Открытый урок на тему Жел ж?не оны? т?рлері


Тақырыбы
Жел, негізгі түрлері және себептері
Мақсаты Жел, негізгі түрлері және себептері, ауа массасымен танысады, түсініп оқып, жүйелеп айтуға үйретнеді, есте сақтау, мәдениетті жүйелі сөйлей білуге , өз ойын тұжырымдап, салыстыра отырып топпен жұмыс істеуге пайдалана
Жалпы мақсат Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін нәтиже Оқушылар тақырыптың негізгі мазмұнын түсінеді әдістерін үйренеді, оны өмірде қолдана білуге дағдыланады.
7 модульдің қолданылуы АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Сындарды оқыту теориясы негізінде Блум таксономиясын пайдалану, АКТ
Қолданылатын ресурстарСтикерлер, фломастер, интербелсенді тақта
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
«Тыныстау жаттығуы»
Жұмбақ жасыру
Бар ма, жоқ па, оны анық білмейсің,
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің? Сәлемдеседі.
Жаттығуды орындайды.
Ауа.
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Білу
Үй тапсырмасын сұрау. Графикалық диктант.
Бағалау
Электрондық оқулықпен жұмыс. №6 - интерактивті тапсырма: атмосфера қабаттарын ретімен орналастыру.
Лездеме сұрақтар
Интербелсенді тақтаға графиякалық диктант сөздерін шығарады.
Оқушылар көршілерімен дәптерлеріін ауыстырып, бағалау шкаласына қарай бағалау ұсыну.
Ең төменгі - тропосфера(8 - 10, 18 км).Стратосфера - 55 км.Мезосфера - 80 км.Термосфера - 480 - 800 км.
Оқушылар сұрақтар қояды Балалар тапсырманы орындайды.
Бағалау.
Тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Түсіну Тәжірибе көрсету.
Тосын сәт. «Ғажайып кәмпиттер»
Топқа бөлу.
Жаңа сабақ
Бейнеролик «Жел»
Оқушылар қолдарыңа дәптерлеріңді алып, беттеріңе жақындатып желпулеріңді сұраймын.
Біз нені қозғадық?
Яғни, балалар ауаның горизонталь бағытта қозғалуы жел деп аталады.
Кәмпиттер арқылы 3 топқа бөлу.
І топ. Бриздер.
ІІ топ. Муссондар.
ІІІ топ. Пассаттар. Ауаны.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді
Қолдану Жаңа тақырыпты талдау.
«Жас ғалымнан сұхбат» Бриздер, муссондар, пассатар дегеніміз не? Оқушылардың өз ойын сұрау.
Мұғалім жас ғалымды таныстырады. Балалар не түсінгендерін айтады.
Сұрақтар қояды.
ТалдауТоптық жұмыс
Постер қорғау. Желдің пайдасы мен зияны туралы қиылған суреттер арқылы постер қорғау. Оқушылар суреттерге қарап жұмыс жасайды.
Жинақтау Қорытындылау.
Жұмбақ жасыру.
Бағалау
Рефлексия
Жүйрік өзі тұлпардан,
Ұшқыр өзі сұңқардан.
Күні түні жүйткейді,
Кең даланы бір тарлан.
Смайликтер арқылы бағалау.
Екі жұлдыз, бір тілек! Өзін-өзі бағалау
(2 минут)
Оқушыларға бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Жел.
Ұсынылған стикерді толтыру
Өзін өзі топпен бағалайды.
Үйге тапсырма: 1. Жел - дауылдың шақырушысы. Эссе жазу.2. Өз өлкеміздің жел түрлері туралы ақпарат дайындау. Күнделікке жазып алуын сұрайды. Тапсырманы орындайды.

«Таныстым»
Мектеп директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары: Е.Қабылбеков
Сабақтың тақырыбы: Жел, негізгі түрлері және себептері, ауа массасы Сабақтың мақсаты: Өткен сабақтардың негізінде желдің пайда болу себептері мен оның мазмұнын, маңыздылығын, яғни желдің физикалық заңдылықтар негізінде пайда болатын құбылыс екендігін ұғындыру.Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту.Сабақтың әдісі: блум таксономиясы.Сабақтың көрнекілігі: Жарты шарлардың физикалық картасы, 6 сынып атласы, ауа райы күнтізбесі, интерактивті тақта, электрондық оқулық.Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі.
Сәлемдесу.
Жағымды атмосфералық ахуал орнату.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.Графикалық диктант.Жер шарын жан- жағынан қоршаған ауа қабығы - атмосфера
Атмосфера құрамында ең көп мөлшерде кездесетін газ- азот
Атмосфера қабаттары- Тропосфера, стратосфера,  атмосфераның  жоғарғы қабаты
Ауаның жер бетіне түсіретін салмағы. Атмосфералық қысым
Атмосфералық қысымды өлшейтін  құрал. Барометр
Атмосферадағы   50- 55 км  биіктіктегі қабат. Стратосфера
Белгілі бір жердегі  ауа райының  көп   жылдық   орташа  жай- күйі. Климат
Атмосфералық  құбылыстар жайындағы  ғылым. Метеорология
Электрондық оқулықпен жұмыс. №6 - интерактивті тапсырма: атмосфера қабаттарын ретімен орналастыру.Ең төменгі - тропосфера(8 - 10, 18 км).Стратосфера - 55 км.Мезосфера - 80 км.Термосфера - 480 - 800 км.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқушылар қолдарыңа дәптерлеріңді алып, беттеріңе жақындатып желпулеріңді сұраймын.
Біз нені қозғадық?
Ауаны.
Яғни, балалар ауаның горизонталь бағытта қозғалуы жел деп аталады.
ІІІ. Топқа бөлу.
Тосын сәт.
Балалар, бізге хат келіпті. Ашып қарайық. Хатта кәмпиттер бар екен, кәмпиттерде жазулар бар екен. Бриз, муссон, жергілікті желдер деген сөздер бар екен.
Жел дегеніміз - жер бетіндегі ауаның горизонталь бағытта бір жерден екінші жерге ауысуы.Желдің пайда болу себебі - ауа қысымының жер бетіне әркелкі таралуы.Жел көкжиектің қай жағынан соқса, сол бағыттың атымен аталады: солтүстік желі, солтүстік - батыс желі, шығыс желі, т. с. с.Жел жылдамдығы м/сек. Желбағар (флюгер) құралымен анықтайды.Жергілікті желдер: бриз (французша - жеңіл жел, теңіз жағалауында) тәулік ішінде; муссон (арабша муссон - маусым, құрлық - теңіз) жыл ішінде.Желдің түрлері:1. Бриз - бағытын тәулігіне 2 рет өзгертеді.2. Муссон - бағытын жылына 2 рет өзгертеді.3. Дауыл - жылдамдығы 19 - 30м/сек.4. Тұрақты - жер бетіндегі қысым белдеулеріне байланысты.3. 1. Желді зерттеудің маңызы.ІV. Жаңа сабақты бекіту.
Топтық жұмыс.
Желдің пайдасы мен зияны (постер қорғау)
І топ. Бриздер
ІІ топ. Муссондар
ІІІ топ. Жергілікті желдер
Үйге тапсырма:1. Жел - дауылдың шақырушысы. Эссе жазу.2. Өз өлкеміздің жел түрлері туралы ақпарат дайындау.
Желдің маңызы:1. Ауа массаларын тасымалдайды.2. Мухит ағыстарын қалыптастырады.3. Жел күшін қайықтар, жел диірмені, жел электр станциялары пайдаланады.Желдің зияны:1. Апатты дауылдар адам өміріне қауыпты.2. Су тасқындарын тудырады.3. Топырақтың беткі жұқа беткі қабатын алып кетеді.
4. Жел – сарқылмайтын қуат көзі.