Урок розвитку зв`язного мовлення. Написання твору Зима з попереднім складанням плану. (3 клас)


Відкритий урок з розвитку зв´язного мовлення 3-А
ТЕМА: Написання твору з попереднім складанням плану «Зима».
МЕТА: удосконалювати навички усного мовлення; вчити фантазувати, бачити прекрасне у навколишньому середовищі; розвивати уміння працювати у групі (складати план твору); розвивати уяву, спостережливість, вміння передавати побачене художнім словом; виховувати естетичні почуття і бажання бути здоровою людиною.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент
Станьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться до гостей.
Привітайтесь: «Добрий день!»
Хай гарно розпочнеться день!
1) Поетична хвилинка-загадка
-Сніг на полях, лід на річках,
Віхола гуляє. Коли це буває? (Зимою) разом
- Яка зараз пора року?
-Назвіть зимові місяці.
- Яка сьогодні повна дата?
- Запишіть дату в зошити.
Повідомлення теми і мети уроку
1) - Сьогодні у нас незвичайний урок – це урок розвитку зв´язного мовлення. Ми будемо вчитися писати твір. Назва його «ЗИМА». Наше завдання – навчитися за допомогою художнього слова передати красу рідної природи взимку.
- Як можна не милуватися зимою?
Учень: -Так! Зима – чудова пора року. Про неї пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники.
Учень: - А я хочу презентувати вірш Леоніда Первомайського «Срібні дерева».
Срібні дерева, срібне гілля,
Сріблом пухнастим вкрита земля.
Срібні у синьому небі хмарки,
В срібних наметах срібні стежки.
Срібний-пресрібний ліс приберіг
Білочці срібній срібний горіх.
- З чим поет асоціює землю? А які хмарки? Що приберіг ліс для білочки? Як називається такий художній прийом?
Учень: Порівняння.
- Які слова використав автор?
Учень: Епітети!
Учень: А я підготувала загадку!
Ніжна зірка сніжно-біла
На рукав згори злетіла.
Поки ніс її сюди –
Стала краплею води. (Сніжинка)-хором.
(продовжує дитина) – Яка сніжинка? Якого вона кольору? Чим стала сніжинка?
- А якого кольору буває сніг? Коли це буває?
Учень: (сам читає і пояснює)
Застиг у сонній мрії.
Ось небокрай почервонів –
І він вже рожевіє. (Це буває вранці)
Учень: (сам читає і пояснює)
Як тільки сутінь настає,
Ліхтарики мигають,
Він фіолетовий стає
І таємничо сяє! (я таке бачив ввечері)
- Діти, назвіть ознаки снігу!
Учні: Холодний, блискучий, розсипчастий, лапатий, зірчастий, колючий, м´який, сипкий, липкий, дірчастий, пізній, іскристий, свіжий ранній, несподіваний, глибокий, мокрий, пухнастий….
- Так! У нас з´явилися перші слова-помічники для складання твору. Отже зима не безбарвна, вона має багато кольорів. Давайте на підтвердження подивимось відеоролик …
2) Офтальмологічна пауза
- А який голос має зима?
Учень: Зима тиха! Так писав Олександр Олесь!
Безмежна тиша навкруги-
Ні голосу, ні шуму…
На все навіяли сніги
Якусь глибоку думу.
- Зима може бути і голосною! Ось послухайте музичний твір Антоніо Вівальді «Чотири пори року. Зима.»
- Ви чули коли вітер рвучко піднімає сніг, гонить його по землі? Що це починається?
Учень: Це хурделиця!
- Доберіть синоніми до цього слова
Учні: Віхола, завія.
Учень: Завірюха
- Доберіть слова, які характеризують таку погоду.
Уні: Вітер виє, стогне.
Учні: Зима співає, голосить.
- Ми з вами створюємо образ зимової краси! Хто бажає прийняти участь у цьому? Кожному з вас допоможуть сніжинки-помічниці. Тож яка зима?
(у кожної дитини прикріплена сніжинка з написом ознаки зими…)
ДІТИ: зима тривожна, занепокоєна, сувора, казкова, схвильована, погрозлива, бентежна, зловісна, ворожа, стримана, застигла, запорошена, заціпеніла, сніжна, казкова, чарівна, холодна, блискуча, колюча, м´яка, пізня, несподівана, пухнаста, сива.
- Молодці! Я знаю, що ви любите взимку гратися. Тому пропоную гру «Домов словечко». Виконати завдання вам допоможуть слова-підказки (на дошці)
Закружилися сніжинки,
Як веселі… (пушинки, комашинки),
Наче зграї білих мух,
Як м´який холодний… (пух).
Все навколо ніби в … (казці, блискавках, самоцвітах)
Може, то й для мене зокрема,
Білі-білі рушники на вітах
У саду розвішала зима?
Квітка блакитна, як … (озеро чисте, очі дитини, море безкрає)
Що їй метелиці, що хуртовини?
Вітрів і снігів не боїться вона,
Знає: уже на порозі весна!
- Який художній прийом використав автор у загадках?
Робота в групах
-А тепер давайте згадаємо з яких частин складається текст? (зачин, основна частина і кінцівка)
-Про що може розповідатись у кожній частині тексту?
- Спробуємо скласти план. Об´єднайтесь у групи і з поданих варіантів виберіть правильний, найбільш вдалий.
1група – Зима. Зима холодна. Прийшла зима.
2 група – Зимові пригоди. Тварини взимку. Зимова природа.
3 група – Сніжинки. Ліс взимку. Небо взимку. Небесні сніжинки.
4 група – Зима прилетіла. Діти взимку. Люба зимонько.
(план вивішується на дошку)
- А зараз, за допомогою всіх опорних слів і планом ви спробуєте скласти твір «Зима». Але одне питання залишається не вирішеним. Які слова живуть тільки взимку?
Учні: Сніг, мороз, хурделиця.
Учні: Дід Мороз, Снігуронька.
Учні: Бурулька, намет.
Учні: Сніжинка, крига.
Учні: Новорічна ялинка! Сніговик!
Відеофізкультхвилинка «Зимова»
- Підсумуємо, чи все необхідне у нас є для складання твору. Увага на дошку! (повторення всіх порівнянь і опорних слів).
-Які орфограми є у цих словах? (діти називають орфограми)
- А зараз ми послухаємо складені твори діток, які мали творче домашнє завдання. (діти читають із зошитів складені твори)
Учень: Білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні у Дніпродзержинськ.
Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою. Дрімають замріяні галявини Дніпробуду. Замріяно на землю спускаються сніжинки. Це – янголи неба!
Я люблю зиму! Вона чарівна і неповторна!
Учениця: Зима! Нарешті вона завітала до нас!
Надворі пахне морозом. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі. Ясного дня сніжинки іскряться різнобарвною веселкою і стиха кружляють у вальсі.
Всі люблять зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і красива, а буває серйозна і сварлива.
Написання твору.
Підсумок
Заслухати 2-3 роботи, оцінити. (Коментують і оцінюють діти)
- Що робили на уроці?
- Який у вас настрій?
- Теплу атмосферу ми відчували від гостей протягом усього уроку і хочемо на згадку про наш урок подарувати сніжинки-побажання. Маємо надію, що саме ці сніжинки до кінця лютого виконають ваші бажання!