Урок української мови з теми Узагальнення й систематизація вивченого із теми Дієприслівник (7 клас)


Урок української мови в 7 класі
Тема: Узагальнення і систематизація вивченого із теми «Дієприслівник»
Мета: повторити, узагальнити і систематизувати знання учнів про дієприслівник, його ознаки; формувати у школярів уміння й навички визначати дієприслівник і дієприслівниковий зворот у реченні; правильно писати дієприслівники з часткою НЕ; вдосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички; розвивати уяву, логічне, образне мислення; вміння сприймати і редагувати речення з дієприслівниковими
зворотами; формувати активну пізнавальну мотивацію учнів, упевненість у власній спроможності самостійно здобувати знання; виховувати повагу та любов до рідної мови.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.Обладнання: підручник, зошити, картки з завданнями, тестові завдання.Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ.Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Вступне слово вчителя.Дорогі діти!Ще один урок до нас прийшов За розкладом сьогодні.Отож давайте зробимо ще крок,Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.Бо мову, діти, забувать не гоже,Дієприслівник нам у цьому допоможе!
-Діти, сьогодні ми з вами повторимо усе про дієприслівник.Пригадаємо усі правила, які вивчали впродовж останніх уроків; закріпимо вміння та навички правильно ставити розділові знаки при дієприслівникових зворотах у реченнях; будувати речення із дієприслівниковими зворотами; закріпимо вміння правильно писати НЕ із дієприслівниками; утворювати дієприслівники доконаного і недоконаного виду; редагувати речення із дієприслівниками.Отже, приступимо до роботи.
Лінгвістичнийдвобій-Ви самі будете задавати один одному запитання по дієприслівнику і якнайшвидше на них відповідати.А зараз гра «Зайве слово»-Уважно ознайомтесь із словами кожного ряду, вилучіть «зайві». Свої думки обґрунтуйте. Запишіть ці слова до своїх зошитів.
1.Зберегти, надихати, несучи, роздягати.2.Розмірковують,повідомили, оберігаючи, відповідає.3.Сказано, прикріпивши, зроблено, сформовано.4.Заквітчаний, спікши, принесений, намальований.-Отже, дієприслівник – це змінна чи не змінна форма дієслова?-Чому не змінна?
Далі розподільний диктант із «ключем»-Запишіть дієприслівники теперішнього і минулого часу у дві колонки, вкажіть суфікси, за допомогою яких вони утворилися. У кожному із слів підкресліть першу літеру. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то прочитаєте народне прислів’я.
Даючи, набивши, обганяючи, евакуювавши, благаючи, прибравши, радіючи, розмістивши, експлуатуючи, обпікши, досягаючи, ігноруючи, переживши, літаючи, оберігаючи, акомпанувавши, добавивши, екзаменувавши.Добре діло не пропаде.-Отже, як утворюються дієприслівники теперішнього часу недоконаного виду і минулого часу недоконаного і доконаного виду? Яка літера пишеться у суфіксах дієприслівників? Чому так говорять «Добре діло не пропаде»?Продовжимо наш урок. До вашої уваги Спостереження з елементами аналізу-Працюємо за варіантами. Записати речення, розставляючи розділові знаки при дієприслівникових зворотах.І.Варіант1.Світить річка блукаючи заплавами зникаючи у мареві небосхилу. 2. Між рядами ходили пригинаючись. 3.Курликаючи в безгомінні пролинув журавлиний ключ. 4. Юнак випроставшись між низькими деревами стояв приголомшений і засліплений блиском вранішньої природи. 5.Марія стояла на причалі мовчки проводжаючи катер очима. ІІ.Варіант1.Шуміло море виграючи на сонці ваблячи зір за спокійливим синім простором. 2.Селяни працювали не покладаючи рук. 3.Дівчата йшли співаючи. 4.Жевріючи поволі розгорталась над обрієм лимонна смужка ранкової зорі. 5.Іноді туман на озері розривається відкриваючи блідо – блакитну воду.-Отже, що називається дієприслівниковим зворотом?-Де в реченні може вживатися дієприслівниковий зворот та одиничний дієприслівник?-Які умови відокремлення дієприслівникового звороту та одиничного дієприслівника?-Коли дієприслівниковий зворот не відокремлюється комами?-Які це випадки?-Яку синтаксичну роль виконує дієприслівниковий зворот у реченні?
Фізкультхвилинка.
Вітер віє нам в обличчя
І качає деревця.
Вітер тихше, тихше, тихше,
Деревця все вище, вище.
Робота з картками (індивідуальна)
-Прочитати уважно текст, знайти у ньому помилки, виправити їх, вказати на дієприслівники, розібрати їх як особливу форму дієслова.
Червона калина від ста хвороб лікуєЯкщо вас огорнуло небажання будь-що робити, не забувайте про калину. Скуштувавши бабусиних пиріжків із калиною ви неодмінно станете бадьорішими. А може ви роздратовані? Ви одразу ж заспокоїтесь випивши відвар із кори калини. А додавши червоних плодів із цукром чи медом до гарячого чаю ви позбавитесь заздрощів злості пихатості. Також не забувайте що сік калини дуже корисний косметичний засіб. Отже посадивши калину на своєму обійсті, будьте певні: ніяке лихо не переступить поріг вашої хати.
Диктант із коментуванням-Запишіть речення, прибравши риску.1.Не/нагнувшись, гриба не знайдеш. 2.Не/хтуючи честю, не вбережеш совісті. 3.Не/працюючи, не будеш ситим. 4.Не/зважаючи на малесенький вітерець, парило і робилося душно.5.Не/навидячи ближніх, оскверняєш себе. 6.Не/розтрощивши горіх, не смакуватимеш зернятком. 7.Не/ взявшись за сокиру, хати не зробиш. 8.Не/спитавши броду, не лізь у воду. 9. Не/працюючи, ситий не будеш. 10.Не/посіявши, не пожнеш.
-Отже, як пишеться НЕ із дієприслівниками?-Коли разом?-Коли окремо?Редагування речень-Уважно прочитати речення, виправити помилки, пов’язані із вживанням дієприслівників, правильний варіант речень озвучити.1.Працюючи в саду, нам було весело. 2.Увійшовши до хати, світло погасло. 3.Столітній дуб зацікавив хлопців, перебуваючи на екскурсії. 4.Милуючись красою зимових дерев у парку, учнями було зібрано матеріал для твору. 5. Оповідання, написане Петром, відпочиваючи, всім дуже сподобалося.6. Сидячи на березі, до нас підійшли школярі шостого класу.-Молодці, добре справились і з цим завданням.-А чи все ми пригадали із вами про дієприслівник?-Чи, може, щось забули?
Тестові завдання1.Дієприслівник – це особлива форма дієслова, яка вказує:а) на ознаку предмета за дією;б) на дію предмета;в) поєднавши ознаки дієслова і прислівника, вказує на додаткову дію;г) вказує на предмет;2.Від прислівника дієприслівник узяв:а) незмінюваність, синтаксична роль - обставина;б) вид, питання – що робити?в) залежні слова;г) час теперішній, минулий, майбутній;3.Дієприслівники бувають:а) недоконаного виду;б) доконаного і недоконаного виду;в) не мають категорії виду;г) доконаного виду;4.Від дієслова дієприслівник узяв:а) вид, час;б) вид, час, перехідність – неперехідність;в) вид, час, перехідність – неперехідність, залежні слова;г) вид;5.У якому рядку всі слова дієприслівники:а) забувши, записаний, набуваючи, зліплений;б) бажаючи, спаливши, засинаючи, граючись;в) йдучи, стрибає, падаючи, спитавши;г) соромлячись, похнюплений, стомившись, знайомлячись;6.У якому рядку всі дієприслівники доконаного виду:а) уміючи, питаючи, зустрівши , переказуючи;б) пишучи, бажаючи, почувши, пізнавши;в) кажучи, пливучи, несучи, почепивши;г) побачивши, сфотографувавши, змивши, зробивши;7.У якому рядку всі дієприслівники недоконаного виду:а) зеленіючи, зоставшись, повзучи, в’янучи;б) беручи, ходячи, приймаючи, танцюючи;в) накривши, взявши, розтерши, плачучи;г) будуючи, відкинувши, зробивши, володіючи;8.У якому рядку всі дієприслівники з НЕ пишуться окремо:а) не/обстеживши, не/завівши, не/сказавши, не/розкривши;б) не/оглядаючись, не/добігши, не/добачаючи, не/забувши;в) не/спитавши, не/розуміючи, не/виконавши, не/навидячи;г) не/зрадівши, не/вгаваючи, не/сіючи, не/дочуваючи;9.У якому рядку всі дієприслівники з НЕ пишуться разом:а) не/волячи, не/покоячись, не/хтуючи, не/дочуваючи;б) не/пізнавши, не/знайшовши, не/створивши, не/перетинаючи;в) не/відходячи, не/розуміючи, не/виконавши, не/передплативши;г) не/прибігши, не/вітаючи, не/вмикаючи, не/почепивши;
10.У суфіксах дієприслівників пишеться літера:а) і;б) то і, то и; в) и;г) е;
11.Визначити речення, у якому не треба ставити кому:а) Христя розпрощавшись пішла додому.б) Пахне м’ята, хліба радіючи цвітуть.в) Сон улетівши до хати бере Харитю під своє крило.г) На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком.12.Дієприслівник у реченні виступає:а) підметом;б) додатком;в) обставиною;г) означенням.Самоперевірка тестових завдань.Самооцінка тестових завдань.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
А + + +
Б + + +
В + + + +
Г + +
IV.Підсумок уроку.Вправа «Чарівний кошик»Молодці, добре справилися із завданням. А тепер уявимо, що перед вами знаходиться великий кошик, де вміщені всі знання, уміння, навички, ідеї, що ви отримали на уроці і зараз кожен може взятии собі будь-що, ідучи з цього уроку додому. Тож ви по черзі маєте продовжити такий вираз:
-Я йду із цього уроку, взявши із собою…
V. Домашнє завдання: учні, які претендують на високий рівень, складають лінгвістичну казку на тему : «Дієприслівник як особлива форма дієслова»; достатній і середній – виписати чи скласти 10 речень із дієприслівниками; повторити § 26-30