Конспект уроку з української мови на тему Будова слова. Основа слова


Урок з української мови 3 клас
Тема : «Будова слова. Основа слова. Частини основи : корінь,
префікс, суфікс».
Мета: навчальна: дати учням загальне уявлення про основу слова, з яких частин може складатися основа слова, Продовжувати формувати поняття споріднені слова, словотвір.
Вчити розбирати слова за будовою, добирати спільнокореневі слова.
розвиваюча: розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення, уміння доводити свою думку. Поповнювати словниковий запас , розвивати в нових ситуаціях креативне мислення учнів; уміння застосовувати поняття в нових ситуаціях.
виховна : виховувати охайність, працелюбність, увагу до слова, його значення, інтерес до знань. 
Обладнання: таблички, презентація, проектор.
Тип уроку: Урок засвоєння нових умінь та навичок.Хід уроку
І .Організаційна частина
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слайд 1
1. Перевірка домашнього завдання
Діти, сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Скажіть, мені, будь ласка,
Хто з вас був на телебаченні? Хто приймав участь у зйомках дитячої передачі? А сьогодні кожен з вас буде учасником дитячої телепередачі «Телепазлики» .
Скажіть, діти, вивчення якої теми ми розпочали на попередньому уроці?
З якою частиною мови ми познайомились?
Що таке закінчення?
Слайд 2
1. Пазлик «Питайлики»
Робота в групах.
(Кожній групі потрібно придумати запитання)
Що таке закінчення?
Як визначати закінчення?
Як позначається закінчення?
Молодці, діти. Я вважаю ,що найкраща була 1, 2 групи.
Відкрили зошити записали число, класна робота.
Слайд 3, 4
2. Пазлик загадково- природничий диктант.
Ви мабуть здогадалися чому він так називається.
Я буду читати загадки, а ви будете записувати слова - відгадки.
1 учень біля дошки
(Діти записують слова – відгадки і виділяють закінчення).
Якщо в змінюваному слові немає закінчення в якійсь його формі, то кажемо, що в цьому слові нульове закінчення і позначаємо порожньою клітинкою.
ІІІ Оголошення теми і мети уроку
1. Отже навчившись змінювати слово за питанням ми можемо визначити його іншу частину, яка завжди залишається незмінною.
Хто з вас знає як вона називається? (Основою)
Снігур, сніг, сніжинка, сніговик, снігуронька. Давайте виділимо основу в цих словах.
Слайд 5, 6, 7
3. Гра «Дослідники»
(На слайді записані слова: вода, водяна, підводний, надводний).
Давайте спробуємо визначити спільну частину в цих словах. Правильно, спільна частина цих слів: вод. Спільна частина в цих слів є коренем.
Знайдіть частину слова, яка стоїть перед коренем? Ця частина префікс.
Назвіть частину, яка після кореня (суфікс).
У кожного на парті таблички.
Слайд 8, 9
4. Пазлик «Запам’ятайка»
Отже запам’ятай правило .
Слайд 10
ІV Фізкультхвилинка.
V 1. Робота з підручником.
А тепер відкрили підручники с. 52
Слайд 11
5.Наступний Пазлик «Дружне шепотіння»
Читаємо правило
Виконуємо вправа, 111.
Назвіть слова, в яких є однаковий корінь.
(до слів море – моряків ,морська, приморський)
(морський, морська, морський, морських, морською)
Слайд 11
2.Словникова робота «Друзі енциклопедії»
Минулий це – час, який минув.
3 . Пазлик «Творча зупинка»
Впр.112 Робота в парах. Самостійна робота. Самоперевірка.
Яка мета цього тексту?
Коли і де відбувалася подія?
Що почули діти?
Чим завершилась історія?
VІ Підсумок уроку
Що вивчали на уроці?
Що для вас було новим?
Що сподобалось?
Що не сподобалось?
VІІ Домашнє завдання сторінка 53 вправа №113