Де?гейлік курс ?дісі бойынша ?аза? тілі п?нінен ?ткізілген ашы? саба? жоспары. Буын. 5- сынып


Қазақ тілі 5-сынып
Сабақтың тақырыбы:Буын.
Сабақтың мақсаты: Буынның түрлерімен танысады. Сөйлемдегі сөздерді буынға бөле отырып, буын түрлеріне ажыратады, дәлелді сөйлеуге дағдыланады.
Сілтеме: Қазақ тілі оқулығы. С .Исаев,Г.Қосымова.
Көрнекіліктер: маркер,постер,стикер,А3 қағазы.
Оқу нәтижесі: Ынтымақтастықта жұмыс істей отырып, ортақ шешім қабылдауды, талқылауды үйренеді.
Түйінді идеялар: Оқытуда қолданылатын әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың сөйлеу тілі дамиды.Талдауға үйренеді.
Сабақтың барысы:
Этаптары Мазмұны Уақы
ты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Қажетті құрал- жабдықтар
I.Ұйымдас-тыру кезеңі 1.Психологиялық ахуал тудыру
«Шаттық шеңбері»
2.Топқа бөлу.Мақал-мәтелдер арқылы.(тақырыбы бойынша бөлінеді)
Топ спикерін сайлау
Топ ережесін еске түсіру.
5
минут Сыныпта жағымды атмосфера орнату.
Қағазға жазылған мақалдарды ұсынады Бір- біріне жақсы тілек білдіреді.
Мақалдың жалғасын тауып,
топқа бөлі
неді.
Топ спикерін,тайм
пикер,
баяндамашы сайлайды.
Мақал-мәтелдер
жазылған қағаздар.

II.Үй жұмысын тексеру Шығармашылық тапсырма «Қ», «С» дыбыстарынан ғана басталатын мәтін жазуға берілген 6
минут Ұйымдастыру-
шы,
бағыттаушы Оқушылар өз жазғандарын оқиды. Дәптер.
III. «Ой бөліс» Сөзжұмбақты шешу арқылы,сабақ тақырыбы анықталады.
Шешуі:Буынның түрлері
Топтық жұмыс:
1.Ашық буын
2.Тұйық буын
3. Бітеу буын
15
минут Ұйымдастырады,
мадақтап,қол-паштап
отырады. Өз ойларын ортаға салады.Мақсатқа бірлесіп жетеді.Әр топ өз жұмысын қорғайды.Қар
сы топтың жұмысын мұқият тыңдап,бағалайды. А3 қағазы,
Маркер
IV. «Түбір мен қосымша» Берілген өлең,мақал-мәтелдердегі тұлғалы сөздерді ажыратып талдау
Топ:түбір
Топ:жұрнақ
Топ: жалғау
5
минут Бағыттаушы Әр топ өзіне берілген жұмысты орындайды. Слайдта жазылған өлең жолдары.
V.сергіту сәті «Арглиядағы жауын»
3
минут бағыттаушы Тынығып қалады АКТ
VI. «Жұптас,
ойлан,
жарияла» Өлең құрастыру. 6
минут Ұйымдастырушы,
бағыттаушы.
Әр жұп
Шығармашы
лықта жұмыс жасайды. Постер,мар
кер.
VII.Бағалау Бағалау парағын толтыру. 2
минут Әділ бағалауды ұсынады Өзін және сыныптастарын бағалайды. Бағалау парағы, әр топ бір –бірі-не саусақ арқылы баға береді.
VIII.Кері байланыс
IX. Үйге. Сабақ жайлы ойларын білу.
Сұрақ -жауап тақырып бойынша.
- бет 130- жаттығу. 3
минут Сұрақ қояды
Өз ойын ортаға салады,сабақ
тан алған әсерімен бөліседі.Тақы
рыпты қаншалықты меңгергендіктерін білдіреді. Стикер
«Переваловка орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
тақырыбы: «Буынның түрлері»




5-«Б» сынып
Пән мұғалімі:Коксимова М.С.