Природні зони Північної Америки

Північна Америка
Тема уроку: «Рослинний і тваринний світ. Особливості природної зональності материка. Висотна поясність Кордильєр»
Мета:
Освітня: дати характеристику рослинності і тваринного світу Північної Америки, охарактеризувати природні зони та ознайомити учнів з національними парками материка.
Розвиваюча: розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.
Виховна: сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи, сприяти екологічному вихованню учнів.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: репродуктивний, інформаційно-рецептивний, наочний, практичний.
Прийоми навчання: розповідь, пояснення, робота з текстом підручника, робота з атласом, робота з контурними картами.
Засоби навчання: фізична карта Північної Америки, карта природні зони Північної Америки, ілюстрації до теми, підручник Пестушко В. Ю. Географія материків і океанів, 7 кл. – К.: Генеза, 2007. – 288 с., атласи 7 класу, контурні карти, відеоматеріали.
Терміни, поняття, номенклатура: арктичні пустелі, тундра, лісотундра, тайга, область висотної поясності.
Хід уроку
Час
Структура уроку
Засоби навчання

1'-2'
1. Організаційний момент
- Привітання з учнями
- Перевірка присутності


5'
2. Актуалізація опорних знань і вмінь.
Тести
Помірний пояс поділяють на 2 кліматичні області:
А) так
Б) ні
2. Який півострів вважають аномально охолодженим:
А) Аляска
Б) Флорида
В) Лабрадор
Г) Юкатан
3. У субтропічному поясі Північної Америки на східному узбережжі випадає більше опадів, ніж на західному:
А) так
Б) ні
4. В якому поясі Північної Америки температури липня і січня мало відрізняються:
А) субекваторіальний
Б) арктичний
В) тропічний
Г) екваторіальний
5. На більшій частині материка панує західне перенесення – постійні вітри помірних широт:
А) так
Б) ні
6. Дуже сильно на клімат Каліфорнійського півострова впливає:
А) Каліфорнійська затока
Б) Каліфорнійська течія
В) збільшення посівних площ на півострові
Г) північний тропік
7. Як називається найбільша річка Північної Америки:
А) Маккензі
Б) Амазонка
В) Колорадо
Г) Міссісіпі
8.Річки Північної Америки належать до басейнів Атлантичного, Тихого та Індійського океанів:
А) так
Б) ні
9. Скільки озер входять до Північноамериканських озер:
А) 3
Б) 4
В) 5
Г) 6
10. Річка Маккензі, в основному, живиться талими сніговими водами:
А) так
Б) ні
11. Яке озеро в Північній Америці є найбільшим прісним озером за площею у світі:
А) Гурон
Б) Верхнє
В) Велике Ведмеже
Г) Онтаріо
12. Ніагарський водоспад знаходиться на річці Ніагара, яка сполучає такі озера:
А) Онтаріо і Гурон
Б) Вінніпег і Велике Невільниче
В) Верхнє і Ері
Г) Онтаріо і Ері


1'-3'
3. Мотиваційний момент.
Рослинний і тваринний світ Північної Америки має багато спільного з Євразією. Ця схожість пояснюється існуючими в минулому сухопутними зв'язками між цими материками. На цей зв'язок указує наявність цілого ряду спільних родів і навіть видів ссавців (північні олені, лосі, ведмеді, рисі, росомахи, вовки, лисиці, горностаї, ласки, бобри). Але тут є й унікальні представники флори й фауни. Північна Америка батьківщина секвої. Це найдавніший представник рослинного світу. Окремі дерева живуть близько 4000 років. Один із видів секвої мамонтове дерево заввишки сягає 100 м.


15'-20'
4. Формування нових знань і вмінь.
А зараз відкриваємо зошити, записуємо нову тему:
«Природні зони Північної Америки»
Відкриваємо щоденники записуємо Д/З §44
Зона арктичних пустель займає більшу частину Ґренландії та Канадського Арктичного архіпелагу. На сході зони великі простори зайняті крижаними, а на заході кам'янистими пустелями. У зоні мало тепла, рослинність відсутня або представлена мохами й лишайниками, ґрунти розвинені слабко.
Південніше розташована тундра. Нетривале та прохолодне літо й багаторічна мерзлота обумовлюють утворення тут бідних тундрових ґрунтів. У тундрі поширені болота й озера. Із рослинності характерні мохи й лишайники, болотні трави, деякі чагарники й карликові дерева. У лісотундрі з'являються хвойні дерева ялина, бальзамічна туя, а на півдні модрина.
На півночі помірного кліматичного поясу в умовах прохолодного літа й надмірного зволоження сформувалася зона тайги. Тут ростуть переважно хвойні дерева модрина, сосна, чорна ялина, ялиця, є також листяні породи береза, осика, тополя. У лісах водяться хижі звірі ведмеді, вовки, лисиці, зустрічаються олені, лосі, єноти, ондатра (водяний пацюк), бобри, норка. Ґрунти в тайзі малородючі: мерзлотно-тайгові й підзолисті.
Зона мішаних лісів із пануванням бурих лісових і дерново-підзолистих ґрунтів займає область Великих озер. У її межах поєднуються масиви хвойних, дрібнолистих (береза, тополі) і широколистих лісів.
Зона широколистих лісів розташована на південь і південний схід від мішаних лісів. Ґрунти тут бурі лісові. Видовий склад лісів досить різноманітний: дуб (білий, чорний, північний, червоний), липа, бук, платан, каштан, тюльпанне дерево, листопадна магнолія.
На південь від тайги і на захід від мішаних і широколистих лісів, у районах із недостатньою кількістю опадів (400-500 мм), розташовані лісостепи й степи. У Північній Америці їх називають преріями. Колись вони були вкриті високими травами ковилою й іншими злаками. Ближче до Кордильєр опадів випадає ще менше, тому рослинність стає біднішою.
Субтропічні вологі вічнозелені мішані ліси ростуть на жовтоземах і червоноземах. У лісах переважають дуб, магнолія, бук, сосна, на заболочених ділянках болотний кипарис.
Пустелі й напівпустелі займають окремі простори на узбережжі Тихого океану й між хребтами Кордильєр. Вони характеризуються сухістю клімату, інтенсивним фізичним вивітрюванням, засоленістю ґрунту й слабким розвитком рослинності.
На заході субтропічного поясу розміщена зона твердолистяних лісів і чагарників. У лісах на західних схилах гір поширені вічнозелені дуби, сосни, секвої, які належать до реліктів.
На Примексиканській і Приатлантичній низовинах та на півострові Флорида розташовані мусонні й перемінно-вологі ліси. Тут, на жовтоземах і червоноземах, ростуть сосни, дуб, магнолія. Із тварин зустрічається опосум, рись, видра, ондатра.
Учні класу об'єднуються в групи, кожна з яких, за узгодженням з учителем, вибирає дві зони для складання порівняльної характеристики (бажано порівнювати за контрастом, наприклад зона тундри й широколистих лісів, зона арктичних пустель і зона лісостепів і степів, зона пустель і напівпустель і зона мусонних і перемінно-вологих лісів). Результати подаються у вигляді таблиці, яку вони заповнять вдома.
Таблиця може мати такий вигляд.
План характерис-
тики
Природні зони


Тундра
Широколисті ліси

Географічне положення
У субарктичному кліматичному поясі. Північне узбережжя материка й прилеглі до нього острови, південна межа зони на заході розташована на північ від Полярного кола, на сході вона заходить у більш 1 південні широти, охоплюючи північну частину півострова Лабрадор. Межує з арктичними пустелями й лісотундрою
У помірному кліматичному поясі. На південь від Великих озер, в основному в районі Аппалачів. Межує із зоною лісостепів, мішаних лісів, мусонних і перемінно-вологих лісів

Основні форми рельєфу
Рівнини. Лаврентійська височина
Рівнини, гори (Аппалачі)


середня температура липня (°С)
0...+10
+ 18...+23

Клімат
середня температура січня (°С)
-20...-35
+5...0



річна кількість опадів (мм)
100300
6001200


режим випадання опадів
Цілий рік
Літній максимум

Внутрішні води
Озера, річки, болота
Озера Мічіґан і Ері, річка Огайо

Рослинність
Мохи, лишайники, болотні трави, чагарники, карликові дерева (верба, береза)
Різні види дуба, бук, клен, липа, в'яз, платан, горіх, каштан, дика яблуня

Тваринний світ
Лемінг, песець, північний олень карибу, полярний вовк, вівцебик, росомаха. На узбережжі влітку гніздиться багато птахів, у прибережних водах живуть тюлені, моржі
Олень, ведмідь, дикобраз, вовк, куниця, лисиця, ласка, бобер, опосум (єдиний вид сумчастих на материку). Багато представлені птахи: лунь, дикі індики, жовтушники, дятли

Ґрунти
Тундрові
Бурі лісові

Діяльність людини
Полювання, рибальство, видобуток корисних копалин
Вирубування цінних порід дерев, вирощування сільськогосподарських рослин і тварин, видобуток корисних копалин, промислове виробництво

Спільні риси

В обох зонах виражені пори року (у широколистих лісах їх чотири), ростуть дерева (у тундрі карликові), є подібні види тварин, наприклад олені, вовк.

Відмінні риси

Тундра
Широколисті ліси

Мало опадів, вічна мерзлота, бідність рослинного й тваринного світу, низь рівень освоєння людиною
Достатня кількість опадів, різноманіт- ний рослинний і тваринний світ, висо- кий кий рівень освоєння людиною

А зараз ми подивимося невеликий фрагмент фільму про рослинний і тваринний світ Північної Америки.
Д
З
Щ
А
К. к

5'
5. Закріплення умінь і навичок.
Порівняйте природу Північної і Південної Америки.
На якому материку більш різноманітний тваринний світ?
На якому материку більш різноманітний клімат?
Чому і в Північній, і в Південній Америці пустелі розташовані на заході?



1'-2'
6. Підсумок уроку
Рефлексія, виставлення оцінок, скласти порівняльну таблицю 2 природних зон Північної америки












13PAGE 15


13PAGE 14815




15