Урок по Ана тілі на тему ?абдык?рім Ыдырысов. Жа?быр (3 группа)


4268470-26797000-685800-342900
00
Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
С.Мұқанов атындағы орта мектебі
Ана тілі
Тақырыбы: Қабдыкәрім Ыдырысов. Жаңбыр.

Мұғалімі: Т.Умбеткалиева
-76073022161500
43434005651500
2014 – 2015 оқу жылы
Тақырыбы: Қабдыкәрім Ыдырысов. Жаңбыр.
Мақсаттары:
Білімділігі: Оқушыларға көктемгі табиғат өзгерістері туралы түсінік
беру. Сабақты табиғатпен байланыстыру. Жаңбырдың
тіршілік үшін пайдасын түсіндіру.
Дамытушылығы: Оқушылардың қызығушылығын ояту, мәнерлеп,
жылдам оқуға үйрету, ой - өрісін тіл байлығын кеңейту.
Тәрбиелілігі: Оқушылардың өз туған жерін сүюге, табиғатын аялай
білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдісі: сұрақ – жауап, ой тастау, түсіндіру.
Көрнекілігі: суреттер, мультимедия, семантикалық карта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық.
Балалар қазір жылдың қай мезгілі? (Көктем).
Күн қандай? (Ашық).
Олай болса сабағымызды бастаймыз.
Көктем күні терезеден,
Бізге міне тұр қарап.
Сондай жақсы көңіл күймен
Басталады бұл сабақ.
Кенет аспанды бұлт торлап, найзағай жарқылдап ауа - райы бұзылды.
Балалар осындай сәттен кейін қандай өзгеріс болады деп ойлайсыңдар?
(Жаңбыр жауады).
ІІ. Жаңа сабақ.
Олай болса бүгінгі тақырыбымыз Қабдыкәрім Ыдырысовтың «Жаңбыр»
өлеңі. 1.
18326101777365Қазақ ССР-нің Құрмет
Грамотасы, “
Еңбектегі ерлігі үшін”
медальдармен
марапатталған.
00Қазақ ССР-нің Құрмет
Грамотасы, “
Еңбектегі ерлігі үшін”
медальдармен
марапатталған.
36576001771651948ж. Павлодар педучилищесін,
1962 ж. Абай атындағы қазақ пединститутын бітірген
001948ж. Павлодар педучилищесін,
1962 ж. Абай атындағы қазақ пединститутын бітірген
34290001548765Халық ағарту ісінің озық
қызметкері
00Халық ағарту ісінің озық
қызметкері
1828800634365
(1928-1978 жж)
(1928-1978 жж)
00
(1928-1978 жж)
(1928-1978 жж)
114300166306530-дан астам кітабы жарық көрген ақын,жазушы, аудармашы
0030-дан астам кітабы жарық көрген ақын,жазушы, аудармашы
228600177165Павлодар обл.
Ақтоғай ауданында
дүниеге келген
00Павлодар обл.
Ақтоғай ауданында
дүниеге келген

2. Алдымен назарымызды аударып өлеңді тыңдап алайық.
Өлеңде табиғаттың тез өзгеріп, бір сәтте табиғат құбылыстары айналаны ерекше бір қорқыныш сезімге бөлеп жан – жануарлар, барлық тіршілік
иелері әбігерге түсіп өздеріне қорғаныш іздей бастады.



Осы кезде ақ жаңбыр шатырды сабалап құйып кетті. Лезде күн көзі шайдай ашылып, тіршілік иелері жадырап, балалар қуаныштан балақтарын түріп алып жүгіре жөнелді.

ІІІ. Оқулықпен жұмыс.
Іштей оқу.
Тізбектеп оқу.
ІҮ. Сергіту сәті.


Ү. Мәтінмен жұмыс.
1. Өлеңнің бірінші шумағында ақын нөсер алдындағы аспанды қандай
адамға ұқсатады.
Табиғаттағы өзгеріс жөнінде қай шумақта айтылған?
Өлеңде нөсер алдындағы қарбалас тіршілік жөнінде не делінген?
Өлеңді ақын қандай көңіл күймен жазған деп ойлайсың?
Оны қандай жолдардан анық байқауға болады?
Жаңбырдан кейінгі балалар қуанышы жөнінде не айтылған?
Өлеңнің соңғы шумағындағы ақын ойын өрбітіп көр.
ҮІ. Ойын: «Жер, су, ауа».
ҮІІ. Сергіту сәті.


ҮІІІ. Өзбеттік жұмыс.
Семантикалық карта.
Дауысты
жуан Дауысты жіңішке Дауыссыз ұяң Дауыссыз
үнді Дауыссыз қатаң
ж + а + ң + б + ы + р + ІХ. Ата бабаларымыз табиғатты зерделеп, ауа - райын болжай білген.

Х. Тақтамен жұмыс.


ХІ. Қорытынды. Ойлан тап.

Жерге тырс – тырс тамады,
Сайға қарай ағады. (Жаңбыр)
Жалт – жұлт етеді,
Ұстасаң еріп кетеді. (Қар)
Жазда болмайды,
Қыста болады.
Терезеге қонады,
Әсем ою салады. (Қырау)
Аспаннан әлек салып,
Тарыдай шашылады.
Күн шықса қорқып қалып,
Жылғаға асығады. (Бұршақ)
Бұлт ішінде буырыл тай кісінеді. (Найзағай)
Жылт - жылт еткен
Жырадан өткен. (Су)
Сұлық жатыр ақ дала,
Сирек жортқан аң ғана.
Көтеріп бір аяғын,
Қаздарым тұр аулада. (Қыс)
Көтеріліп теңізден,
Аспанға биік барамын.
Биіктен қайта түскенде,
Өңі кірер даланың. (Жаңбыр)
ХІІ. Үйге тапсырма. 8- тапсырма. Мәтінді түсініп оқу.
ХІІІ. Бағалау.