Екі ?рнекті? квадарттарыны? айырымы (7 сынып)


Оңтүстік Қазақстан облысы
Созақ ауданы әкімдігінің білім бөлімінің
«Шолаққорған» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Математика пәні мұғалімі
Үсенова Фатима Аманқызы

I.Сабақтың тақырыбы: « Екі өрнектің квадраттарының айырымы».
Есептер шығару
II.Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қысқаша көбейту формулаларын, атап айтқанда екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын білу, мәнін түсіну, дәлелдей білуі.
Дамытушылық: Шығармашылық жұмыс істеуге, тез ойлауға дағдыландыру, өз жетістігін бағалай білуге үйрету.
Тәрбиелік: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету өзара көмегін қалыптастыра отырып, жауапкершілікке дағдыландыру,өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу.III.Сабактың типі: Оқушылардың білімін, біліктілігін және дағдысын тексеріп, қорытындылау сабағы.
IV.Сабақтың түрі: Топтық сайыс сабақ
V.Сабактың әдісі: Топ бойынша жұмыс, сұрақ-жауап, топтық, жеке-дара жұмыс.
VI.Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,музыка.
VII.Сабақтың көрнекілігі: Семантикалық карта, тест, оқулық, есептер жинағы,интерактивті тақта ,кестелер, слайдтар, бағалау парағы, фишкалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Негізгі бөлім
а) «Ой шақыру» стратегиясы ә) Есептер шығаруІV.Жаттығулар жұмысы 1) «Әркімнің өзі шығар биігі бар».
2) «Шапқан озар, жатқан қалар».
3) «Білегіңе сенбе, біліміңе сен».
4 ) Сергіту сәті
5) Өзіндік жұмыс
V.Бекіту бөлімі
а)Семантикалық картамен жұмысVІ.Қорытынды бөлім а)Ауызша сұрақтар VІІ.Үй тапсырмасыVІІІ.БағалауСабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
а) Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындығын, қатысын тексеру.
ә) Топпен жұмыс. Сыныпты үш топқа бөлемін.Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын.
Білімдерін тексеру үшін әр топ өз аттарын қорғайды.
«Бірмүше», «Көпмүше», «Ұқсас мүше». Топ жетекшілерін тағайындаймыз.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
1 слайд. «Әркімнің өзі шығар биігі бар». Оқушылар өзін –өзі тексеру
Сұрақтар:
1) (1) формуланы қорытып шығару үшін қандай ережелер мен түрлендірулер қолданылады?
2) (1) формула «оңнан солға қарай» қалай оқылады?
3) (1)формуланың маңызы қандай және қалай қолданылады?
№152.Амалдарды орындаңдар:
(х+у) (х-у)= х2 -у2
(k+t)(k-t) = k2-t2
(m+5)(m-5) = m2-52= m2-25
(n+1)(n-1) = n2-12= n2-1
(5a-b)( 5a+b) =(5a)2-b2=25a2-b2
(2m+3)( 2m-3) =(2m) 2-(3) 2=4m2-9
(2a-3b)(3b+2a) =(2a) 2-(3b) 2=4a2-9b2
(7m+3n)( 7m-3n) =(7m) 2-(3n) 2=49m2-9n2
(8х-9у) (8х+9у) =(8х) 2-(9у) 2=64х2-81у2
(2c-12) (2c+12) =(2c) 2 -(12)2 =4c2-(14)
(23a-b) (b+23a) = (23a)²-(b)²=49a²-b2
(45x+у) (у-45х) = у2-(45х)2= у2-1625х2
2- слайд. «Шапқан озар, жатқан қалар».
№153. (1) формуланы қолданып есептеңдер:
552-452 =(55-45) (55+45)=10*100=1000
642-452 =(64-36) (64+36)=28*100=2800
862-142 =(86-14) (86+14)=72*100=7200
3282-1722 =(328-172) (328+172)=156*500=78000
(323)²-(213)²= (323-213) (323+213)= 113*6=43*6=8
(759)²-(449)²= (759-449) (759+449)= 319*12=289*12=1123=3713№154.Көбейткіштерге жіктеңдер:
C2-0,25=(С-0,5) (С+0,5)
16-Х2=(4-х) (4+х)
144-m2 =(12-m) (12+m)
n 2 -225=(n-15) (n+15)
1,69-в2 =(1,3-в) (1,3+в)
У2 -14= (У-12 )(У +12)
25x2 -1=(5x-1)(5x+1)
2536-у2 =(56-у) (56+у)
3- слайд. «Білегіңе сенбе, біліміңе сен».
№155.Теңдеуді шешіңдер:
1) х2 -9=0
х2 -32 =0
(x-3) (x+3) =0
x-3=0 x+3 =0
x1 =3 x2 =-3
2) у2 -4=0
у2 -22 =0
(у-2) (у+2) =0
у-2=0 у+2 =0
у1 =2 у2 =-2
3) 121-х2 =0
112 -х2 =0
(11-х) (11+х) =0
11-х=0 11+х =0
х1 =11 х2 =-11
4) 196-у2 =0
1,4 2 -у2 =0
(1,4-у) (1,4+у) =0
1,4-у=0 1,4+у =0
у1 =1,4 у2 =-1,4
№156.Есептеңдер:
47*33=(40+7)(40-7)=402 -72 =1551
43*37=(40+3)(40-3)=402 -32 =1591
84*76=(80+4)(80-4)=802 -42 =6384
201*199=(200+1)(200-1)=2002 -12 =39999
4- слайд
Сергіту сәті.
5- слайд. Өзіндік жұмыс
(13а-12в) -(13a+12в)
а) -13a+12в
ә) -18a+12в
б) -13a+12в
в) -19a +14в2
(23m+34n) -(23m-34n)
а) -29m+816n2
ә) -18m+12n
б) -13m+12n
в) 49m+916 n2
(0,2а-0,5в) (0,2а+0,5в)
а) 0,2а-0,5в
ә) 0,2а+0,5в
б) 0,2а2+0,5в2
в) 0,04а2+0,25в2
(0,1х3-0,3у) (0,1х3+0,3у)
а) 0,1х3+0,3у
ә) 0,1х3-0,3у
б) 0,1х3-0,3у3
в) 0,01х2-0,09у2
(а2-в2) (а2+в2)
а) а2+в2
ә) а3+в2
б) а3-в4
в) а4-в4
(х2+у2) (х2-у2)
а) х2-у2
ә) х3-у7
б) х5-у2
в) х6-у6
(5х2-3у) (5х2+3у)
а) 5х2-9у
ә) 25х2-3у
б) 25х2-4у
в) 25х4-9у2
(4а2+6в) (4а2-6в)
а) 16а9-36в8
ә) 4а2-6в
б) 4а2-6в10
в) 16а4-36в2
(3mn+1) (3mn-1)
а) 2mn+1
ә) 4mn-1
б) 3m 7n+4
в) m2 n2-1
(5-7ху) (5+7ху)
а) 5-7ху
ә) 5-7ху
б) 5-7ху
в) 25-49х 2у2
(4pq+3) (3-4pq)
а) 4pq+3
ә) 9-16p q
б) 4pq+4
в) 9-16p 2q2
(2ав-5) (5+2ав)
а) 2ав-5
ә) 4ав-20
б) 2ав-25
в) 4а 2в2-25
V.Бекіту бөлімі
а)Семантикалық картамен жұмыс
№296.Кестені толтырыңдар:

VІ.Қорытынды бөлім
а)Ауызша сұрақтар
VІІ.Үйге тапсырма беру
№ 159 , №160
VІІІ.Бағалау
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау
Бағалау парағы
№ Оқушыныңаты-жөніҮй тапсырмасы«Шапқан озар, жатқан қалар». «Білегіңе сенбе, біліміңе сен». Өзіндік жұмыс Кестені толтырыңдар: Ауызша сұрақтар
1 2