Урок розвитку зв’язного мовлення. Твір-роздум «Мамина пісня колискова»


Урок розвитку зв’язного мовлення в 6 класі
Тема: Твір-роздум «Мамина пісня колискова»
Мета: познайомити з колисковими піснями, розкрити любов і ласку матерів до дітей , збагатити душу і серце почуттям вірності батьківській хаті; вчити складати письмове висловлювання в формі роздуму,добирати відповідні мовні засоби, дотримуватись стилю; розвивати усне і писемне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до Батьківщини, до рідних, повагу до старших, до народних традицій та звичаїв, бажання іх дотримуватись.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення, застосування знань і формування вмінь
Очікувані результати: учні знають основні риси й особливості твору-роздуму, уміють складати зазначений твір; будують твори з урахуванням типу мовлення, підпорядковують висловлювання темі й основній думці, використовують вивчені мовні засоби зв’язку речень у тексті; знаходять і виправляють недоліки в змісті ,будові та мовному оформленні тексту.
Обладнання: підручник, таблиця.
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
Скільки пам’ятаю себе, у нашій хаті завжди звучала пісня. Рід наш був великий і співучий. Отак і зростали- в роботі та в пісні. Нас, дітей, дорослі не вчили пісень, але знали ми іх багато. Багато пісень було про калину. Адже калина- один із прекрасних символів Украіни, який уходить у нашу свідомість із маминої колискової . Сьогодні у нас і піде мова про святиню- мамину пісню, бо колискова- це пісня материнської душі і любові, ласки і ніжності.
Колискова пісня! Скільки іх створив народ. Лагідна материна пісня засіває дитячу душу любов’ю до людей, природи, до всього живого. Під спів неньчиної пісні виростають поети і хлібороби , композитори і політики, просто люди. Якби не мамина пісня, сказав один древній історик, яким убогим було б наше життя.
Звучить «Колискова» Лесі УкраінкиУчитель до класу: « Що ви уявляєте, коли слухаєте колискові пісні ?»
Відповіді учнів: немовлятко, колиску.
Учитель до класу: «А чи знаєте ви , з чого робили колиски?»
Відповіді учнів про те ,з чого робили колиски.
Вірш про рідну неньку:
Як дітей колишеш ти недремно, то не раз змахнеш краплину поту.
Що ж ,прислів’я мовить недаремно: «Хто не мав дітей- не мав клопоту.»
А зростуть- то скільки дум у неньки і тривог за їхнє кожне діло.
Голова боліла від маленьких, від дорослих-серце заболіло.
Але що ті клопоти й тривоги, бо хіба із щастям іх зрівняти?
Як дитя, зіп’явшися на ноги, перший крок ступає по кімнаті.
Як почуєш ти уперше:» Мамо!». Як до школи поведеш за руку.
Як уже й одержиш телеграму: «Мамонько, вітаю із онуком!»
Добре ж як себе пізнать в дитині. Знать: вона твої продовжить роки.
Добре дати світові людину і людині дати світ широкий.
Дарувати ій цвітіння рясту, сині гори,неспокійні ріки.
Хто не мав дітей-не звідав щастя, долею обкрадений навіки.
Звучить «Пісня про рушник».
Учитель до класу: «А хто з вас, діти , знає, яка улюблена колискова пісня вашої мами?»
Розповіді учнів улюблених колискових пісень мам.
Учитель: колискові пісні привертали увагу письменників. Записували і друкували іх М. Вовчок, Л. Украінка, І. Франко. А хіба не колискова дала світові поета Т. Шевченка? Бо той біль за долю народу народився з колискової, яку співала йому мати. І він про це писав:
Мене там мати повивала
І, повиваючи, співала.
Свою нудьгу переливала в свою дитину.
Учитель: як бачимо, художні образи в колискових-сон, дитина, батько, кіт, зозуля. А над усіма ними- величний образ жінки-матері, ніжне серце якої сповнене любов’ю до дитини
Звучать вірші : Б. Олійника « Пісня про матір» , В. Симоненка « Лебеді материнства».
Учитель: крилатими стали слова: Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину. І це найсвятіше для нас почуття Батьківщини асоціюється з маминою піснею, з тим, як «Заглядає в шибку казка з сивими очима. Материнська добра ласка в неі за плечима.»
Немає нічого більшого, як материнська любов. Про це і розкаже народна легенда про матір. (Зачитую легенду).
Повторення складових частин твору-роздуму:
1 Теза-чітко сформульоване основне твердження.
2 Докази- доводи, що підтверджують висунуту тезу.
3 Висновок-аргументоване підтвердження тези.
Написання твору-роздуму на тему : « За що я люблю і поважаю свою матусю».
Домашнє завдання: дописати твір.
Підведення підсумку уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
-Сьогодні мені найбільше сподобалось…
-Цей урок був для мене корисним, тому що…