Урок української мови з теми Тренувальні вправи з теми Однорідні члени речення (5 клас)


Урок української мови в 5 класі
Тема: Тренувальні вправи з теми «Однорідні члени речення»
Мета: узагальнити та систематизувати знання про однорідні члени речення та вживання розділових знаків у реченнях з узагальнюючими словами; закріпити вміння визначати однорідні члени речення та узагальнюючі слова; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; формувати в них естетичний смак.
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання: зошити, картки із завданнями, індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. «Асоціативний кущ»
ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
3. Робота з картками.
Картка 1
Переписати, вставляючи пропущені букви та розділові знаки. Однорідні члени речення підкреслити. Пояснити вживання розділових знаків.
Квіти пробуджують у нас людяність щирість с…рдечність і доброту. Недаремно народ зв…личив їх у піснях казках і легендах.
Картка 2
Переписати, вставляючи пропущені букви та розділові знаки. Однорідні члени речення підкреслити. Пояснити вживання розділових знаків.
Греки люблять гіацинти і лілії, а французи болгари іранці шанують троянди.
Японці захоплюються сакурою і хризантемою.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми і мети уроку.
Учитель:
Сьогодні ми вирушимо у подорож до незвичної країни – Квітникарії, а допомагати нам будуть однорідні члени речення, про які ми говорили на попередніх уроках і згадували сьогодні. Подорожуючи, ми будемо закріплювати вміння визначати однорідні члени речення та узагальнюючі слова, розставляти розділові знаки між однорідними членами.
ІІІ. Основний зміст роботи
Учитель:
Діти, а чи знаєте ви, як з’явилися квіти?
Щоб довідатися про це, давайте виконаємо таке завдання.
1.- Із запропонованого тексту випишіть речення з однорідними членами, поясніть розділові знаки, підкресліть однорідні члени.
У давні часи, коли з’явилися перші люди, поверхня Землі була вкрита високими деревами, папоротниками, хвощами, мохами.
Цариця Флора задумалась, як зробити так, щоб прикрасити землю, а людей наділити добром. На допомогу цариці прийшли лісові жителі – гноми, тролі, ельфи та феї. «Відпусти нас до людей, і ми зробимо їх добрими», - сказали вони.
Але фея сумно відповіла: «Ви беззахисні і люди вас знищать». Тоді ці казкові створіння вигукнули: «Перетвори нас на квіти!» І з тих пір на Землі багато різних трав: великих і красивих, маленьких і витончених, непоказних, але духмяних.
Учитель:
«Людині для життя потрібні сонце, воля і маленька квіточка», - сказав колись видатний казкар Ганс Крістіан Андерсен. І справді, квіти супроводжують нас протягом усього нашого життя: зустрічають при народженні, радують на свята, проводжають в останню путь. Одним словом – не буває події, яка обійшлася б без квітів.
А чи вміють квіти розмовляти? Щоб дати відповідь на це питання, давайте напишемо
2.Вибірковий диктант.
(Виписати однорідні члени речення на позначення назв квітів, продовживши запропоноване речення).
Я знаю, як розмовляє
Не кожен знає те, що квіти
Спроможні також говорити;
Їх символічну й загадкову
Не кожен розуміє мову…
Троянда – пристрасне кохання,
Лілея – вірність, сподівання.
Тендітна айстра – символ смутку,
А добрий спогад – незабудка.
Дзвіночок ніжний – вдячність щира,
Лаванда ж – сумнів, недовіра.
Фіалка – простота і скромність,
Нарцис – зарозумілість, гордість…
Якщо ти знаєш квітів мову,
То в слушний час обов’язково
Без слів сказати все зумієш
І сам без слів все зрозумієш…
Фізкультхвилинка.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
А діти тихенько за парти сідають.
3.Творча робота.
-Скласти твір-мініатюру «Якби я був квіткою» (Три –чотири речення), використовуючи однорідні члени речення.
4. Робота біля дошки.
-До поданих речень знайти схему.
1.У букеті були айстри, чорнобривці, флокси.
2. Перед самою хатою росли червоні, рожеві, білі маки.
3. На клумбах пишно цвіли червоні канни і герані, бузкові іриси і жовті гвоздики.
4. Порозцвітали гарно квіти: нагідочки, красолі і мачок.
ІV. Підсумок уроку
-Яку роботу ми сьогодні виконували?
-Що викликало труднощі?
-Які члени речення називаються однорідними?
-Які розділові знаки ми ставимо при однорідних членах речення?
V.Домашнє завдання