Ресми іс ?а?аздар стилі


Сабақтың тақырыбы Ресми іс-қағаздар стилі
КҮНІ:
СЫНЫП: 10Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабаққа негізделген оқу мақсаты Ресми іс-қағаздар стилін біледі;
Қолданатын орнын, жасалу жолдарын біледі
Қарым – қатынас мақсаты мен тілдік амал - тәсілдері туралы біледі.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Барлық ресми іс-қағаздар стилін біледі; сауатты көркем жазу
Оқушылардың басым бөлігі: Тілдік амал-тәсілдерінің қалай жасалғанын ажырата білу
Кейбір оқушылар: Ресми іс-қағаздар стилінің жасалу жолын түсіндіріп оған бірнеше мысалдар келтіру арқылы дәлелдей білу
Тілдік мақсат Оқушылар: сөйлемде ресми іс-қағаздар стилін таба алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер: ресми іс-қағаздар стилінің орналасуы, сөз тіркесінің мағыналық байланысы
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:1) Ресми іс-қағаздар стилінің қалыптасуы
2) Ресми іс-қағаздар стилінің жасалуы
Талқылауға арналған тармақтар: Стилдік сипаттарының бір қалыпқа түсіп дағдыға айналып жұмсалуы
Қандай сұрақтарға жауап береді?
Сіз ресми іс-қағаздар стилінің ерекшеліктерін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар: Ресми іс-қағаздар стилдеріне мысал келтіріп жазу.
Алдыңғы оқу Монологтың түрлері
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы(Кіріспе)
10мин 1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылармен сәлемдесу;
б) оқушыларды түгендеу;
в) жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру;
г) оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
2. Қызығушылықты ояту:
Ресми іс-қағдар стилі дегеніміз не?
4. Үй жұмысын тексеру
Еркін тақырыпта эссе жазу болатын.
-Кәне, тексеріп өтейік.(оқушылар кезекпен оқып шығады)
-Жарайсыңдар! -Біз нені еске түсірдік?
-Бүгінгі сабағымыз «Ресми іс-қағаздар стилі» деп аталады Негізгі бөлім
25мин 5.Жаңа сабақ
- Балалар, енді бір сәт бері қараңдаршы «Джигсо» әдісімен Мәтінмен жұмыс Әр топқа кітаптан тапсырма беру Топтар өзара тапсырма орындайды. Тақырыпты түсінгендерін тапсырма орындау арқылы көрсетеді, тақырыпты жинақтайды
Оқулықпен жұмыс
53-жаттығу “Топтық жұмыс”
Мәтіннің стилдік ерекшелігіне талдау жасаңыз. Осындай бір жағдааятты мысалға алып, сенімхат жазыңыз.
55-жаттығу
Мінездеме мәтіннен оқып, тілдік стиліне талдау жасаңыз. Сыныптас құрбыңызға, аға-әпкелеріңізге мінездеме жазыңыз.
56-жаттығу.
Ресми стильге тән бір мәтін ойлап жазып және көркем әдебиеттен сөйлеу тілінің стиліне тән бір үзінді алып, олардың ерекшелігіне талдау жасаңыз.
Сергіту сәті.
«Сынық телефон» термин сөзді қайталау
Шығармашылық жұмыс
Өмірбаян жазу А4 қағазына сызылған кесте
Қорытынды
8 мин 7.Сабақты қорытындылау
«Желпуіш» әдісі арқылы сұрақтар жасау, жауап беру
8.Кері байланыс:
Оқушылар білімін кері байланыс арқылы қорытынды жасалды.
1.Сіз бүгін нені білдіңіз?
2.Сіз үшін не құнды болды?
3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?
Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.
Оқушылардын кері байланысты "Нені білемін"?, "Нені білдім" , "Нені білгім келеді ? "
Тексерілді:

Қосымша ақпарат:
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және қорғау ережелері
АКТ –мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
Семантикалық картамен жұмыс.
Шығармашылық жұмыспен шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады. Оқулықтан тыс жаңа дүниемен таныса отырып, шығармашылық қабілеті артады Топтық бағалау.
Өзін-өзі бағалау. Әдебиеттік оқу және дүниетану.
Интербелсенді тақта.
Әдебиеттік оқу сабағында мәтіндер оқу арқылы оқушылар тілдік сипаттағы сөздерді біледі , есте сақтау қабілеттері артады.
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол желпуішке Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?
Сабақта мақсатыма жеттім. Оқушылар туынды сөздің жасалу жолдарын меңгерді. Сыныптағы ахуал көңілді болды. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болы. Берілген уақыт ішінде жоспар толық орындалды. Жоспарыма 56 -жаттығуды орындау барысында өзгерту енгізілді. Өйткені, көпшілік балаларға мәтіндегі сөздерді талдаған түсініксіздеу болды.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушылар топта жұмыс жасау арқылы ресми іс-қағаздар стилін жақсы меңгерді
2: Жаңа сабақты қортындылау кезінде қолданған желпуіш сұрақтары табысты болды
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Ойын арқылы оқушыларға тапсырмаларды орындау қызықты, әрі көңілді болды
2: Жұптық жұмыс сәтті шықты
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Оқушылармен кері байланыс жасау арқылы мен келесі сабақта ресми іс-қағаздар стилін шығармашылық жұмыс жүргізуде дамытатынын білдім