ОРТАЛЫ?ТАН?АН МОНАРХИЯЛАРДЫ? ??РЫЛУЫ (7 класс)


Сынып 7 «ә» Күні: Пән: Дүние жүзі тарихы Пән мұғалімі: Кабдуллин Т.Б
Сабақ тақырыбы § 12 Орталықтанған монархиялардың құрылуы
Мақсаты
Білімділік: Орталықтанған монархиялардың құрылуы тақырыбын оқушыға жан-жақты түсіндіру. Тақырыпты түсіндіру барысында жаңа тақырып туралы қосымша мағлұматтар беру.Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже Оқушылар алған білімдері естеріне түсіреді, өзіндік ерекшеліктерін түсінеді, алған білімдерін өмірде қолдана білуді үйренеді.
Өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап отырып, қайталауға арналған сұрақтарды орындайды.
Сабақтың түрі Аралас сабақ
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар Оқулық, таратпа материалдар, слайдтар.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ - жауап, топтық, ойын, түсіндіру, қайталау, өзіндік бағалау
Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу;
2.Түгендеу;
3.Қатар бойынша топқа бөлу
4.Сыныпта сабақ бойы жағымды психологиялық ахуалдың болуын қамтамасыз ету;
5. Өткенге шолу;
Ойын кезеңдері;
Б) Марапаттау;
В) Қорытынды;
Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап алу;
Сабақтың эпиграфы Өзің ойлан, өзің тап, өзің ізден,
Деген ақыл оқимын көзіңізден...» Қадір Мырза-Әлі
Жаңа білімді игеру Бөлімі Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
«Қызығушылықты ояту» Өткен материалдарға шолу жасау арқылы пысықтайды;
Феод деген кімдер?
Натуралды шаруашылық деген не?
Поместье қандай жерлер? Сыныптардағы оқушылар өткен тақырыптарды еске түсіре отырып, алдынғы сабақтан алған білімдерін көрсетеді және қорытындысын жасайды.
Жаңа сабақты меңгеру
ІІ. «Мағынаны ажырату»
Осындай жетектеуші сұрақтар арқылы сабағымыздың тақырыбын айқындап алу. Мақсат қойғызу.
Тапсырма беріледі:
Кітапта берілген сұрақтармен қоса таратпа материалдағы ақпаратты оқы;
Жұпта талқыла;
Топта талқыла;
Түсінгендеріңді дәлелде; Сабақ тақырыбын айқындайды
Мақсат қояды
Жұпта талқылайды
Топта талқылайды
Сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақты қаншалықты түсінгендерін тексеру үшін Блум жүйесі бойынша сұрақтар беру Бүгінгі сабақтан алған әсер қандай?
Сабақ сендерге ұнады ма?
Монархия деген не?
Еуропада қалалар саны қай ғасырда өсті?
Корольдер неге қала тұрғындарымен одақтасты? Оқушы ойланып жауап береді.
Кітаппен жұмыс
Тақтамен жұмыс Кітапта берілген сұрақтарды орындайды.
Әр топтан жылдам орындаған оқушыға бір ұпай беріліп отырады. Оқушылар тақтада, интерактивті тақтада берілген сұрақтар бойынша жұмыс жасайды
Кім жылдам? «Кім жылдам?»Жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтар қойылады. Оқушылар тақтада, қалған оқушылар топта берілген жаттығулар бойынша жұмыс жасайды
Зерттейді, ізденеді.
Сергіту сәті Сергіту сәтін ұйымдастыру. Сергіту сәтін жасайды, сәл тыныстайды.
Тестпен жұмыс Өткен тақырыптар бойынша әр топқа тест сұрақтары береді. Үйге берілген қайталау жұмыстарын, алынған білімдерін еске түсіреді.Топпен талқылап, сұрақтар дайындайды.
17945102413000 Ой қорыту «Сабақтан алған әсерім» қысқаша ой қорыту. Кері байланыс Ой толғанысын жүйелеп, қағаз бетіне түсіреді. Интерактивті тақтада сурет салып, пікір айтады.
Бағалау Бағалау парағын тарату Топ басшысымен ақылдаса отырып, өз-өздерін бағалайды, баға береді
Үйге тапсырма § 12 Орталықтанған монархиялардың құрылуы Жан-жақты ізденеді