??ЗІРЕТТІЛІККЕ БА?ЫТТАЛ?АН САБА?


Сынып:5
Күні: 19.02.15
Құрастырды: Бекежанова Айдана Коргамбаевна
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
Сабақтың типі: бекіту сабағы
Сабақтың мақсаты:
*Білімділік- ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру тақырыбына есептер шығару арқылы білімдерін пысықтау, жүйелеу.
*Дамытушылық- оқушылардың ойлау жылдамдығын арттыру. Математикалық сөйлеу тілін дамыту.
*Тәрбиелік-оқушыларды ұлттық салт-дәстүрді сүюге, топта бірлесе,жұмыла жұмыс істеуге тәрбиелеу
Оқытудың әдістемелік өлщемі: практикалық, проблемалық ізденіс
Құрал-жабдықтар: интерактивті тақта, үлестірме парақтар, бағалау парағы.
Нәтижесі: Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады.
Оқушылардың ойлау жылдамдығын артады. Математикалық сөйлеу тілін дамиды.
Оқушылар топта ынтымақтастықта жұмыс жасайды.
«Ондық бөлшекпен достасайық, Жай бөлшекпен де қоштаспайық»
Сабақ кезеңі
Ойлау деңгейі Жұмыс түрі Мұғалімнің әрекеті Оқушы әрекеті
1.Ұйымдастыру кезеңі.Мақсаты: оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сабақ мақсатымен таныстыру.
2. «Миға шабуыл».
Мақсаты: ондық бөлшектерді жай бөлшектерге айналдыру ережесін қайталау
Білу
3. Топпен жұмыс.
Мақсаты: өлшем бірліктері туралы білімдерін қайталау.
Түсіну
Оқулықпен жұмыс
№902
Қолдану
4.«Интеллектуалды марафон»
Мақсаты: оқушылардың шапшаң ойлануға дағдыландыру

Сергіу сәті
5. Топтық жұмыс.
Талдау
6. Қымыз әкелу (бөлу). Топпен жұмыс.
Жинақтау, бағалау
8.Қорытынды. Бағалау
9.Үй тапсырмасын беру
10. Рефлексия.
Мақсаты: тақырыпты түсіну деңгейін анықтау Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сабақ мақсатымен таныстыру
Алғы сөз:
Құрметті оқушылар! Біз сіздермен ондық бөлшектерді оқу және жазу, оларды жай бөлшектерге айналдыруды өттік, бүгін осы тақырыптарды жалпылаймыз.
Қазіргі заманда 1 айлыққа күн көру қиын, сондықтан қосымша жұмыстармен айналысуға тура келеді. Кейбіреулер кафе, қымызхана, асхана, ресторан ашса, енді біреулер сауда, маркетингпен айналысады. Біз де «Қымызхана» ашумен айналысамыз. Ол үшін сіздер осы уақыт ішінде алған білімдеріңді дәлелдеулеріңіз қажет. Алдымен топтардың сабаққа дайындығын тексерейік.
1 Қымызхана ашу үшін алдымен не керек? (жер).
Ал енді жер алу үшін барлығыңыз мына сұрақтарға жауап беріп, төмендегі есепті шығуларыңыз керек:
Сұрақтар:
Бөлімі 10, 100, 1000 және т.с.с жай бөлшектерді бөлімсіз қалай жазуға болады?
Ондық бөлшектің жазылуында үтір қайда қойылады?
Ондық бөлшектің, мысалы, 7,126 санының бөлшек бөлігінің разрядтарын атаңдар.
Ондық бөлшекті жай бөлшекке қалай айналдырамыз?
Дұрыс бөлшек түрінде жазыңыздар:
0,3; 0,88; 0,01; 0,006; 0,516.
Аралас сан түрінде жазыңыздар:
7,3; 9,21; 4,09; 10,04; 77,077.
Енді балалар, қымызхана ашу үшін киіз үй тұрғызу қажет. Ол үшін киіз үйдің керегесін тұрғызып, сосын шаңыраққа уықтарды бекітіп, есігін қою қажет. Оларды орындау үшін 3 топ мына есептерді шығару керек:
Барлық топтарға:
Киіз үйде 72 уық бар. Оның 0,25-i киіз үйдің есігінің бас жағына мықтап бекітіледі. Қалғаны басқа бөлігіне бекітіледі. Киіз үйдің басқа бөлігіне неше уық нық бекітіледі?
(ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру керек)
Шамалардың мәндерін жай бөлшек, аралас сан түрінде жазыңыздар.
І топ:
Метрмен: 3 м 15см; 2 м 7 см; 35 см; 9 см.
ІІ топ:
Килограммен: 6 кг 350 г, 4 кг 83 г, 650 г, 49 г.
ІІІ топ:
Доллармен: 5 доллар 61 цент, 17 доллар 55 цент, 107 доллар 2 цент, 35 цент, 67 цент.
1 доллар= 100 цент.
I топқа (II топ есептері), II топқа (ІІI топ есептері), ІII топқа (І топтың есептері).

Киіз үйді тұрғыздық, келесі қадамда не істейміз деп ойлайсыңдар? Қаптаймыз, әсемдейміз. Ол үшін әр қатардың командирлерін «Интеллектуалды марафонға» шақырамыз.
Тексеріп, киіз үйді әсемдеу.
Жұмбақтар жасырылады.
Енді не керек? Ыдыс-аяқ.
Топпен жұмыс.
Амалдарды орындаңыз. Жауапты ондық бөлшек түрінде беріңіз.
ҚБТ
Шебер төмендегі өрнектердің мәніне тең уақытта (сағат) ыдыс-аяқ дайындайды:
І топ:Тостаған

II топ: Ожау

III топ: Үстел

ҚБТ
Қымызханада 160 л қымыз бар. Түске дейін осы қымыздың 3/8 сатылды. Ал түстен кейін түске дейінгінің 0,8-і сатылды. Кеште 42 л сатылды. Түске дейін және түстен кейін қанша л қымыз сатылды? Қымызханада қанша литр қымыз қалды?
Сұрақ:
Қымызханада қымыз артылып қалмас үшін не істеу керек?
Тапсырма: Интернеттен қымыздың пайдасы туралы мәлімет жинастыру. Жарнама дизайнін жасау. Сыныптастарымнен бөлісу.
« ½ және 0,5 сандарының айтысы»
Бір күні ½ және 0,5 сандарыкім үлкенірек деген сұраққа келіспей қалады. Әрқайсысы өзін үлкен санады. Мұны естіген 0 саны барлық сандарды бір қатарға, кезектесіп тұруларын өтінді. Өзі қатардыңбасын, одан кейін бір, екі, үш және басқа сандар орналасты. Тек ½ мен 0,5 өз орындарын таппады. Сол кезде нөл оларға бірге тұру керектігін айтты. Себебі, олар бір санын ондық бөлшекпен және жай бөлшекпен жазылу түрлері екендіктерін айтты.
Оқулықтан №897, №909 есептерін шығару
Мен қайталау арқылы ... үйрендім.
Мен үшін бүгінгі жаңалық ...
Өзіңізді қай жауабыңыз үшін мақтай аласың?
Қай жауабыңызға қанағаттанбадыңыз?
Не үшін?
Өзіңізді бағалаңыз (бес саусақ стратегиясы) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сабақ мақсатымен таныстырады.
Топтарға сұрақтар қояды, жауаптарының дұрыстығын тексереді.
Тапсырманың орындалуын қадағалайды
Тапсырманың дұрыс орындалуын қадағалайд.ы
Оқушыларға сұрақ қояды.
Топ мүшелерінің барлығының белсене қатысуын қадағалайды
Оқушыларға бағыт береді
Оқушыларға тапсырма береді
Қорытынды баға шығарады
Оқушыларға үй тапсырмасын береді
Оқушылардың жауабын тыңдайды
Топтарын таныстырады
.
Жауаптарды тыңдайды, қажет болса көмектеседі.
Топ мүшелері тапсырмаларды орындайды.
Топ мүшерімен бірлесіп жұмыс жасайды
Жеке жауап береді
Тапсырманы топпен орындайды
Тапсырманы ақылдасып орындайды
Интернеттен мәлімет іздейді
Топ мүшелерін өздерін, топ мүшелерін бағалайды
Күнделіктеріне жазады
Топбасшылар топ жұмысын қорытындылайды