?лы Жібек жолы саба?


5 сынып 17.11.2015 жыл
Қазақстан тарихы Сабақтың тақырыбы: Ұлы Жібек жолы
Мақсаты Сауда жолының қалыптасуы   туралы түсінік бере отырып оқушылардың диалогқа түсуін қамтамасыз ету. Бағыттары тұралы түсінік бере отырып, картамен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту. Бұл жолдың  тек сауда ғана емес, мәдениетті де таратушы жол екенін түсіндіру. Тақырыпқа байланысты тапсырмалар арқылы окушылардың сыни тұрғыда ойлау қабілеттерін  дамыта отыра, ой -қиялын, өрісін, іздену қабілеттерін  дамыту. Топпен,  жеке  дара  нәтижелі  жұмыс істеу  дағдысын  қалыптастыру,  шығармашылық   қабілетін  арттыру,  зерттеушілік  қабілетін  дамыту.
Нәтижесі Сауда жолының қалыптасуы туралы визуалды айғақтарды зерттей отырып диалогқа түседі,  сыни ойлау қабілеттері дамиды.
Оқушыларды бірлесе оқыту мақсаттарын орындау барысында жаңа әдіс -тәсілдерді пайдалану арқылы өзара әрекеттесу дағдылары дамиды.
Оқудың  тиімді жолдары арқылы оқушылардың білімдерін бағалау тәсілдері  қарастырылады.
Негізгі хронологияларды үйреніп, картамен және тірек сызбалармен жұмыс істей алады. Тестпен жұмыс жүргізе алады.
Көрнекілігі Карта, интербелсенді тақта, электронды оқулық, постер, қима тапсырмалар, атлас;
Сабақтың барысы Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, даярлығын тексеру, ынтымақтастық атмосферасын құру, топқа бөлу.
Үй тапсырмасы (5 мин) Интерактивті тақтада берілген сұрақтарға жауап беру;
Ұлы жібек жолы туралы материалдар жинақтау.
Жаңа сабақ кезеңдері
Білім Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Модуль
Түсіну
(20 мин) 1)Интерактивті тақтадан электронды оқулықтағы материалды көру;
2) Топпен жұмыс: «Мәтіндегі тарихи қатені тап және астын сыз».
3) Картаны пайдалана отырып, қалалардың Ұлы Жібек жолы бойында орналасу ретін (шығыстан батысқа қарай) анықта.
4) Сызбаны толықтыр: «Ұлы Жібек бойындағы әлемдік діндер»;
5) Ұлы Жібек жолының қызмет ете бастауымен байланысты пайда болған «әлемнің төрт патшалығын» ата (АКТ қолдана отырып) 1) Тақырыппен таныстыру
2) Әр топка тапсырманы береді;
3) Тапсырманы көрсету, бағыттау;
4) Сызбаны тарату, тапсырманы түсіндіру.
5) Тапсырманы түсіндіру; 1) Жаңа материалды муқият тыңдау, көру;
2) Топпен жұмыс жасай отырып: «Мәтіндегі тарихи қатені тап және астын сыз» тапсырмасын орындайды, топта зерттеу жұмысын жүргізе отырып диалогка түседі.
3) Картаны пайдалана отырып, қалалардың Ұлы Жібек жолы бойында орналасу ретін (шығыстан батысқа қарай) тапсырмасын орындай отырып оқушылардың СТО қабілеті дами түседі;
4) Сызбаны толтырады, топта диалогқа түседі.
5) Ұлы Жібек жолының қызмет ете бастауымен байланысты пайда болған «әлемнің төрт патшалығын» ата тапсырмасын АКТ-ны қолданып орындай отырып, бір-бірінің пікірін тыңдауға үйренеді. Оқыту мен оқудағы  жаңа тәсілдер (Топпен жұмыс.
Жеке жұмыс.
 
Жұптық жұмыс.
 
Диалогтік оқыту, сұрақ қою)
 
Оқытуды басқару және көшбасшылық
 
СТО
 
АКТ- ны  пайдалану. (интерактивті тақта, ноутбук)
 
ОүБ және ОБ
Сергіту сәті 2 мин Қолдану
(3 мин) 1)Тапсырмала-ры беріледі Жұптарға тапсырма, деңгейлік және жас ерекшелігіне байланыты тапсырма береді. Дұрыс жауабын белгілеп, өздерін-өздері тексереді. Талдау
(5 мин) Жоспар бойынша ҰЖж жайлы түсініктерін жинақтау (Визуалды айғақтар беріледі) Бүгінгі сабақта оқытылған материалдарды еске түсіреді. Ойларын постерге түсіру Жинақтау
(5 мин) Қорытындылау Сонымен, бүгін сабақта не үйрендік? «Де Бононың алты қалпағы» стратегиясы бойынша тақырыпты қорытындылайды. Бағалау
(3 мин) Бағалау парағын топ басшыларына бағалату. Топ мүшелерінің қойған бағаларымен салыстыра отырып бағалайды. Топ басшылары бағалау парағындағы топ мүшелерінің бағасын оқиды. Орындауға арналған тапсырмалар
(2 мин) Ұлы Жібек жолының халықтарды өзара жақындастырудағы маңызы жайлы әңгіме құрастыру. Үй тапсырмасын береді Үй жұмысын белгілеп алады
(Рефлекция: сабақтан алғанын стикерге жазады)