?аза? ?дебиеті п?нінен 7-сынып?а арнал?ан ашы? саба? жоспары К?ксерек ??гімесі


Сабақтың тақырыбы: Көксерек әңгімесінен өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Мұхтар Әуезовтың өмірі мен шығармашылығы жайлы
түсініктерін кеңейту және оның ауқымды
шығармаларының бірі “Көксерек” әңгімесін қайталай
отырып, алдыңғы алған білімдерін тиянақтау.Қасқыр
туралы пайымдаулар жайында ой жинақтау.
Тәрбиелік:Оқушыларды бірлесе жұмыс жасауға, яғни ұйымшыл-
дыққа және қарым-қатынас шеберлігіне баулу.
Дамытушылық: Сөздік қорларын және байланыстырып сөйлеу
дағдыларын дамыту, бір пікірге келу, өз пікірін дәлелдей
білуге дағдыландыру.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы
Сабақтың көрнекі құралдары: Сюжетті суреттер, портрет, кесте, венн
диаграммасы, оқулық, интерактивті тақта.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Түсіндіру, сұрақ-жауап, топтау, СТО стратегия лары.
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, биология, валеология.
Сабақтың барысы: Қызығушылықты ояту
1.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық тренинг
2.Үй жұмысын тексеру: “Көксерек” әңгімесінің қысқаша мазмұнын ертегі
ретінде жазып келгендерін оқыту.
3.Өткенді қайталау: Суретпен жұмыс.
-Суретте не көріп тұрсыңдар?
-Қасқырға байланысты қандай шығармамен таныстық?
-Бұл әңгіменің авторы кім?
-Оның тағы қандай әңгімелерін білесіңдер?
Сөздік жұмысы: Арлан- еркек қасқыр
Ақшулан, елекшін- ұрғашы қасқыр
Бөлтірік- қасқырдың күшігі
Екі аяқтылар- адамдар
Мүйіз тұяқтылар- аттар, жылқылар
Итаяқ- итке ас құятын ыдыс
Ұлу- қасқырдың дыбыстауы
Жорту- тамақ іздеу
Баулу- тәрбиелеу
4. Мағынаны тану. Блум сұрақтары: Жеке-Жұппен-Топпен жұмыс жасап келесі сұрақтарға жауап беріледі. Спикер өз ойын ортаға салады.
І Бөлім: Қасқырлар мекені. Тыныс тіршілігі.
-Қасқырлар қай жерді мекен етті?
-Олар немен және қалай қоректенді?
ІІ Бөлім: Екі аяқтылар қатыгездігі. Бөлтіріктер тағдыры.
-Мүйіз тұяқтылармен келген екі аяқтылар қандай қатыгездік жасады?
-Неліктен бөлтіріктерді көздеріне қарап өлтірді?
-Неге тірсегін қиды?
ІІІ Бөлім: Құрмаш пен Көксерек. Құрмаштың мейірімі.
-Құрмаш Көксерекке қандай қамқорлық жасады?
-Ал Көксерек қандай тағылық қылықтар көрсетті?
ІҮ Көксерек-ауыл тұрғыны.
-Көксерек қандай қорлық көрді?
-Ала төбеттен қалай кегін алды?
Ү Көксеректің ауылдан кетуі. Ұяласымен табысуы.
-Ұялас деп нені айтамыз?
- Көксерек ұяласымен қалай табысты?
-Ақасқыр арлан ба, әлде ақшулан ба еді?
ҮІ Қараадыр еліндегі мазасыздық. Тағылардың тағылық істері.
- Қараадыр елінде неге қайтадан мазасыздық туды?
-Тағылар қандай тағылық іс жасады?
ҮІІ Құрмаштың қазасы. Көксеректің жазасын тартуы. Әже зары.
-Құрмаш қалай қаза болды?
-Көксерекке қандай жаза берді?
-Әжесі не деп зарлады?
Практикалық жұмыс: Алғашқы дәрігерлік көмек көрсете білуге үйрету.
-Құрмаштың өлімін қалайсыңдар ма?
-Әңгімеде Құрмаш қаза таппай, жараланып қалса, қандай көмек
көрсете аламыз?
-Ал арғы ата-бабаларымызда осындай дайын дәрі-дәрмек, дәрігер
болды ма? Ол кезде не істеген болар еді?
ББҮ стратегиясы: Қасқыр туралы білімдерін тексеру
Білемін Білгім келеді Үйрендім
Венн диаграммасы: Қасқырды неменеге ұқсата аламыз?
Қасқыр Ұқсастығы Ит
Кестемен жұмыс:
Көңіл-күйімізді көтеретін
оқиғалар: Көңіл-күйімізді түсіретін
оқиғалар:
Ой толғаныс: Еркін жазу стратегиясы.
Егер мен автор болсам...
(Әңгімені көңіл-күйді көтеретіндей етіп аяқтау)
...Бұл бала Құрмаш еді. Қойшы ауырып қалып, әкесі бір күнге қойға
жіберген еді. Астына мінгені өзінің жүйрік боз дөнені болатын. Үстіне
гүрілдеген қасқыр төніп келгенде, көзі бір ашылып, бір жұмылды.
Басына таман арандай ашылып келе жатқан ауыздың жоғарғы жағында
өзіне таныс құлақ көрінді...
Бағалау: Бағалау парағына мұғалім қорытынды бағасын қояды.
Өзін-өзі бағалау Бірін-бірі бағалау Топтық бағалау Мұғалімнің бағалауы
Үй жұмысы: Қасқыр жайлы шығарма жазып келу