Д?ниетану п?нінен саба? жоспары Жануарлар д?ниесіні? ?рт?рлілігі


Мерзімі: 05.03.2015ж
Сабақтың реті, сыныбы: 2-сынып
Сабақтың тақырыбы Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі.
Сабақтың мақсаты Жалпы жануарлар әлемі туралы түсініктеріне сүйене отырып, оқушылардың білімдерін кеңейту,топта жұмыс жасауға үйрету. Ынтымақтастық ахуалын сақтауға баулу. Жекелей ізденіс жұмыстарын орындату арқылы оқушы бойында өзіндік менін қалыптастыру
Сілтеме 2 сынып дүниетану оқулығы К Жүнісқызы, Н.Жапанбаева. «Атамұра» 2013ж
Оқыту нәтижелері Жануарлар топтары мен түрлеріне ажыратуды үйренеді. Топтық қарым-қатынасқа түсуге үйренеді. Жануарлар әлемінің сан қырлылығын біледі. Ұжымда, топта бірлесіп жұмыс жасауға дағдыланады. Өзіндік «Мені» қалыптасады
Түйінді идея Жануарлар табиғаттың ажырамас бөлігі туралы саналы түсінік калыптасады, болашақта қолдана алатындай білім алады.
Модульдер Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытуды басқару және көшбасшылық.
Әдіс -тәсілдер Топқа бөлу, шаттық шеңбері, бейнебаян,Сұрыптау, жіктеу, талдау әдісі, әдісі, сергіту сәті, үлестірме тест, әдісі, мендегі құнды ақпарат әдісі, жануарлар әлемі постер құру, ғажайып жетілік әдісі, бағалау: бағдаршам, мадақтау, қолпаштау;шапалақ арқлы, басбармақ арқылы;
Жиынтық бағалау: критерилері көрсетілген бағалау парақшасымен өзін-өзі бағалау., үй тапсырмасы «Карта құру», кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек».
Ресурстар АКТ-ы, кеңсе заттары, суреттер,
Сабақ кезеңдері Әдіс-тәсілдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың
іс-әрекеті
Қызығушылықты
ояту
Шаттық шеңбері Көңілді әуен қосып, оқушыларды ортаға шақырып: «Мен бүгін күн ретінде...» деп бастап тілек білдіруге шақырады. Шаттық шеңберінде тұрып өз тілектерін білдіреді.
Топқа бөлу:
«Қыран», «Барыс», «Шортан», «Ара», «Қасқыр» жануарлар атауымен топқа бөлу. Жануарлар атауы жазылған стикеррлерді сынып бөлмесіне жасырыпғ табуға бағыт береді. Іздеу, табу, сәйкестендіру, жануарлар туралы айту.
«Миға шабуыл»
Бейне баян тамашалау Жануарлар дүниесі туралы шағын бейне жазба ұсынады
Сол арқылы сабақ тақырыбын анықтауға бағыт береді Бейне баян тамашалау арқылы бүгінгі сабақтың, жалпы тараудың тақырыбын анықтайды.
«Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі» деп жариялайды.
Мағынаны
тану Сұрыптау, жіктеу, талдау. жануарлардың суреттері мен а-3 форматты қағаз беріледі, сол қағазға жануарларды қалауларына қарай орналастыруға бағыт береді Жануарларды белгілі топтарға топтастырып сұрыптайды, жіктейді, талдайды, орналастырады, постерлерімен өзге топтарды таныстырады.
Сергіту сәтіБейнелі сергітуді ұсынады Жаттығу орындайды
Үлестірме тест Тест тапсырманы әр оқушыға таратады. Жұпта алмасып тексеруді тапсырады. Тест жауаптарын анықтайды, топтағы жұптармен алмасып тексереді.
Мендегі құнды ақпарат Қызыл кітапқа енген жануарлар туралы әзірлеген ақпараттар легін айтуды жариялайды. Мендегі құнды ақпарат айдарымен өздерінің әзірлеген қосымша мәліметтерімен бөліседі.
Ой толғаныс «Жануарлар әлемі» постер құрау Жануарлар туралы не білеміз, олардың қандай ерекшеліктері бар екендігі туралы постер құруға тапсырма ұсынады. Қоректенуі,
Мекендеуі,
Тіршілік етуіне қажетті жағдайларды
сипаттайтын постерлер әзірлейді.
«Ғажайып жетілік» Әр шаршыда сұрақтар жасырылған, жоғары дәрежедегі сұрақтар береді Сұрақтарға топпен ақылдасып, толық жауап береді. Ойлануға «1 мин»
Бағалау Бағдаршам, мадақтау, қолпаштау; басбармақпен бағалау;
Бағдаршамдармен , шапалақтаумен, басбармақпен, пікір айтумен бағалуды ұсынады. Бағдаршамдарды түстеріне сәйкес көтереді, шапалақпен, басбармақпен,пікір айтумен бағалайды
Жиынтық бағалау: критерилері көрсетілген бағалау парақшасымен өзін-өзі бағалау Критерилі бағалауды ұсынады. Әр топ мүшесі өзінің сабақта қалай жұмыс істегенін өзі бағалайды.
Үйге тапсырмаКарта құруТопсаяхат картасын құру. Қосымша « Ең-ең-ең» айдарымен жануарлар туралы мәліметтер әзірлеуге ұсынады.. Түсініп, күнделікке жазып алады.
Кері байланысЕкі жұлдыз бір тілекҮлестірмені таратады. Оқушылар бүгінгі сабақтан не үйренгенін, не білгенін және келесі сабаққа тілегін жазады.