География п?нінен ?МЖ «Еуропаны? саяси картасы мен ??рылымы. Таби?ат жа?дайлары мен ресурстары»


Мерзімі: Сабақтың реті, сыныбы: 19 сабақ 11«а»
Сабақтың тақырыбы «Еуропаның саяси картасы мен құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары»
Сабақтың мақсаты Жеті модульді ықпалдастыра отырып Еуропа елдері, олардың саяси картасы мен құрылымы, экономикалық-географиялық жағдайлары, табиғаты мен ресурстары, экологиялық жағдайына сипат тама беру. Алған білімдерін өмірде қолдана алуға үйрету.
Сілтеме 11 сынып «География» оқулығы
Оқыту нәтижелері Жеті модульді ықпалдастыра отырып, интербелсенді әдіс-тәсілдер арқылы Еуропа елдері, олардың саяси картасы мен құрылымы, экономикалық-география лық жағдайлары, табиғаты мен ресурстары, экологиялық жағдайына сыни тұрғыдан ойлап сипаттама береді. Алған білімін өмірде қолдана алады.
Түйінді идея Сыни тұрғыдан ойлап, кез келген жердің экономикалық-географиялық жағдайына баға беру.
Модульдер Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту,оқушыларды жас ерекшелігіне сәкес оқыту және оқу, оқытуды басқару және кошбасшылық.
Әдіс -тәсілдер Шаттық шенберге тұрып қайталау сұрақтарын сұрау,
Топқа бөлу: «Мемлекеттер атауы», «Гүл сыйлау», «Шындық детекторы», Постер құрастыру, «Позиция таңдау», «БББ», «Төрт жол өлең», Формативті бағалау, Жиынтық бағалау: критерилер көрсетілген бағалау парақшасы арқылы топ башсының бағалауы
Ресурстар Оқулық, карта, атлас, постер, стикер, бағдаршам, АКТ, үлемтірмелі материалдар, А4
Сабақ кезеңдері Әдіс-тәсілдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Қызығушы- лықты
ояту
Шаттық шеңбері
2 Оқушыларды шеңберге тұрғызады Шеңберге тұрып қолды көтеріп ортаға жиналады.
Топқа «Мемлекеттер атауы» бойынша бөлу 2 «Германия», «Франция», «Италия», «Ұлыбрита- ния» топтарына арналған жасырын қағаздарын ұсыну Жасырын кағаздарды алып мемлекеттерге сәйкесі бойынша 4 топ құрайды.
«Гүл сыйлау» стратегиясымен өткен тақырыптан сұрақтар қою. 5 Мұғалім гүлді бір оқушаға сыйлап сұрақ қояды Гүлді алып сұраққа жауап беріп, басқа бір топ мұшесіне бере отырып сұрақ қояды.
«Шындық детекторы» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын 5 сұрау Әр топқа үш сөйлем құрастыруды ұсынамын, біреуі қате Оқушылар басқа топты тыңдай отыра қатесін табады.
Мағынаны
тану І топ «Саяси картасы мен мемлекеттер құрылымы»
ІІ топ «Табиғат жағдайлары мен ресурстары»
ІІІ топ «Агроклиматтық, гидроэнергетика- лық, жер ресуртары»
ІҮ топ «Экологиялық жағдайы» 15 Жұмыс барысын бақылап қйыншылық болса түрткі болатын сұрақтар қою, бақылаймын, бағыт-бағдар беремін. Постер құрастырады, қорғайды
Сергіту сәті: «Мен ҰБТ-дан жоғары балл жинадым» 3 Оқушыларға екі қатарға тұруды ұсынамын Ортадан кезекпен өзері жақсы ұпай жйнағандай сезініп өтеді
Ой толғаныс «Позиция таңдау» стратегиясы қорытындылау сұрақтары 4 «Позиция таңдау» кестесін ұсыманын Берілген позициялардын дұрысын белгілейді
Білемін, білдім, білгім келеді. 4 «БББ» кестесін тарату «БББ» толтырады
Бағалау Формативті және суммативті бағалау 3 Бағалауды бақылаймын «Бағдаршам», «Бағалау парақшасы» бойынша өзін-өзі бағалайды, топ басшысы таныстырады
Кері байланыс «Екі жұлдыз - бір тілек» 2 Стикерлер беру Стикерлерді жазып жабыстырады
Үйге тапсырма Тест құрастыру
«Төрт жол» өлең Еуропа экологиясы Дарынды оқушылардың белсенділігі артады
ШҚО
Үржар ауданы
«Қаракөл орта меатеп-бақшасы» КММ
Темербаев Е.И.