Химиядан Оттекті? аллотропиясы, озон ж?не озон ?абатыны? Жердегі тіршілік ?шін ма?ызы №4 зертханалы? ж?мыс (8-сынып)


Пәні: Химия
Сыныбы: 8 -сынып
Тақырыбы: Оттектің аллотропиясы, озон және озон қабатының Жердегі тіршілік үшін маңызы №4 зертханалық жұмыс
Мақсаты: Оттек аллотропиясы, озон қабатының тіршілік үшін маңызы туралы білімді меңгерту, өмірдің химиямен байланысын ұғындыра отырып қызығушылық тудыру, бірлескен топпен жұмыс істеуге дағдыландыру; жас ерекшеліктерін ескере отырып, білімді өмірде қолдана білуге, ойларын жүйелеп, қорытындылауға үйрету; оқушылардың белсенділігі мен ынтасын арттыру; топпен жұмыс кезінде оқушылар арасында ұйымшылдық пен сыйласымдықты ояту; ойын еркін жеткізуге үйрету; сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны пайдалану, оқытудағы басқарушылық және көшбасшылық, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Сабақ жоспары
Сабақтың кезеңдері Іс-әрекет Бағалау Ресурстар
Уақыт Мұғалім Оқушы Кіріспе
Сабаққа дайындық (сергіту сәті, топпен,жұппен жұмыс
Өткен тақырыпқа шолу
Жаңа материалдың таныстырылымы
Жаңа материалды
тәжірибеде қолдану
Тапсырмалар Тұлғааралық байланысты орнату.5 мин.
Сергіту сәті « Сөз тізбегі»
Жұппен жұмыс.5 мин
Түстер арқылы жұпқа бөлінеді
Топ ұстанымын ескерту
Үй тапсырмасын бойынша сұрақтар қою арқылы жауап беру (сұрақ - жауап, карточка,) Оксидтер неше элементтен құралады? AL(III) валентті оксидінің формуласы қалай жазылады? Оның халықаралық аталуы қалай? Жану реакциясы дегеніміз не? Бір жәй зат оттекпен әрекеттессе онда қандай қосылыс түзіледі? Жылу бөле жүретін реакция қалай аталады. Жылу сініре жүретін реакция қалай аталады? Жылу эфектісі қосылып жазылған теңдеу қалай аталады? Оттек метал ма,бейметал ма? Сұйық оттек сақталатын ыдыстың аты?
Қызығушылығын ояту. 8 мин.
Білімді қорытындылау
1- тапсырма Оксидтерінің формулаларын құрыңдар: 1.S (VI) ________ 2.Ba (II) _________ 3.AI (III) _________ 4.Li (I) ___________ 5.N(V) ___________ 2-тапсырма. жұптық жұмыс. Оксидтердің алыну реакцияларының теңдеулерін жазыңдар: 1.Темір (ІІІ) _______________ 2.Калий ________________ 3.Мыс (ІІ) ________________ 4.Натрий ________________ 3-тапсырма. Сол жақ бағаннан формулалардың, ал оң жақ бағаннан берілген оксидтердің атауларын тауып, жұптастырып жазыңдар 1.P2O5 а) күкірт (ІҮ) оксиді ______________ 2.CO2 ә) фосфор (Ү) оксиді ______________ 3.SO2 б) кальций оксиді _______________ 4.K2O в) көміртек (ІҮ) оксиді _____________ 5.CaO г)калий оксид_____ 
Қызығушылығын ояту 8 мин Оттек аллотропиясы деген не?Қанша сипаттау? Озон қабаты қалай түзіледі?Пайдасы? Заттар ауада қалай жанады?Не түзіледі?
«ЖИГСО» стр
«Кластер» әдісі Оқушылар өздерінің мінез-құлқы жайлы парақшаға түсіреді және ынтымақтастық орта қалыптасады.
Кері байланыс арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді.
Сұрақтарға жауап қайтарады.
Жаңа мәтінді жеке , одан барып, жұппен оқып, одан кейін топта талқылайды. 
Оқушылар жаңа ұғымдар туралы түсінгендерін айтады.
Жаңа тақырыптың мәнін ашады.
Оксидтердің үлгілерімен танысып, олардың атаулары мен формуласын ажырата алады
Оттек барлық металлмен және бейметалдардың көпшілігімен реакцияға түсіп, оксидтер түзетінін біледі.
Топтағы бір оқушы ортаға шығып түсіндіреді
Химиялық формулалар арқылы химиялық реакция теңдеулерімен қасиеттерін жазып біледі;
Оттек аллотропиясы озонның адам тіршілігі үшін маңызын біледі;
 Топпен жұмыс жасауда білімді бірлесе меңгеруге дағдыланады.




72390485140
Оқулық,
постер,
стикер,
смайлик.
маркер, электронды оқулық
АКТ
Үйге тапсырма «Озонның табиғат үшін маңызы» эссе жазу. Қорытынды 5 мин рефлексия
Интервью алу:
1.Бүгінгі сабақ ұнады ма? 2.Саған қандай қиыншылдықтар кездесті. 3.Бүгінгі сабаққа қандай  ұсынысың бар?
жаңа тақырып бойынша түсінгендерін стикерге жазады