” ( як стрибає зайчик по сніжку).
ЗИ МА
ХО ЛОД
ВІ ТЕР
МО РОЗ
СНІ ЖОК

СН ІГ
СНІ ЖОК
СНІ ГОВИК
СНІ ГОВІЙ
СНІ ЖНИЙ
4. Вимова скоромовки (прочитати виразно і чітко, немов ступаючи по сніжку).

У малої Сані перекинулись сани,
Тепер у Сані нові сани.
Зібрати за алфавітною таблицею слова (за 10 секунд). Заметіль завірюха.
Яким одним словом можна замінити ці слова? (Віхола)
Підбір прикметників-синонімів до слова “Зима”.
Зима (яка?) – сніжна, біла, холодна, морозна, вітряна, люта, чарівна, чудесна...
Робота над передбаченням слів.
Зима. Зима! Усякий знає:
Вона холодною буває.
Летять, кружляють, як пушинки,
Легкі білесенькі ... (сніжинки).
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така ... (чудова)!
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і ... (білосніжна).
Вона й тоді усім хороша,
Коли мете легка... (пороша).
В мороз і лід озера кута,-
Зима, тоді всі кажуть, ... (люта).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й ... (морозна).
І не завадило б кожуха,
Така буває ... (завірюха).
А вранці іній – от обнова!
Яка зима у нас ... (казкова)!
Розчитка по домашніх книжках (3-4 хв.)

V. Робота над темою уроку

Повідомлення теми і мети уроку
Вчитель. А й справді зима чарує нас, дивує, заворожує і в кожному серці залишає на згадку щось незвичайне, чарівне, що запам’ятовується на все життя.

Сьогодні ми з вами побуваємо в зимовій казці. Адже в казку ми віримо, завжди вірили, як і в красу людських стосунків, в те, що краса врятує наш світ.

Ми тихо заводимо в казку.
Зима – чарівниця стоїть,
Тримаючи ключиків в’язку,
Щоб нам таємницю відкрить.

Читання вірша М. Рильського “Як не любити...” учителем.
Первісне сприймання.
Як почуття передає поет у вірші?
З якою інтонацією треба читати слова “як не любити”?
Які слова особливо виразно передають красу зимової природи?
Словникова робота.
Пояснити лексичне значення змісту виразів: “сніжно-синя зима”, “сиві веселі завії”, “весна многошумна”, “робота розум
·праця, що дух веселить”.
Вибрати слова, якими описано сад, іній.
5. Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
Підготовка до виразного читання.
Знайдіть питальні речення. З якою інтонацією їх треба читати?
Чи однаковим тоном ви їх будете читати?
Виберіть відповідний темп (захоплений темп, голосно, помірний темп).
Виразне читання вірша учнями “хвилею”.
Фізкультхвилинка
Читання вірша П. Тичини “Зима”.
Первісне сприймання.
Чому місто здалося поету дивним?
Що його здивувало і приголомшило?
Чим захоплюється поет?
Словникова робота.
Які картини зимової природи допомогли вам уявити такі слова і вислови, як “взолочені віконця”, “дим патлатий, золотисто-рудуватий”, “сад – як синій”?
Самостійне напівголосне читання учнями вірша “Зима”.
Підготовка до виразного читання.
Знайдіть окличні речення. З якою інтонацією їх треба читати?
(“Дивне місто проти сонця! Ох, яка ж краса!”)
Чи однаковим тоном ви їх будете читати?
Виберіть відповідний тон для виразного читання вірша (радісний, захоплений тон, дуже голосно, повільний темп).
13.Виразне читання вірша учнями “ланцюжком”.
14.Конкурс на кращого читця віршів.
І група – М. Рильський “Як не любити...”;
ІІ група – П. Тичина “Зима”.
VI. Робота над оповіданням І. Сенченка “Пастух рогатий”
Підготовча робота.
Учитель. Вам пропонує загадки Зима.

Хто малюнки на вікні
Уночі зробив мені? (Мороз)

Біленьке, пухкеньке, літає,
Як муха, залітає за кожуха. (Сніг)

Хто там грізно так співає,
Клуби снігу піднімає? (Вітер)

Наче скло тепер калюжа,
Бо прийшла на землю... (Стужа)

Учитель. До завдань Зими приєднується й Іван Сенченко, письменник з Полтавщини, який народився і виріс у селі, тому природу рідного краю спостерігав, любив, знав і до нас доніс її чарівність у цікавій для нас формі – через народні загадки.

Читання тексту учителем.

Яка пора року описана в тексті?
Хто такий “пастух рогатий”?
Словникова Робота.

Навчитися правильно читати слова.
Пояснити лексичне значення слів.

Начиння паліччя
Ганчір’я цюкати
У лантусі одвологли
Глипаючи чимчикує
Клецькати свіжо зриту
Скімлить теліпається
Висолопивши напорошене
Трухлявиною випорскують
Пововтузиться нахвилювавшись

Знати в тексті порівняння й образні вислови, пояснити їх.

Самостійне напівголосне читання тексту учнями.

І варіант. Яку загадку загадала Катруся, а яку – Юрчик? Що допомогло знайти правильну відповідь?

ІІ варіант. Поділити текст на частини, дати їм заголовки.

Вправи у читанні тексту за частинами.

І частина “Вечірня прогулянка”;
ІІ частина “Загадки”;
ІІІ частина “Затишна хата”.

6. Робота над виразністю читання текстів.
а) Знайдіть питальні, спонукальні, окличні речення.
Підберіть тон, темп і гучність голосу.
Як треба читати слова автора?
Порівняйте інтонації автора на початку і в кінці оповідання.
Назвіть дійових осіб оповідання.
Які вони за характером? Як треба читати їх слова?
б) Діалогічне читання розмови Катрусі з Юрчиком в парах.
Конкурс на виразне читання діалогу (2–3 пари).
Хто з цих пар вам найбільше сподобався? Чим?
7. Розвиток мовлення.
Змалюйте за допомогою образних слів і висловів з тексту зимову ніч.
Дидактична гра “Поясни Незнайкові”.
Зірки з неба хапати – бути здібним.
Бачити небо в зірках – бути в цю мить щасливим.
Піднятися до зірок – досягти вершини.
Зоряна хвороба – хибне почуття зверхності по відношенню до оточуючих у видатної людини.
Вікторина “Подумай, відгадай”.
Як називається наука, що вивчає зірки і планети? (Астрономія)
Назва якої квітки в перекладі з латинської мови означає зірка? (Айстра)
Як називається декілька зірок, які розташовані в певному порядку? (Сузір’я)
На честь яких мандрівників, що їздили до Криму, названо найбільше скупчення зірок? (Чумаки. Чумацький шлях)
Яка найбільша і найближча до нас зірка, що освітлює Землю? Завдяки їй існує все живе на Землі. (Сонце)
Тестування за оповіданням “Місяць рогатий”.
Вийшла Катруся погуляти... :
а) ввечері;
б) вдень;
в) вранці.
Мороз був ... ;
а) невеликий;
б) легенький;
в) пекучий.
Задивилась на синє небо, на якому ... ;
а) безліч зірок;
б) повний місяць;
в) ясний ріжок молодого місяця.
Діти загадували одним одному ... ;
а) загадки;
б) задачі;
в) прикмети.
Поки діти загадували і відгадували загадки, де й узявся ... ;
а) вітрюган;
б) мороз;
в) лапатий сніг.
Побігли діти до хати, та й посідали грітися біля ... ;
а) груби;
б) батареї;
в) пічки.
Гарно, коли тепло, коли є де зігріти ... ;
а) руки;
б) ноги;
в) серце.
VII. Підсумок уроку.
Які почуття у вас викликали вірші?
Що ми повинні робити, щоб зберегти чудову природу нашого краю?
Що корисного з уроку ви взяли собі?
VIII. Домашнє завдання
Вивчи напам’ять вірш “Зима”.
Читати в особах оповідання “Місяць рогатий”.



Заголовок 1 Заголовок 2 Заголовок 315