План-конспект на тему Тама? ??рамы, тама?тану т?ртібі (8 класс)


Сынып: 8. Қазақ тілі. Күні: 26.10.15ж.Сабақтың тақырыбы: Тамақ құрамы, тамақтану тәртібіСабақтың мақсаты: Білімділік: Тамақ құрамы мен маңызы, ақуыз, май, көмірсу, минералдар,дәрумендер туралы түсініктер беру. Дамытушылық: Тамақ құрамы балалардың ағзасын өсіруге, дамытуға әсері мен маңызы туралы білімдерін кеңейту, дамыту. Тәрбиелік: «Ас – адамның арқауы» екенін, адам тамақтану үшін тіршілік етпейтінін, тіршілік үшін тамақтануын түсіндіру, әдетті түсінікті қалыптастыру.Сабақтың түрі: дәстүрліСабақтың типі: араласСабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ - жауап, топтықКөрнекілігі: интерактивті тақта, семантикалық кестеСабақтың барысы:І. Ұйымдастыру:Сынып оқушыларының сабаққа қатысуы мен оқу құралдарының дұрыстығын тексеріп, оқушыларда төрт топқа бөліп отырғызу.ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:Оқушылардың қызығушылығын арттыру:Қазақ халқы «Бірінші байлық - денсаулық»дейді. Олай болса «Денсаулық»сөзіне ассосация құру.- Деніміз сау, құрыш білекті, алып жүректі, қайраты, білімді де, ақылды қазақ азаматы болу үшін адам денсаулығына не керек деп ойлайсыңдар? (Оқушылардың өз ой - пікірлерін тыңдау)Табиғи күш ------------------- Білім ------------------- Белсенді еңбек● Спорт● Таза ауада болу● Дұрыс тамақтану● Тазалық● Зиянды әдеттерден аулақ болуІІІ. Жаңа сабақ:- Адам тіршілігі мезгіл - мезгіл ас ішіп оны қорытып, денесіне сіңіруіне байланысты. Халқымыз «Ас - адамның арқауы» - дейді. Ас адамның құрылыс материалы, энергия қоры. Адам денсаулығы дене қимылы, ой еңбегі және толып жатқан басқа іс - әрекеттер астың құрамына тікелей байланысты. Олай болса адам ағзасына қажетті азық - түліктер қайдан алынады?- Астық дәндер -------------- - Бақша дақылдары --------- - Жеміс - жидектер ------- Дәрумендердің түрлеріА, В1, В2, В3, В4, В6, В12, В13, В15, ВС, ВТ, С, Д, Е, Ғ, Н, К, Р, РР, N, VДәрумендер мына тағамдарда кездеседі- Жеміс - жидектер ---- Сүт- Көкөністер ------------ Нан- Өсімдік ---------- Сары май- Балық --------------- Күріш- Бауыр ---------- Жұмыртқа- ЕтТамақтану ережесі- 1. Асықпай тамақтану- 2. Асты дұрыс шайнау- 3. Жегің келмесе жеме- 4. Тамақтану үшін жеу керекТамақтану мезгілі- 1. Таңертеңгілік ас - 25%- 2. Түскі ас – 40%- 3. Сәскелік ас – 15%- 4. Кешкі ас – 20%Тамақтануда нені шектеу керек- Тағамдық тұзды- Қантты- Жануар майынIV. Жаңа сабақты бекіту:Семантикалық карта толтыру: Қандай тамақта күнделікті рационға қажетті қоректік заттар барын анықта.Тамақтың түрлері ------------ Су ------ Көмірсу ------- Ақуыз ------ Май ------ Дәрумен ------ МинералдыСүт және сүт тағамдары ------+------------+-------------------+------------+---------------+-----------------+Нан, жарма, ұн тағамдарыЕт, балық, тауық, жұмыртқаКөкөністер мен жемістерӨсімдік және мал майыТағамға байланысты валеологиялық диктантТүскі аста сұйық тағам... ішу қалыптасқан. Оның... 250 - 500 гр...Қапырық ыстықта асханалық... немесе аздап тұз... су, ең жақсысы газды... ішу керек.Ылғалды... өнімі - қияр.Күнбағыс өсімдігінен... алынады.... адам қанының құрамын толықтырушы жеміс.Керекті сөздер: құрамында сорпа, су болады, май, көп көкөніс, салынған, су, анар, минералды су.Қорытындылау:Бағалау:Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу дәрумендердің түрлерін анықтау, күнделікті ішетін тағамда қоректі заттардың қаншалықты барын талдап дәптерге кесте құрастыру.