Конспект уроку на тему: Тектонічна будова та рельєф Африки. Корисні копалини

Великобілозерська ЗОШ І-ІІ ступенів №6
Великобілозерського району
Запорізької області







Конспект уроку з географії
у 7 класі

Тема:

Тектонічна будова та рельєф Африки. Корисні копалини.




Вчитель :
Похила Надія Іванівна










2016 рік

1.Тема уроку
Тектонічна будова та рельєф Африки. Корисні копалини.
2. Автор
Похила Надія Іванівна
3.Навчальний заклад
Великобілозерська ЗОШ І-ІІ ступенів №6
4.Клас 7
5.Назва навчальної програми
Затверджена наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 06.06.2012 № 664, і до якої внесені зміни  (наказ Міністерства освіти і науки України від 29.05.2015 № 585).
Підручник: В.Ю. Пестушко, Г.Ш Уварова. Географія. 7 клас.
6.Тип уроку: комбінований
7.Компетенції учнів на уроці: комунікативна,інформаційна, навчально-пізнавальна,
особистісного самовдосконалення
8.Мета уроку:
Освітня:
організувати діяльність з повторення і активізації пізнавальної діяльності;
сформувати уявлення про тектонічну будову Африки, головні форми рельєфу та корисні копалини; виявити закономірності в розміщенні родовищ корисних копалин.
Розвиваюча:
розвивати вміння узагальнювати та систематизувати вивчений матеріал;
розвивати здатність творчо мислити, приймати рішення;
розвивати комунікативні навички;
розвивати пізнавальну активність в процесі навчання географії з використанням різних джерел географічної інформації ( підручник, атлас,хрестоматія, науково-популярна література, преса, телебачення,ІКТ).
Виховна:
посилення інтересу до уроків географії;
виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань;
стимулювати бажання творчо-пошукової діяльності учнів.
Практична:
удосконалювати вміння працювати з тематичними картами атласу;
тренувати учнів в здійсненні пошукової та творчо-пошукової діяльності;
удосконалювати техніку пошукового читання;
навчати презентувати свої знання.

9.Обладнання уроку: підручник,атлас, фізична карта Африки, « Тектонічна карта світу», « Корисні копалини Африки», картини, відеоматеріали, наборне полотно, картки зі словами;
10.План конспект уроку
10.1.організаційний етап
10.2.перевірка домашнього завдання
10.3.мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
10.4.актуалізація опорних знань та вмінь
оголошення теми і мети уроку
10.5.вивчення нового матеріалу
10.6.закріплення вивченого матеріалу.
10.7.підсумки уроку
10.8.домашне завдання
Хід уроку
І.Організаційний етап.
1. Привітання.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Гра «Хто знає більше?».
Учні класу розподілені на 3 команди . Вони по черзі виходять до дошки, поряд з якою висить настінна фізична карта Африки. Завдання учасників: написати на дошці назви географічних об’єктів, які можна використати для характеристики ФГП Африки.
Перемагає команда, учні якої правильно напишуть більше назв географічних об’єктів за 2 хв., а потім покажуть їх на географічній карті. (За кожен правильно написаний та показаний на карті географічний об’єкт команда получає 1 бал( жетон).
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Ми познайомились з вами з типовим планом вивчення материка. На цьому уроці ми розглянемо особливості тектонічної будови Африки, головні форми рельєфу та корисні копалини. Від внутрішньої будови земної кори, історії формування Землі протягом геологічного розвитку, залежить розміщення основних форм рельєфу та корисних копалин.
Тому сьогодні ми будемо з вами удосконалювати вміння працювати з тематичними картами атласу, щоб з’ясувати,як названа географічна закономірність відображена на материку Африка.
(Оголошення теми і мети уроку)
ІV. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Гра « Географічна мозаїка»
Складіть із наведеного переліку слів речення (слова знаходяться на наборному полотні):
Земної кори, і історію тектонічних рухів,дослідити, можна, за допомогою ,тектонічної, будову, сучасну, карти.
Платформи, структури, переважно, тектонічні, стійкими, представлені, ділянками, це,плит, які, літосферних, в основі, материків, сучасних, лежать.
Це тектонічні, пояси, структури, складчастості, протяжності, кілометрів, в тисячі, активні, внутрішні, де особливо, лінійної, процеси.
Кожна команда складає 1 речення. За правильну відповідь команда получає по 2 бали( жетони)

2. Гра « Географічний крос»
- Багато років тому Африка була частиною давнього материка (Гондвана)
- Платформам у рельєфі материків і океанів відповідають(рівнини).
- Областям складчастості у рельєфі материка відповідають(гори).
V. Вивчення нового матеріалу.
Геологічний розвиток Африки.
Дослідження : за картою атласу « Тектонічна карта світу»:
з’ясуйте, які тектонічні структури лежать в основі материка Африка? Визначте, у якому віці вони утворилися;
визначте межі зіткнення та розходження навколо Африканської платформи та райони проходження глибинного розлому;
визначте, де переважають давні, а де – молоді гори та вік гірських споруд Африки.
( Учні працюють в командах, відповідає 1 учень. Оцінює правильність відповідей вчитель та видає відповідний жетон).

Рельєф Африки.
Розповідь вчителя (з демонстрацією відеоматеріалів)
Для рельєфу Африки характерне переважання величезних крутих плоскогірь з обривами, розташованих на різних висотах. На окраїнах материка піднімаються гірські хребти, на узбережжях океанів розташовані невеликі низовини. Найвищі масиви – Ефіопське нагір’я та Східноафриканське плоскогір’я розташовані в східній частині Африки. Утворення цих масивів пов’язане з деформацією земної кори в зоні розломів. Розломи супроводжувалися вулканічною діяльністю, тому тут є великі ділянки лавових плато та великі вулканічні масиви. Плато вулканічного походження, які переважають а Африці, утворилися внаслідок заливання лавою великих нерівностей рельєфу. Плато - плоска піднята рівнина зі слабко розчленованою поверхнею. Із розломами пов’язане й утворення найвищих гір Африки – Кіліманджаро,Кенії. Вони розташовані поблизу екватора й піднімаються вище як на 5000 метрів над рівнем моря. Гори увінчані вічними снігами й льодовиками. Кіліманджаро і Кенія - величезні згаслі вулкани. Утворилися там, де розломи земної кори відкрили розплавленої магмі шлях із земних глибин на поверхню. На північному заході материка височіють гори Атлас, утворені в епоху альпійської складчастості. Це високі гори, розташовані двома паралельними пасмами. Уздовж південного узбережжя материка тягнуться давні Капські та Драконові гори. Більша частина о. Мадагаскар – плато з вулканічними масивами, які досягають висоти 2876метрів.
На півночі та заході материка платформа частіше зазнавала опускань, утворюючи величезні западини, які часто затоплювалися морем. Нині тут переважають висоти до 1000 метрів, тому цю частину материка називають Низькою Африкою.
Південну і східну частини материка, де середні висоти перевищують 1000 метрів, називають Високою Африкою.
Розповідь учня(заздалегідь підготовлена, з демонстрацією тематичних картин).
Формування сучасного рельєфу Африки відбувається під дією зовнішніх процесів – вітру та текучих вод. Результатом розчленування рельєфу під дією різкої зміни добових температур є поява кам’янистих пустель, які називають гамадами. На значній території Африки господарює вітер, який утворює еолові форми рельєфу. У піщаних пустелях – ергах, вітер утворює піщані горби – дюни та бархани. У Алжирській Сахарі розкинулись найбільші у світі бархани – заввишки до 400 метрів і завдовжки до 5000 метрів.
3. Корисні копалини.
- Як розрізняються гірські породи за походженням?
- Які гірські породи за походженням, на вашу думку, будуть переважати в Низькій та Високій Африці?
Розповідь учня (заздалегідь підготовлена)
Розміщення корисних копалин обумовлено геологічною будовою материка. Переважання на континенті давніх магматичних порід спричинило багатства його на руди різних металів. Особливо багата на рудні корисні копалини. У Південній Африці із давніми кристалічними породами платформи пов’язано родовища залізних, марганцевих руд, урану, нікелю, кобальту, вольфраму, золота; із вулканічними породами пов’язані найбільші у світі родовища технічних та ювелірних алмазів. Сучасна Африка на світовий ринок поставляє: 90% алмазів, 50% платини, 75% золота, 50% хрому, 33% сурми.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Пошуково-дослідницька діяльність учнів.
Використовуючи текст підручника (параграф № 12) та тематичні карти атласу «Тектонічна карта світу», «Корисні копалини» заповніть таблицю на дошці і поясніть закономірності розміщення різних видів корисних копалин.
Учні кожної команди заповнюють свій стовпчик таблиці ( паливні, рудні, нерудні). Оцінювання відповідей проводиться вчителем. Видаються жетони з відповідною кіль кістю балів.

Закономірність
Групи корисних копалин


паливні
рудні
нерудні

Зв’язок з геологічною будовою
Утворилися під час накопичення осадових порід у прогинах платформ або у крайових прогинах.
Утворилися в товщах застиглої лави в розколинах давнього фундаменту платформи, або завдяки переважанню магматичних порід в зонах розломів.
Мають різне походження і широке розповсюдження.
Накопичення осадових порід.
Особливе значення мають родовища алмазів, які утворилися завдяки переважанню магматичних порід.

Найбільш поширені види корисних копалин
Нафта
Природний газ Родовища кам’яного вугілля

Мідні руди
Уранові руди
Кобальтові руди
Платинові руди
Марганцеві руди
Алюмінієві руди
Залізні руди
Золото
Фосфорити
Слюда
Азбест
Графіт
Алмази

Райони поширення
Північна частина Африки, узбережжя Гвінейської затоки
Східна і Південна Африка, Атлаські гори
Повсюди, переважно у Низькій Африці.
Алмази – Західна та Південна Африка



VІІ. Підсумки уроку.
1. Бліцопитування.
- Яка тектонічна структура займає найбільшу площу материка? (Платформа)
- Яка форма рельєфу переважає в Африці?(Рівнини)
- Чи є гори в Африці? (Так)
- Найвища точка Африки? ( Вулкан Кіліманджаро)
- Яка частина Африки багатша на корисні копалини? ( Південна)
- Які корисні копалини утворилися під час накопичення осадових порід? ( Нафта, природний газ)
2. Підбиття підсумків змагань між командами учнів класу. Оцінювання .
VІІІ. Домашне завдання.
1. Опрацювати параграф 12 підручника, вивчити висновки, засвоїти та позначити на контурній карті географічну номенклатуру за темою, підготувати відповіді на питання.
2. Творче завдання (виконати в робочих зошитах).
Чому в Африці немає довгих високих хребтів?
Чому деякі вчені вважають вулкан Кіліманджаро діючим?


15