Сауат ашу негіздері б?лімінен Буын?а б?лейік та?ырып бойынша саба?


льные классы
Поделитесь материалом с коллегами:
1 cынып
Сабақтың тақырыбы: Н.Ақышев «Төзім». Буын.
Сабақтың мақсаты: Буын туралы білімдерін кеңейту.
Сабақтың міндеттері: а)Оқушыларға мәтіннің мазмұнын түсіндіріп, негізгі
ойды анықтауға үйрету. Сөздерді буынға бөлуді үйрету.
ә) Ойлау қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту, тілін байыту.
б) Оқушыларды төзімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дамытушылықСабақтың типі: жаңа білім беру
Оқытудың әдісі: көрнекілік, сөз әдісі, кеспе қағаздар, слайд шоу.
Сабақтың барысы: І ҰйымдастыруПсихологиялық дайындықІІ Өткенді қайталау1.Үш оқушыға кеспе қағаздар беру
2. «Бөрік» әңгімесінің мазмұнын сұрау.
3. Сұрақ-жауап қорытындлау–Нұрмаш әкесінің бөркін неліктен кигісі келеді?
-Қойшы атай бөрікке не деп тіл қатты?
-Бөрікті неден жасйды?
-Түлкі , құндыз, кәмшат терілерінен жасалады.
left000left000Бөрікleft000
left000left000left000
түлкі кәмшат құндыз
(Осы сөздерді буынға бөліп талдау.)
-Сөзде неше буын бар екенін қалай білеміз?
ІІІ Жаңа сабақ1. Ендеше, күннің жадын жазып, бөрік сөзін буынға бөліп көркем етіп жазу.
2. Оқулықтағы тапсырмаларды орындау:
63-жаттығу: сөздерді буынға бөліп оқып, тақтаға (дәптерге) жазу.
(сөздердің мағынасын түсіндіру)
3. Шығармашылық тапсырма:
«Ойлан, тап» деп аталады. Буындарды пайдаланып, өлең жолдарын құрастырасыңдар.
Ма ма ма ......... болма.
Же же же ........ әже.
Та та та .........ата.
-Үлкендерді сендер қалай сыйлайсыңдар?
-Ата-әжеміз жанымызда қамқоршы, ақылшы болып жүреді.
-Ата-әжелеріңді неліктен жақсы көресіңдер?
-Ендеше, бүгінгі сабақта өз немерелеріне ертегіні қалай айтып беретіні туралы «Төзім» әңгімесінен оқып білеміз.
left000Нұрдаулет Ақышев 1950 ж. 15 маусымда Тарбағатай
өңірінде, Маңырақ аулында дүниеге келеген. Балалаларға
арнап көптеген әңгімелер жазған. «Қазақ әдебиеті»,
«Жұлдыз» атты журналдар редакцияларында жұмыс жасайды.
1.а) «Төзім» әңгімесін оқып таныстыру .
ә) іштей оқытуб) тізбектей оқытув) сөздік жұмыс: төзім-шыдамдыелеңдей берді-көңілі бөліндімұқият-тиянақтыұғып-түсініп2. Сұрақ-жауап әңгімелеу:
-Мәтін не туралы?
-Аяулы ертегіні неліктен түсінбей қалды?
-Гүлдана ертегіні қалай тыңдады?
-Әжесі мен Аяулым Гүлданаға неге таң қалды?
-Әжесі Аяулыға қандай ақыл айтты?
-Аяулыға ертегіні толық тыңдау үшін не қажет еді?
3. Венн диаграммасына салып, екі немересін салыстыру.
Аяулы Гүлданаleft000left000left000
4. –Аяулы төзімді болса, оның тағы қандай кісілік қасиеттерін көруге болады?-Әдептілік туралы қандай мақал-мәтелдерді білесіңдер?
ІV Қорытындылау:
Әр адам кез-келген жағдайда, кез-келген жерде тәртіпті болып, әдепті де, әдемі сөйлей білуі керек. Әдепті адам жамандықты жақсылыққа баурап, өзінің ақылдылығын таныта білуі қажет. Сендер де әдепті, ақылды және төзімді болуға тырысыңдар.
V Үйге: «Төзім» әңгімесін мәнерлеп оқу, мазмұндау.
64-жаттығу
VІ Бағалау.