Бірдей сандарды ?осу (2сынып)


Пән: математика Сынып: 2 «Ә»
Сабақтың тақырыбы: «Бірдей сандарды қосу»Сабақтың мақсаты: Білімділік: Бірдей қосылғыштардың қосындысын табу туралы түсінік беру және оны толық меңгертуге мүмкіндік жасау, екі амалмен шығарылатын есепті түрлендіруді, геометриялық фигуралардың периметрін табуды пысықтау.
Дамытушылық:Ой - өрісін есте сақтау қабілеттерін арттыру, шапшаң ойланып, тез есептеуге баулу, шығармашылық қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: Қазақтың салт - дәстүрін құрметтеуге, жылқы малына қамқор болуға, ұйымшылдық, ауызбіршілікке тәрбиелеу.Түрі: пәнаралық байланыс(қазақ тілі, дүниетану) Көрнекілігі: тақырыптық суреттер, оқулық, үлестірмелі қағаздар, геометриялық фигуралар.Әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, іздену, көрсету, жұптық жұмыс, тірек сызба, ойын,Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: дыбыс тыңдау- Мынау ненің дыбысы?- Кім айтады, неге жылқыдан бастадым?Жылқы қасиетті жануар, шаршамай шапқылап, математика пәнінен жүйрік аттай тез есептеп, асу - асу белестерден бәйге атындай қиналмай өтетінімізге сенімдімін. Қазақтың киелі жануары жылқы туралы білетінімізді одан әрі дамытамыз.Топқа бөлуіміздің де ерекшелігі осы жылқы атымен сәйкес. Қазақ халқында аты аңызға айналған тұлпарлар өте көп. Соның бірі:Тайбурыл, Құлагер, Тарлан.ІІ. Үй жұмысын тексеру.Жылқы туралы не білеміз?Көлік қымызЕті тамақ Жылқы жеті қазынаТөрт түлікЖылқы малына байланысты ұлттық ойындар өте көп. Соның бірі – бәйге жарыс. Үй тапсырмасын сұрау үшін, әр қатардан мықты, есепке жүйріктер шығады. "Бәйге"-жарысы
1-ші қатар-Тайбурыл 2-ші қатар-Құлагер 3-ші қатар-Тарлан
«Бәйге» «Бәйге» «Бәйге» «Бәйге»
28+16=
55+14=
16+42=
33+44=
48-32=
86-14=
65-34=
96-26= 48-32=
86-14=
65-34=
96-26=
28+16=
55+14=
16+42=
33+44=
28+16=
55+14=
16+42=
33+44=
48-32=
86-14=
65-34=
96-26= 48-32=
86-14=
65-34=
96-26=
28+16=
55+14=
16+42=
33+44=
Жаңа сабақ.Қазақстанда жылқының 58 түрі бар. Мысалы: тұлпар, жел жетпес, сәйгүлік ат,дүлдүл, таза қанды т. б. Бұл аталған жылқылар жүйрік жылқылардың түріне жатады. Жылқы малы өте таза, құнарлы шөптермен ғана қоректенетін төрт түліктің бірі. Сондықтан оның еті, сүті өте пайдалы. Қымыз көптеген ауруларға емдік үшін пайдалы. Келесі тапсырмаға қарайық.- Бірнеше жылқы жайылып жүр еді. Осы жылқыларды әр топ өз қорасына теңдей етіп кіргізіңдер. Әр қорада неше жылқыдан болды?- Осыдан қандай өрнек құрастыруға болады? 2+2+2+2- Осы өрнектен не байқадыңдар? Қосылғыштары бірдей- Бүгінгі өтетін жаңа сабағымыз «Бірдей сандарды қосу деп аталады»Оқулықпен жұмыс№ 1. Суретте екі домбырадан үш сөреге қойылған. Барлығы неше домбыра бар? 2+2+2=6Екі сырғадан төрт қорапқа салынған? Барлығы неше сырға бар? 2+2+2+2=8Білімдерін тексеру: № 28/6, 9, 10, 12/ санын бірдей қосылғыштардың қосындысымен алмастыру. Келесі топтық жұмыс.Тайбурыл -------------- Құлагер ------------------------ Тарлан8 -------------------------- 10 ------------------------ 12 -------------------------------2+2+2+2=8 ------------- 5+5=10 ------------------ 2+2+2+2+2+2=12 ------------- 4+4 =8 ------------------ 2+2+2+2+2=10 --------- 6 + 6= 12 ---------------------------------------------------------------------------------- 3 + 3 + 3 + 3=12№ 3. Дауыстап оқу, талдау.
Өзіндік жұмыс. Есепті бір амалды есепке айналдыру, шығару. Ауызша.Түсті қағаз - 37Ақ қағаз -? 18 артық37 + 18 = 55Жауабы: ақ қағаз 55 парақСергіту сәті. « жорға биі»№ 4. Қазақтың ұлттық ойыны «Көкпар тарту». Көкпар жайлы не білеміз?Бірліктерін қосқанда 16, ал ондықтарын қосқанда бір таңбалы сан шығатын бірнеше теңдіктер жаз.18+28=46 ------------------ 46 - 28=1819+17=36 ------------------ 36 - 17=1938+48=86 ------------------ 86 - 48=3829+27=56 ------------------ 56 - 27=2939+37=76 ------------------ 76 - 37=3949+47=96 ------------------ 96 - 47=49- Қосындыны қандай амалмен тексереміз.- Қосындының мәнінен екінші қосылғышты азайтсақ, бірінші қосылғыш шығады.№5. Жеке оқушымен жұмыс. Әр топтан өзін көрсетпей отырған оқушыларға беріледі. «Қыз қуу» ойыны. БағалауТайбурыл -------------- Құлагер --------------- ТарланҰл ------------------------ Қыз --------------------- Ұлх – 32 = 53 ---------------- 84 - х=24 --------------- х+38=70 --------------- х = 32 + 53 ---------------- х=84 - 24 --------------- х=70 - 38 --------------- х = 85 ---------------------- х=60 ---------------------- х=32 --------------------85 – 32 = 53 -------------- 84 - 60=24 ------------- 32+38=70 -------------- 53 = 53 -------------------- 24=24 ------------------- 70=70 ------------------- №7. Периметрлері бірдей екі үшбұрышты тап.Р=5см+4см+3смР=12смР=4см+4см+4смР=12смШығармашылық тапсырмаТемір сымнан әр топ әр түрлі фигура жасайды. Тайбурыл Құлагер Тарлан шаршы үшбұрыш тіктөртбұрыш
Периметрін тап.Қорыту: Бүгін не білдік? Тор көздерге бірдей сандарды қос. Рефлексия: Үйге тапсырма:171 бет № 6Бағалау.