Екі ?рнекті? квадраттарыны? айырымы 7 сынып


Күні:07.12.2015 Бекітілді:
Сабақ тақырыбы: Екі өрнектің квадратының айырымы.Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді пысықтау,екі өрнектің квадраттарының айырымын мысалдар арқылы түсіндіру Дамытушылық: Ой - өрісін дамыту, өз бетімен шешім қабылдау, қорытынды ой - пікір білдіру, белсенділік, танымдық қабілеттерін дамыту Тәрбиелілік: топтық, ұжымдыққа, батылдыққа, жинақтылыққа тәрбиелеу.Математикалық ойлауды қалыптастыру арқылы оқушыны өздігінен оқытуға үйрету.Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.Оқыту әдісі: топтық сайыс сабағы.Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, дидактикалық тапсырмалар, карточкалар,сөзжұмбақ,Сабақтың құрылымы:1. Ұйымдастыру кезеңі; 2. Үй тапсырмасын тексеру;3. Қайталау сұрақтары;4. Жаңа сабақты түсіндіру;5. Білімді бекіту;6.Оқулықпен жұмыс;7. Үйге тапсырма беру; 8. Бағалау; Сынып үш топқа бөлінеді. Сабақ барысыІ. Үй жұмысын тексеру: №222, №227, №235 тің жұптары.
№222
2. 4.
6. 8.
№227
2.
4.
6.
№231
2. мұндағы а=1,5 у=-8,5

4. мұндағы х=-1,28 у=101,28

ІІ. Білімдерін тексеру үшін әр топ өз аттарын қорғайды.«Бірмүше», «Көпмүше», «Ұқсас мүше»ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру. Екі өрнектің айырмасын олардың косындысына көбейтейік
Мысал а)(2х-3)(2х+3)=
б) (3у-2)(3у+2)=
(а-в)(а+в)=
(а-в)(а+в)= (1)
Ереже: Екі өрнектің айырмасы мен олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең.
Мысал: в)
г) (4-3m)(4+3m)==16-9m
Екі өрнектің квадраттарының айырмасын көбейткіштерге жіктейік =(а-в)(а+в) (2) формуласы екі өрнектің квадраттарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу формуласы деп атайды.
Ереже: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.Мысал: 1)
2)16²-11²=(16-11)(16+11)=5*27=135
3)
4) теңдеуін шешейік.

t-6=0 немесеt+6=0
t=6 t=-6 жауабы: t=6; t=-6

ІV. Оқулықпен жұмыс. №366 №369 (жана кітап) №152 №154 (ескі кітап)
№366
1)(m+n)(m-n)= 3)(c-d)(c+d)=
5)(x+y)(y-x)=(y+x)(y-x)= 7) (x+2)(2-x)=(2+x)(2-x)=2
9)(n-2m)(n+2m)=
11) (8a+9b)(9b-8a)=(9b+8a)(9d-8a)=
№369
1)=(х-у)(х+у) 3) -25=
5) 25-а(5-а)(5+а) 7) 100-р(10-р)(10+р)
9) в(в-0,2)(в+0,2)
11)
№152
1) (х-у)(х+у)= 3)(m+5)(m-5)=
5) (5a-в)5a+в)= (5a) 7) (2а-3в)(3в+2а)=(2а-3в)(2а+3в)=(2а)
9) (8х-9у)(8х+9у)=
11)
№154
1)
3)
5)
7)
V. Түсіп қалған мүшені тап.1. **у*+6*=3у(4у+2)
2. 5**-а*=аb(5-b)
3. *у*+8*z=2yz(5z-4yz)
4. 12*x-*a*y=6ax(2ax-y)
VІ. Математикалық диктант (Әркімнің өзі шығар биігі бар)1.Санды және әріпті көбейткіштер мен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі ******* деп аталады.
2.Цифрдың көмегімен жазылған көбейткіш ***** ********* деп аталады.
3.Әріптермен және олардың натурал дәрежелерімен жазылған көбейткіш ****** ********* деп аталады
4. Ортақ әріпті бөлігі бар және бір-біріне айрмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер ***** ******* ден аталады.
5. Бір нүктеден шығатын екі сәулемен шектелген жазықтықтың бөлігі ***** деп аталалы.
6. Бұрыштын неше түрі бар? Аттарын атаңыз?
VІІ. Сөз жұмбақ.
1.Бірнеше бірмүшелердің алгебралық қосындысы (көпмүше)
2. Жүз жыл (ғасыр)
3. Бірмүшенін сан көбейтіші (коэффициент)
4. Үшбұрыштың барлық қабырғаларының қосындысы (периметр)
5. Бұрыштың төбесінен шығып оны қақ бөлетін сәуле (биссектриса)
VІІІ. Сауалнама
1) Есептеңдер:
А) 12 В)120 С)1200
2) Көбейткішке жіктеңдер: 16m-7n²
A) (4m-7n)(16m+7n) В) (4m-7n)(4m+7n) C) (16m-7n)(16m+7n)
3) Амалды орындаңдар: (5х²+2х³)(2у³-5х²)
А) 2у²-5х³ В) С) 4у²-25х³
4. Көбейткішке жіктеңдер: 16х²-36у²
А) (4х-6у)(4х+6у) В) (6у+4х)(6у-4х) С) (16х-6у)(16х+6у)
5. Теңдеуді шешіңдер: m²-49=0
A) m=3 m=-3 В) m=9 m=-9 С) m=7 m=-7
IX. Жеке карточка тапсырмлары:
1.(а - 3)(а+3) = а²- 9
2.(m - n)(m+n) = m²- n²3.(1+c)(1 - c) = 1 – c²
4.(10x-7y)(10x+7y)=100х²-49y²5. х² – 81 = 0
6. 9х² – 16у
X. Үйге тапсырма: №366 №369 (жана кітап) №152 №154 (жұп нөмірлері)
XI. Оқушыларды бағалау.