Берілген та?ырып?а с?йкес аны?тамалы? кітаптардан ( ма?ал-м?телдер, ?ыс?а ?ле?дер) с?здіктерден ?осымша а?параттар алу


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Сабақжоспары
САБАҚ: әдебиеттік оқу Мектеп: Шұбар орта мектебі
Күні:11.05.2016ж Мұғалімнің аты-жөні: А.Оразымбетова
СЫНЫП:1 Қатысқандар:9 Қатыспағандар:
Оқу мақсаттары Берілген тақырыпқа сәйкес анықтамалық кітаптардан
( мақал-мәтелдер, қысқа өлеңдер) сөздіктерден қосымша ақпараттар алу
Бағалау критериилері Ойлау деңгейлері
1.Мақал-мәтелдер мен өлеңдер туралы түсінеді
2. Мақал-мәтелдер мен өлеңдерді ажырата алады.
3 Сурет бойынша шағын әңгіме құрастырады
Білу
түсіну
қолдану
Тілдік мақсат
1.Тақырыптағы тірек сөздерге байланысты тілдік сөздермен танысу.
2.Тақырыпқа қатынасы бар сөздерді үш тілде танып білу,үйрену.
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Тақырып-тема-theme,өлең-стихотворение-a poem, мақал-пословица-proverb.
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Мақал дегеніміз не?
-Өлең дегеніміз не?
-Өлеңнің құрылысы қалай құрылады?
-Мақал мен мәтелдің айырмашылығы бар ма?
Не себепті ............ деп ойлайсың?
-Мақал-мәтелдер мағыналы ой тастайды?
-Неліктен өлеңнің тақырыбы болады деп ойлайсың?
-Өлең қандай жанр түріне жатады?
ишара:мақтау,мадақтау,жетелеу
Алдыңғы оқу:
Жоспар
Жоспарланған уақыт есебі Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) Ресурс-тар Дерек-көздер
Басы
Шаттық шеңбері. «Сіз білесіз бе?» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілектер айту
Тақырып түрлерімен топқа бөлу
1-топ: « Өлең»
2-топ: «Мақал» Ортасы
Тапсырмалар
1.«Кім көп біледі?» ойыны арқылы сұрақ-жауап алу.
-Қандай мақал- мәтелдер білесіңдер?
-Мақал- мәтелдер қалай жасалады?
- Өзіміз жаттаған өлеңдеріміз қалай аталады?
2. Топпен жұмыс жүргізу
1-топ «Достық» туралы мақалдар айту
2.топ «Ана» туралы өлең жолдарын айтқызу
Көкөністер мен жемістерді ажырату

А-на, ә-же, бе-сік, ба-ла сөздерін хормен буынға бөліп айтқызу. Әр буында қанша дауысты дыбыс бар екенін тапқызу Тақырыпқа арналған фотосуреттер,буклеттер,плакат,мар
кер. Интернет көздері мен ғаламтор
,
Бағалау критериилері
1.Мақал-мәтелдер мен өлеңдер туралы түсінеді Дескриптор
1.Мақал-мәтелдер мен өлеңдерді өз бетінше ажырата алады
2.Сөздерді буынға бөліп айта алады Тапсырмалар
Постермен жұмыс
Топ «Мақал-мәтел» жаздыру
Топ «Өлеңді» хормен айту
«Синквейн» әдісі арқылы 5-жолды өлең құрастыру
Зат есім
Сан есім
Сын есім
Етістік
Сөйлем. Бағалау критериилері
2. Мақал-мәтелдер мен өлеңдерді ажырата алады.
Дескриптор
1.Тапсырма бойынша сұраққа жауап бере алады.
2.Өз беттерінше өлең құрастыра алады Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрайық,
Екі қолды созайық
Бір отырып, бір тұрып,
Қане қанат қағайық
Қарлығаш боп ұшайық
Ұшып-ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Тапсырма.
1..Үлестірмелерді тарата отырып,берілген суреттерге қарап шағын әңгіме құрастырып айтқызу

Үй жануарларының қандац пайдасы бар? Үй жануарларына арналған өлең жолдарын білеміз бе? Қане айтып жіберейікші
«Топтастыру» әдісін пайдалану
70548581915203898515240
1143635114300
2086610132715
70548543180
Мақал-мәтелдер мен өлең туралы білетіндерін топтастырады
3 Сурет бойынша шағын әңгіме құрастырады
1. ұқсастығы мен айырмашылығы туралы дәлеледі пікір айтады.
2.Өзі құрастырған жұмысы туралы қорытынды жасайды
Соңы
Бағалау
1. « Бармақпен бағалау»
2. «Бағдаршам әдісі»
Кері байланыс3.Сурет бойынша түйінді сөздерді айта алады.
«Оқушы үні» әдісі арқылы ұйымдастыру. Оқушыларға алақандарын бастырта отырып, өздеріне ұнаған саусақтарын бояту. Қосымша мəліметтер оқулықтан тыс
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Мадақтау формативті бағалау арқылы
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Д- деңгей
Өз беттерінше жұмбақтар құрастыру.
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Смаиликтер арқылы бағалау
Смаиликтер арқылы бағалау
. Пəнаралық байланыс –
Өзін-өзі тану,әдебиеттік оқу,жаратылыстану,орыс тілі,ағылшын.
Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
« Қимыл –қозғалыс» жаттығуларын жасату
АКТ-ны пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру.
Құндылықтар мен байланыс(тəрбие элементі).
Халық ауыз әдебиеті үлгілерін қастерлеуге тәрбиелеу
Рефлексия
1.Сабақтың мақсатымен оқу міндеттеріорындалды ма?
2.Бүгін оқушылар не үйренді?
3.Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
5.Уақытты қалай пайдаландым?
6.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне
неге? Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.
Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды.

2.Бүгін оқушылар мәтінмен жұмыс жасап, шағын әңгіме құрастыруды үйренді.
3.Сабақ оқушыларға қызықты,жақсы деңгейде өтті.
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты.Тапсырмалар сәйкес болды.
5.Уақытты тиімді пайдаландым.
6.Жаңа тәсіл элементтерін енгіздім
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз;
1. Топтастыру әдісі
2. Сурет бойынша өз беттерінше әңгіме құрап жазғандары
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалы тигізер еді?
1.Ойындар,электронды оқулықта берілген тапсырмалар
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1.Деңгейлік тапсырмаларға назар аударуым керек екенін ұқтым.