Фосфор та?ырыбында химия п?нінен 9 сынып?а арнал?ан саба? жоспары


Жамбыл облысы, Меркі ауданы №6 «Кеңес» орта мектебі
Пәні: химия, Сынып: 9, Пән мұғалімі: Ниеталиева Ботагоз Акановна
Сабақтың тақырыбы: Фосфор
Сабақтың мақсаты:Фосфор, оның периодтық жүйедегі орнына сипаттама беру, ашылу тарихымен таныстыру, физикалық, химиялық қасиеттері, қолданылуы жайлы білім алуға жағдай туғызу, күнделікті өмірде пайдалану.
Күтілетін нәтиже:1.Фосфордың периодтық жүйедегі орнына сипаттама бере алады.
2.Фосфордың ашылу тарихы мен таралуы туралы танысады.
3.Қасиеттері мен қолданылуы жайында біледі.4.Алған білімдерін өмірде өз қажеттіліктеріне пайдаланып, бағалай алады.Пәнаралық байланыс: медицина, биология, тарих, география, математика, физика, қазақ әдебиеті.
Сабақтың әдісі: «Кубизм» «Сұрақты ұстап ал!» «Семантикалық карта», «Химиялық диктант», « Тест» тапсырмасы
Сабақ көрнекілігі: кубик, ресурстар, бұршақ, карточкалар, электронды оқулық, маркер, стикер
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Оқыту технология: Блум таксономиясы
Негізгі дерек көздер Химия 9сынып оқулығы.
Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина – Алматы: «Мектеп», 2012. мұғалімге арналған нұсқаулық, ғаламтор, www. Google слайд «Химик анықтамалығы », видео материалдар
7 модульдің қолданылуы: “АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Табыс критерийі:
«5» - тік баға
1. Фосфорды талдау, қорытындылар жасау
2. Фосфорға жаңа тұжырым дамыту, тәжірибеде көрсету
3. Фосфор теориясын пайдаланып, есеп шығару
«4»-тік баға
1.Фосфор теориясы негізінде талдау
2Фосфорды тәжірибеде қолдану
3. Фосфорға тұжырым жасау
«3»-тік баға
1.Фосфор теориясын білу, түсіну
2. Фосфор теориясын қорыту
3. Фосфор формуласын оқулықтан тауып түсіну
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Тренингі «Дамыған Қазақстан» 3 минут
Деңгейі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Білу
6 мин.
1 мин Сұрақты ұстап ал! Мұғалім сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады.
Егер де қапшықты қағып алған адам сұраққа жауап берсе, онда команда 3 балл алады. Егер де ол жауабын білмесе, қапшықты басқа командаға 2 балға лақтырады. Егер де қапшық тағы да кері лақтырылатын болса, онда дұрыс жауаптың құны 1 балға дейін төмендейді.
Қызықты сұрақ
Біз негізгі үш егіз жігітпіз: мен – Ақбаймын, Қарабай, Қазбек деген ағаларым бар. Түріміз де, мінезіміз де ұқсайды. Менің мінезім нашар, тез тұтанып шыға келем, өзім улы заттар қоймасында істеймін. Ағаларым маған қарағанда момын, Қарабай әскери адам, түтінін бұрқыратып темекі шегеді де жүреді. Ал Қазбек сіріңке зауытының директоры.Мен және менің туыстарым кімдер?
Түсіну
5 мин «Фосфор» видеофильмі көрсетіледі.

Фосфаттарды сапалық реакция арқылы анықтауға боладын реакция теңдеулерін жазыңдар Фильмді көре отырып, реакция теңдеуін жазады
Тақтадағы дұрыс жауабына қарап бірін бірінің қатесін түзейді
Қолдану
10 мин Кубизм әдісі 6 қырлы кубик
Оқушыларға ақпараттық парақ таратылады. Тақырыпты меңгере отырып, тапсырманы орындау
І топ
1.СУРЕТТЕУ
Берілген тапсырма бойынша түсін, пішіні мен өлшемін суреттеу керек.
2.САЛЫСТЫРУ
Берілген тапсырманын неге ұқсас, неге ұқсамайтынын салыстырып шығу керек.
ІІ топ
3.БАЙЛАНЫСТЫРУ
Берілген тапсырма туралы ойлағанды көзге елестету керек.
4.ТАЛДАУ
Берілген тапсырма неден жасалған? Неден тұрады? Не үшін керек екенін талдау керек.
ІІІ топ
5. ҚОЛДАНУ
Берілген тапсырмадан не жасауға болатынын және оны қалай қолдану керек
6.ДӘЛЕЛДЕУ
Берілген тапсырмаға «ия», «жоқ» деп оған дәлел келтіру және бұл жақсы ма әлде жаман ба? Неге? Дәлел келтіру. Оқушылар таратылған ресурстар бойнша және оқулықпен жұмыс жасайды.
Әр деңгейдегі оқушылар бірлесіп жұмыс жасайды
Кубиктегі сұрақтарға жауап беру, жаңа тақырыпты талдау әрекеттерін көрсетеді
Шығармашылық жұмыс орындайды
Талдау
5 мин Әр топқа есептер беріледі
І топ Айналуларды жүзеге асыр:
P→P2O5→Na3PO4→Ag3PO4
ІІ топ
568 г фосфор (V) оксидін алу үшін жұмсалатын оттектің (қ.ж.) көлемі:
ІІІ топ
Құрамында 9,8 г фосфор қышқылы және 12 г кальций гидроксиді бар ерітінділерді араластырғанда түзілетін тұнба массасы: Оқулықпен және тақтамен жұмыс қатар жүріп отырады.
Дарынды оқушылар орнында отырып орындайды
Жинақтау
4 мин І топ Семантикалық карта
ІІ топ Химиялық диктант
ІІ топ Тест тапсырмасы Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындап, жауабымен бірін –бірі тексереді
Бағалау
5 мин Алған білімдерін тиянақтап, фосфордың адам өміріндегі маңызына баға беріңдер
Фосфордың адам өміріне әсріне баға беріп, өз ойларын айтады
Үй тапсыр масы
2 мин
Үй тапсырмасы бойынша сілтеме беру
- §20 оқу 6,9 есеп дәптерге орындау.
Қазақстандағы фосфорит кен орындары туралы мәлімет
Кері байланыс
2 мин «Табыс ағашы»
«Жасыл»-сабақ өте ұнады
«Сары»-ұнады, бірақ сұрақтарым бар
«Қызыл»-сабақ ұнамады
Бағалау
2 мин Табыс критерийін ескеріп алған жиынтық бағаларын оқушыларға жеткіземін, талдаймын. Табыс критерий бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды