Та?ырыбы: Т.Молда?алиев Бауырлар ?ле?і


Сабақ:Т.Молдағалиев «Бауырлар» Мектеп: №11 Ы.Алтынсарин атындағы о/м
Күні: 28.04.2016 Мұғалімнің есімі:Кайрошева Гулжихан Кайрошевна
Сынып: 5б Қатысқандар саны:23 Қатыспағанадар саны:23
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: Ақын өмірі туралы мәлімет беру, өлеңнің мазмұнын аша отырып,өміршеңдігін түсіндіру.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар
- Ақын өмірімен танысады.
-Өлеңді мәнерлеп оқиды.
Оқушылардың басым бөлігі:
-Өлең мазмұнын ашып оқиды.
-Мәтінмен жұмыс жасайды.
Кейбір оқушылар:
- Поэзияның өміршеңдігін түсінеді.
-Қандас бауырлардың тағдыры, өмірі туралы ой бөліседі.
Тілдік мақсат Оқушылар: «Бауырлар» өлеңі неге орайлас жазылған деп ойлайсыңдар?
Негізгі сөздер мен тіркестер: Туғанжер, ұрпақ, бесік, Сарыарқа, Президент.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:бауыр, оралман сөздерінің мағынасын ашу.
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар: «Рафт» әдісі бойынша жырақта жүрген қандас бауырларымызға хат жазады.
Алдыңғы тақырып Топтастыру әдісі. Ақынның тағы қандай патриотық өлеңдерін білеміз?
Жоспар
Сабақ кезеңдері Уақыты Жоспарланған жаттығулар тапсырмалар Ресурстар
Оқу үшін бағалау


Басталуы 8 мин
Туыстық атаулар арқылы 4 топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын тексеру.
«Мина» әдісі
Сергіту сәті: Қимыл қозғалыстармен бой сергіту.
Бейне фильм . «Оралмандардың отанға оралуы»
смайликтерді сөйлету арқылы бағалау.
15 мин
1.Тапсырма: жаңа тақырыпты меңгеру үшін оқушылар сөздіктен «Бауыр» сөзінің мағынасын ашады.
Оқыту формасы:топтық жұмыс
1-топ:Ақын өміріне шолу жасайды.
2-топ: Өлең мазмұнын ашу,идеясын айту.
3-топ: Жыршы Тұрлан өлеңін оқып, мазмұнын ашады.
4-топ: М.Тахирдың шет елде қалған бауырларына жазған хатын оқиды.
Табыс критерийі:
№ Дискриптрлер ж т Балл
1 Ақын өміріне шолу жасайды.
1-5
2 Өлең мазмұнын ашады,идеясын айтады. 1-5
3 Тұрлан жыршының өлеңімен танысады,мазмұнын айтады. 1-5
4 М.Тахирдың хатын оқиды,түсіндіреді 1-5
«5» 18-20 «4» 13-17 «3» 4-12 Әр топ жұмыстарының тиімді шығуы үшін ұсыныстар беріліп отырады.
Топтар бір –бірінің жұмыстарын тыңдай отыра «Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалау жүргізеді.

Ортасы 10 мин
Оқулықпен жұмыс: Тірек сөздерді бауыр сөзімен байланыстырады.
«Рафт» әдісі: Оқушылар жырақта жүрген бауырларға хат жазады.
«Синкуэн» әдісі: 1.зат есім; 2.сын есім; 3.етістік;4.сөз тіркесі; 5.синоним
Синкуэн жасайды.
Табыс критерийі:
№ Дискриптрлер ж т Балл
1 Тірек сөздер арқылы жұмыс жасайды. 1-5
2 Оқушылар жазған хаттарын оқиды 1-5
3 Синкуэн жасайды. 1-5
«5» 14-15 «4» 7-13 «3» 3-6 Топтар бір –бірінің жұмыстарын талдай отырып, «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы өзара бағалайды.
Аяқталуы 12 мин
Бекіту: Ашық, жабық сұрақтар беремін.
Кері байланыс:«Медаль мен миссия»
Оқушылар үйренгендері туралы ұсыныстары мен пікірлерін жазбаша қалдырады. Бірін-бірі бағалау.
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. Қосымша ақпарат Слайдттар , маркер, флипчарт, А4 ,стикерлер,бағдаршам,бейне ролик
Саралау Дарынды оқушылар үшін .Қазіргі кезде дүние жүзіндегі қазақтардың саны қанша?
Бағалау
Қорытынды бағалау бетшесі:
№ Дискриптрлер Қорытынды ұпай
І
тапсырма Ақын өміріне шолу жасайды. Өлең мазмұнын ашады,идеясын айтады. Тұрлан жыршының өлеңімен танысады,мазмұнын айтады. М.Тахирдың хатын оқиды,түсіндіреді.

тапсырма Тірек сөздер арқылы жұмыс жасайды. Оқушылар жазған хаттарын оқиды. Синкуэн жасайды. 5» 32-35 «4» 20-31 «3» 10-19 Пәнаралық байланыс Тіл,геграфия,тарих
АКТ пайдалану Интербелсенді тақта
Рефлексия