Урок розвитку звязного мовлення. Твір-опис Я вражений красою… за колективно складеним планом


Барвінківська загальноосвітня школа I-III ст. № З
Урок розвитку зв'язного мовленняТвір - опис« Я вражений красою...»
за колективно складеним планом
З досвіду роботи
вчителя початкових класів
Куцової Л.В

УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Тема. Твір - опис « Я вражений красою ...»
за колективно складеним планом..
Мета. Вчити дітей красиво, правильно висловлювати свою думку.
Розвивати мовні навички: вміння влучно добирати слова; використовувати в мові порівняння , прислів’я, загадки; цитувати рядки з віршів; підбирати слова- ознаки, слова- дії, фразеологізми
Формувати вміння писати твори - описи, розвивати уявлення, увагу, спостережливість, творчість, уміння викладати думку послідовно.
Обладнання. Ілюстрації рослин, магнітофонний запис «Пори року» П.І. Чайковського.
Хід уроку
Організація класу. Емоційний настрій дітей.
Вранці встало ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Настрій добрий беремо,
Працювати почнемо.
Тема, мета, мотивація уроку.
Актуалізація опорних знань учнів.
1.Загадка про весну.
Коли я приходжу, сніг розтає.
Сонце тепло дає.
Коли це буває?
Хто відгадає? ( весною)
Вступне слово вчителя.
Діти, на уроці позакласного читання « Прийди, весно, з радістю», під час екскурсії до весняного лісу ми з вами милувалися весною. Кожний з вас помітив красу весни, зробив для себе якесь відкриття.
Напередодні цього уроку ви отримали картки -завдання. Я думаю, що кожний учень добре приготувався до уроку.
КАРТКА - ЗАВДАННЯ 1..Скласти вірш, загадку, прислів`я про весну.
Вирішити, про яку весняну рослину ви будете писати.
Дізнайтесь про неї якомога більше.
Зверніться до Скарбниці знань. Познайомтесь із Словниковою скринькою.
3.Розвиток мовних умінь.
Вчитель.
Кожний з вас спробував скласти вірш, загадку, прислів’я про весну. Давайте послухаємо бажаючих .Звертаю вашу увагу: говоримо красиво, правильно, емоційно, використовуємо багатство української мови.
Учні діляться своїми творчими надбаннями.
(матеріали творчих надбань учнів додаються у Скарбниці знань у розділі
« Творча скарбниця дітей» )
4. Діти, перед тим, як будемо писати твір - опис , давайте виконаємо
завдання ось цієї картки ( учитель роздає кожному учневі картку - завдання). КАРТКА - ЗАВДАННЯ
Що таке текст? Які ви знаєте види текстів?
3 яких частин складається текст?
Що таке абзац.?
Як правильно підібрати заголовок, скласти план?
Особливість тексту - опису.
5.Самостійна робота учнів. ( робота в парах)
6.Відповіді дітей.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Час прийшов відпочити.
Лице сонечком умити.
Ручками вітерець поганяти.
Потім сядемо працювати.
IV. Підготовка до написання твору - опису « Я вражений красою ....»
1. Вчитель.
Ви так красиво , натхненно говорили, доводили, що весна - це час пробудження природи, час народження краси. Давайте це покажемо у творі - описі «Я вражений красою...... Кожний із вас уже вирішив, про яку рослинку буде писати. Вам допоможуть ілюстрації, які виставлені на стенді, ваша Скарбниця знань - це розділи Скриньки : поезії, загадок, прислів’їв, словникова.
2.Учні розглядають на стенді ілюстрації вибраних рослин.
3.Колективне складання плану про одну7 із рослин (вибираються кращі пропозиції дітей).
ПЛАН
Яка весняна квітка зображена на малюнку.
Я вражений красою .....( кожен учень пише про свою рослинку).
Моє відкриття.
- Чи підійде цей план при написанні твору - опису до кожної весняної рослинки ? (діти приходять до висновку, що це так ).
4.Орфографічна підготовка. Запис на дошці « важких слів».
Зеленобарвна, тендітна, зеленокоса, світлокрила, непомітно, привітна, довгождана, вбрання, прикрасила, барвиста, чепурна, пахучі, крихітні, свіжістю, крислаті, вісник, Червона книга, вражена.
5.Колективне усне складання твору - опису про одну із квіток за вибором учнів.
6.Самостійна робота учнів.
Методичний коментар.
Діти працюють під тихе звучання музики. Користуються Скарбницею знань - розділами Скриньки: поезії, загадок, прислів’їв, словникової.
Вчитель виступає в ролі консультанта, помічника.
7.Перевірка написаного ( 3 учні зачитують свої твори , а зразки кращих творів увійшли до Творчої скарбниці дітей ).
V. Підсумок уроку.
1. Діти, ми говорили про весну, слухали поезію, музику, в лісі милувалися весняним пейзажем. Свої враження, власні почуття ви передали у своїх творах «Я вражений красою...» То як же треба ставитись до природи (діти говорять, що треба помічати красу природи, милуватися нею, любити її, берегти).
2.Чи згодні ви з висловом:
Природу треба любити і знати, Кожного дня її оберігати 3.Робота за схемою ( повторення ).

БЕРЕЖИ ПРИРОДУ - ВОНА ЗБЕРЕЖЕ ТЕБЕ
VІ. Домашнє завдання.
Вчитель роздає картки - завдання на наступний урок розвитку зв’язного мовлення.