Жаратылыстану п?нінен Таби?атты ?ылыми т?р?ыдан тану ?дістері ?ыс?а мерзімді саба? жоспары 5-сынып


Абай атындағы мектеп- лицейі
Пән мұғалімі:
Багисбаева Салтанат
Қысқа мерзім жоспары
Мерзімі \ сыныбы Сыныбы: 7 «Ә» 09.09.2015ж.
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері
Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша мәліметтерін кеңейту
Негізгі идеялар: Оқушылар тақырыптың мағынасын ашады, айнала қоршаған ортаны тануға, сыни тұрғыдан ойлауды үйренеді
Күтілетін нәтиже: Тақырып бойынша мәліметтер алады, қолданады , жинақтайды.
қолданылатын әдіс- тәсілдер миға шабуыл, іздену,
Енгізілген модуль: 1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Кіріспе
Психологиялық дайындық.Есте қалған қызықты оқиға
Оқушы отырып есте қалған қызықты оқиғаларды айтады Оқушының өткен күнінге ой жүгіртіп,қызықты болған оқиғаларын болған оқиғаларын еске түсіреді.
Жаратылсытану табиғат жайлы ғылымдардың жиынтығы туралы түсініктерімен бөліседі, пікірін білдіреді.
1.Тірі және өлі табиғат дегеніміз не?
2.Табиғатта қандай өзгерістер болып тұрады Өз білімін нақтылайды ,
сұрақтарға жауап береді.
«Қайталау–оқуайнасы» Табиғат туралы сурет салдыртамын. Оқушы өз пікірлерін білдіреді және сыни тұрғыдан ойлап ойларын жеткізе біледі.Дәптерге өз ойы бойынша сурет салады.
ІІ. Негізгі бөлім.Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері (бақылау, тәжірибе жасау,өлшеу т.б)
«Табиғатқа саяхат» жаңа тақырыпты және мақсатын .Анемометр, желбағар,монокулярдың суреттерін АКТ арқылы көрсетемін.
Жоспар:
1.Бақылау қалай жүргізіледі?
2.Тәжірибие жасау дегеніміз не ?
3. Өлшеу арқылы нені білеміз?
.
Жаңа тақырып жоспары бойынша оқушыны тапсырманы оқулықтан екеуміз оқып дайындаймыз және жауап қайтарады.
Толықтыру мақсатында сұрақ қойып жауаптарын аламын.
тапсырма.
«Сегіз қағида...»Адамның табиғат ты оқып үйренуге арналған қағидалары туралы айтыпберемін.1. Шыдамдылық;
2. Қырағылық;
3. Нақтылық;
4.Топтасып жұмыс жасау,
5. Қолжазба;
6. Коллекция
7.Қорыту,
8.Саралау, сұрақ қою; Оқушы тапсырманы сыни тұрғыдан ойлай отырып жұмыс жасайды. Және 1-ші өз ойын айтады,2-ші кітаптан толық мағлұматты оқимыз және өз ойымен салыстырамыз.
2-тапсырма. Қорытынды
«Егерде мен …» ойыны арқылы өтілген тақырып туралы білімдерін толықтыртамын. Оқушының табиғаттын қай түрін бақылауға құштарлығы ауғандығы туралы айтады. Өз бақылауынан әңгімелеп береді.
Бағалау
Сабақ барысында өзін ұстауы арқылы, сабаққа қатысуына қарай бағалаймын.
Оқушы сабаққа қатысуы бойынша бағаланады.
Үйге тапсырма: ( ауызша ) Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері Кері байланыс орнату мақсатында сабақтан алған әсерлерін ауызша сұраймын