Функцияны? ?су ж?не кему аралы?тары. Функцияны? кестемен берілуіне есептер шы?ару та?ырыбына ?ыс?а мерзімді жоспар 6-сынып


Бекітемін:
Пәні: математика Мектеп: №16 мектеп-лицей
Күні:05.04.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Шенберген Ү.Т.
Сынып: Қатысқандар саны:24 Қатыспағандар саны:24
Сабақтың
тақырыбы: Функцияның өсу және кему аралықтары. Функцияның кестемен берілуіне есептер шығару
Сабақ негізделген оқу мақсаты Функция ұғымын,берілу тәсілдерін еске түсіреді; функцияныі кестемен берілуіне есептер шығарады; Функцияның анықталу облысын таба алады
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар істей алады:
Функцияның анықталу облысын таба алады, кесте бойынша есепті шеше алады
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Функцияның мәндер облысын табуды біледі
Кейбір оқушылар істей алады:
Функцияның анықталу облысын табуға берілген күрделі есептерді шығара алады
Бағалау критерийлері Функцияның анықталу облысын табу, кестемен берілген есепті шеше алады.
Тілдік мақсат Оқушылар:
Не істей алады?кесте бойынша берілген есепті шеше алады; функцияның берілу тәсілдерін ескере отырып ажыратады, анықталу облысын табады, функцияның өсу және кему аралықтарын табады.
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
Функция, анықталу облысы, мәндер облысы
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
Функция деген не?
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:
Функцияны зерттеген атақты ғалым туралы не білесің?
Алдыңғы оқу Функцияның беріл тәсілдері
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз Ресурстар
Басы
7мин 1мин
3мин
2мин
1мин Ұйымдастыру кезеңі
Салемдесу,түгелдеу,құралдарын тексеру.
Ой қозғау
- функция дегеніміз не?
-функция кімнің есімімен байланысты?
-функция латын тілінен аударғанда ....?
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. Топқа бөлу./ график, кесте, формула бейнесі бар қиындылар арқылы топқа бөлу/. «График», «формула», «кесте» деп сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады. (БК)
- функцияның анықталу аймағын қалай табамыз? - кесте бойынша функцияны табу. Ортасы
33мин 10мин
10мин
5мин
5мин
3мин №1300. у= f(x) функциясы кестемен берілген. Х пен у тура пропорционал шамалар
х -3 -2 -1 0 1 2 3
у -4,5 3 1,5 0 -1,5 -3 -4,5
Формуласы: у=-1,5х
№1301 есеп.
Үшбұрыш қаб-ы шарлар саны, а 1 2 3 4 5 6
Үшбұрыштағы шарлар саны,n 1 3 6 10 15 21
1<a<10 a=3. a=6
№1302 есеп. Тік бұрышты параллелипипед тәрізді аквариумның табан ауданы 4,2 дм2, оның биіктігі 5 дм. Аквариумға құйылған су көлемінің ондағы су бағаны биіктігіне тәуелділігі кестеде берілген.
Су бағаны биіктігі,(һ дм) 0 1 2 3 4 5
Су көлемі, (V л) 0 4,2 8,4 12,6 16,8 21
Формуласы: V=4.2*h
№1303 есеп.
t (мин) 0 1 10 20 40 50 60
d(км) 120 118 100 80 40 20 0
Формуласы: d=2t
Топтық бағалау.
Мадақтау сэндвичі.
Ұнады+
Ұнамады – Соңы
5мин 2 мин
1мин
2мин Білімді бекіту. Оқушылар қағазға не үйренгендерін жазып, мына заттардың ішіне тастау керек.
Чемодан Жәщік Еттартқыш
Үйге тапсырма №1289 есеп/ауызша нұсқау беру/
Бағалау Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс


Рефлексия Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?