Конспект открытого урока по английскому языку на тему How do you spend your free time? (5 класс)

Муниципальное учреждение дополнительного образования
«Центр детского творчества № 2»





Конспект открытого занятия
«How do you spend your free time?»









Подготовила:
Педагог дополнительного образования
Кузнецова Марина Алексеевна

2015 г.
Цели урока:
- формирование коммуникативных компетенций по теме “How do you spend your free time? Hobbies”;
-развитие познавательных интересов учащихся, умения социального общения в совместной деятельности;
-формирование творческого мышления учащихся, умения обосновывать свою точку зрения.
Задачи урока:
-учебная: формировать навыки и умения в чтении, устной речи (диалогическая, монологическая формы) по материалам темы “How do you spend your free time?” с использованием лексического, грамматического материала; семантизация новых лексических единиц на уровне слова, предложения, высказывания по теме “Хобби”;
-познавательная: продолжить ознакомление учащихся с увлечениями в Великобритании, в России;
-развивающая: развивать интерес к учебно-познавательной деятельности на иностранном языке, развивать логику, внимание, память, целостность высказывания;
-воспитательная: формирование уважительного отношения к увлечениям других людей, к мнению другого человека.
Оборудование: доска, маркер, раздаточный материал, речевые структуры.
Формы работы: индивидуальная, фронтальная, парная, групповая.
Методы: продуктивный, творческий.







ХОД УРОКА

I. Организационный момент.(2 мин)
T: Good morning, boys and girls! Let’s start our lesson. Get ready for the lesson. How are you today? I a
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·(5 мин)
Sssss! It`s a snake!
Zzzzz! It`s a bee!
Sh! It`s she.
Bump. It`s me.

Today we are going to speak about your hobbies and free time. (8 мин)
Look at the list and let’s practice our pronunciation. Remember free time activities.
Read and translate them.
Look at the blackboard and let’s practice our pronunciation. Remember free time activities. Read and translate them.



Now , look at the blackboard and answer the questions about your hobbies. You should use the following structures. (7 мин)

I am fo
·nd of
I am crazy about.
I get pleasure from.


Now let`s play a game. You need to show your favourite activity and you girls and boys need to guess what is it. Are you ready? Lets start. (5 мин).

Now let`s do an exercise . (3 мин)
Hands up, hands down                      Руки вверх, руки вниз,
     Hands on hips,                                   руки на пояс,
     Sit down. Stand up,                           присели, встали.
     Hands to the sides,                            Руки в стороны,
     Bend left, bend right                         Наклон влево, наклон вправо.  
     Hands to the shoulders                     Руки на плечи, круговые
                                                               движения вперед 4 раза, назад  
     1-2-3-4, back  1-2-3-4.                     4 раза.

А теперь, ребята, поиграем в игру, которая называется «Задай вопрос другу». (10 мин)

What is a hobby?
Is it interesting to have a hobby?
What hobbies do you know?
Who can help to know about your favourite hobby?
Is it useful for you?
Is it fun to have a hobby?
Do you know hobby of your pen friend?
Which is your favourite sport?
Do your parents like your hobby?
Is it good for you to have a hobby? And why?

Now we will play a game which is called «The Journalist». One of you will be a journalist. He or she will ask you some questions. You need to fill the blank. (3 мин)

Question
Yes
No

taking pictures



stamps



modeling (ships, planes, figures)



toy cars (dolls)



drawing




sports club (centre, classes, what kind of sport)



computer (playing or other activity)



the swimming pool



gardening



coins





Good for you. Thank you. And the last exercise. And I will take a photo. Stand up and show your favourite hobby. (2 мин)
Our lesson is over. Thank you for your work.


15