Конспект урока по украинскому языку на тему Звертання в різних стилях мовлення. Мовний етикет


Українська мова
8 клас
Звертання у різних стилях мовлення.
Мовний етикет
Мета: - закріпити знання учнів про звертання;
з`ясувати роль звертання у різних стилях мовлення;
повторити стилі мовлення, їх ознаки; вчити розпізнавати тексти різних стилів;
розвивати усне і писемне мовлення учнів, уміння аналізувати мовні явища, робити висновки; сприяти розвитку творчих здібностей учнів;
виховувати активну життєву позицію, любов до рідної мови, бажання дбайливо оберігати культурні надбання нашого народу.
Перебіг уроку
Оргмомент Привітання, перевірка готовності учнів.
2. Повідомлення теми і мети уроку (записування у зошит).
Учні можуть самі поставити мету.
3. Актуалізація опорних знань.
За таблицею/слайд/ розповісти про звертання.
Навести приклади.
( Можна запропонувати учням скласти опорну схему )
2) Повторити стилі мовлення.
3) Від чого залежить вибір стилю?
4. Опрацювання нового матеріалу.
На прикладах текстів різних стилів дослідити
вживання і роль звертання у різних стилях.
Заповнити таблицю.
№ стиль роль звертання
1. Публіцистичний Створює піднесеність, урочистість, передає деяку офіційність.
2. Побутовий Передає інтимні почуття; інколи відтінки згрубілості, зневаги.
3. Художній Створює відтінки ліричності, урочистості, інтимності. Звертання до предметів, речей надає мовленню особливих емоційно-експресивних відтінків.
4. Офіційно-діловий Офіційність, вживання штампів.
Тексти для аналізу
Юний друже!
Так, це до тебе, саме до тебе це слово! Це від тебе залежить зараз, чи джерело рідної мови замулиться в твоїй душі, а чи пружно і вільно дихатиме! Океаном дихатиме! Тільки рідне слово, виплекане твоїм родом і народом, має таємничу здатність тримати людину у повноті її історичного і духовного буття. Жива вода рідної мови зведе тебе на ноги і тоді, коли ти зневірився вже в усьому. І перше слово твоє, до мами звернене. материнське слово хай розширює твої груди озоном людської гідності.
Це ти несеш слово в серці, як наполохану пташку. Слово довірилося тобі і повірило в тебе. Не сполохай рідного слова, а захисти його, до серця притули, життям своїм переповни. Ти, саме ти - і ніхто інший!
(І.Драч."До юного серця".)
17 грудня 1934р.
Люба моя дружинонько, рідна, хороша Вірусенько, драстуй! Драстуй, Роменцю - сонце моє! Кожен мій подих скерований до вас обох, кожний удар серця б`ється разом з вами. Я здоровий, я живу...
Вірусенько, бережи Ромчика, з нього мусить вирости високоталановита людина, я хочу цього, як хочу сам дивитися,- це така неймовірна радість - велика-велика, як світ наш прекрасний, неосяжний.
(Григорій Епік. Лист із застінків НКВС)

"Слухай, ти! Чому ображаєш малих?!"
"Гей, ви! Припиніть лаятись!!"
Драстуй, сину любий,
Сину дорогий,-
Я тебе голублю
У думках своїх.
Сину, любий Ромцю,
Сину мій малий,
Виростай під сонцем,
Таточка люби!
І люби, мій Ромцю,
Матінку свою,-
Я ж тебе, як сонце,
Як життя, люблю!
Драстуй, мій маленький,
Соняшний синок,-
В тата є для тебе
Безліч казочок.
(Григорій Епік. Із листів до дружини й сина)
Учні роблять висновок про вживання звертання у різних стилях.
Перекласти речення. З`ясувати, у текстах яких стилів вони могли б уживатися.
Здравствуй, дорогой друг!
Мы всегда будем помнить твои наставления, отец.
Уважаемая Татьяна Петровна, примите наши сердечные поздравления!
Товарищ, принимай активное участие в жизни школы.
- Поясніть, як ви розумієте останнє речення.
Ми з вами найчастіше зустрічаємось із звертанням, напевно, у побуті, під час спілкування. Адже, як казав
В. Сухомлинський, "людина не може жити сама, найвище
щастя і радість людська - спілкування з людьми".
Та чи вміємо ми спілкуватись? Чи володіємо культурою мови? Чи
знаємо, що таке мовний етикет? І що взагалі таке етикет? Давайте з`ясуємо.
Учениця виступає з повідомленням про етикет.
("Слово про слово" Є. Чак)
А ось що говорить про мовний етикет довідник "Культура української мови":"Мовний етикет - це загальноприйняті типові формули вітання, прощання, побажання, запрошення тощо. Своєрідні мовні стереотипи. Вони змінюються залежно від ситуації спілкування, від соціального стану, освітнього, вікового рівня тих, хто спілкується.
Мовна неграмотність, невміння написати елементарний текст, перекласти його свідчать про низьку культуру мови і є виразними ознаками бездуховності..."
- А який зв`язок між культурою мови і бездуховністю?
Зв`язок прямий. Так вважали багато мовознавців, поетів,
письменників. Ознайомтеся з їхніми висловлюваннями про мову.
(Учні читають вислови про мову П. Куліша, М. Рильського)

4) Послухати вірш Д.Білоуса \ст.210\ і виписати форми звертання.
Домашнє завдання: дібрати мовні стереотипи для початку розмови, припинення розмови, корекції розмови.
5) Озвучити діафільм.
Учні переглядають діафільм і парами складають розмову відповідно до змісту.
6) *Завдання - гра: заспівати пісні із звертаннями.
Учні розділяються на дві команди і по черзі співають пісні. Виграє та команда, яка співала остання.
5. Підсумок уроку.
- Яку мету ви ставили на початку уроку?
- Чи досягли мети?
- Який вид роботи сподобався найбільше?
- Яке завдання було найскладніше?