?лы Жібек Жолыны? ?аза?стан ?шін ?леуметтік-экономикалы? ма?ызы


Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы Күні: 20.11.2014 ж Сынып – 7 «А»
Сабақтың тақырыбы: Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік-экономикалық маңызы
Сабақтың мақсаты: Орта ғасырлардағы Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік-экономикалық маңызы туралы білім беру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ой-толғау, деңгейлік тапсырмалар, сұрақ-жауап, тірек-сызбалармен жұмыс,электронды оқулық
Сабақтың көрнекілігі: Сызбалар, «Ұлы Жібек жолы» кестесі, ҚР картасы, АКТ
Күтілетін нәтиже: Ұлы Жібек жолының Қазақстан үшін маңызын біледі;
Қала құрылысымен танысады;
Тақырыптың мазмұнын ашады;
Сабақ жоспары:
 
 
Үйге тапсырма: І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
III.Үйге тапсырма беру.
§25- параграфты оқып келу,
Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.
Қосымша материалдармен жұмыс жүргізу
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының әрекеті
1. Қызығушылығын ояту:
  Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөледі.   Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады.
Үй тапсырмасын сұрау
  Ой-ашар әдісі және кім жылдам? әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрайды. Ұлы Жібек жолы
Ой –ашар.
ҰЖЖ тармақтарын көрсетіңдер ?



І деңгей. Үй тапсырмасын бекітуге арналған тапсырмалар.
2. Мағынаны тану:
Тақырыпты,жоспарды дәптерлеріне жаздырады,тақырыпшаларды үш топқа бөліп береді. ҰЛЫ - 1.
ЖІБЕК - 2. Қазақстан үшін маңызы
ЖОЛЫ - 3.
№1 тапсырма.
Оқулықтың мәтінін, картаны пайдаланып, ортағасырлық қалалардың аттарын жаз.
№ Қалалар Қай өңірлерде орналасқан
№2 тапсырма.
Кестені толтыр. Ұлы Жібек жолы бойындағы 4 патшалық?
№ тапсырма (Картамен жұмыс)
  Оқушылар  білімін бекіту
Тақырып бойынша түйін шығарту Тест жұмысы
1.Орта ғасырлық қала бөліктері?
А) 2
Ә)3
Б)4
2.Қаланың орталық бөлігі?
А) Рабат
Ә)Шахристан
Б)Цитадель
3.Рабат қаланың қай бөлігі?
А) еңбекші халық
Ә)қызметкелер
Б)байлар
4.Шахристан қаланың қай бөлігі?
А) қызметкерлер
Ә)қарапайым халық
Б)орталық бөлік
Сергіту сәті: «жаңбыр жауар себелеп» Оқушылар сергіту сәтін орындайды.
Ой толғаныс:
Ұлы Жібек Жолы бойында саудагер болсам...
Эссе Оқушылар өз ойын жеткізеді.
Бағалау: Бағдаршам тәсілі.
Критериалды бағалау