Разработка урока английского языка 5 класс Летние каникулы


Составление диалогов по теме «ЛЕТНИЕ КАНИКУЛЫ»
Цели урока:
- совершенствование навыков диалогической речи по теме «Каникулы»;
 -актуализация орфографического навыка;
-тренировка лексических навыков.
Оборудование: грамоты для конкурса диалогов.
Ход урока
I. Организационный момент
-  Good morning, boys and girls (Good morning!)
-  I am glad to see you. (We are glad to see you too.)
 
-  How are you? (We are fine, thanks. And how tire you?)
-   I am fine, thank you. Who is absent today? (AH pupils are present.)
-  Let's remember our new tongue-twister. Listen to me, please.
 
II. Фонетическая зарядка
 
-  All of us like to play different games.
Игра «Рифмующиеся слова»
Учитель называет слова, ученики по очереди подбирают рифму к этим слова. Ученик, назвавший слово, получает жетон. Победителем данного конкурса является учащийся, набравший большее количество жетонов
-  Better (Letter)    Long (Song)    Play (Say)  Page (Age)
-  Start (Art) Uniform (Form.) Go (No)  Kiss (Miss)
-  Right (Bright) My (Buy) Choose (Use)                 Mouse (House)
III. Речевая разминка
 
-  Imagine we have a new pupil in our class. Let us ask him some questions about his family, his friends and his summer holidays.
Who wants to be a new pupil?
Who is ready to ask the first question?
Учитель сообщает детям, что у них в классе появился новый ученик, и детям необходимо познакомится с ним. «Новый» ученик выходит к доске, а остальные учащиеся задают ему различные вопросы.
Тему вопросов лучше задать, причем в два приема: 1. Имя, возраст, откуда приехал, семья. Затем ближе к изучаемому материалу: 2.  В каком классе, где провел каникулы, ездил ли за границу, любимый предмет.
Примерные вопросы учеников:
-  What is your name?
-  How old are you?
-   Where are you from?
-  Do you live in a house or in a flat?
-  Have you got a mother (a father, a sister, a brother, a grandmother)?
-   What is your mother (father)?
-  Where did you spend your holidays?
-  Did you go abroad?
-  Do you like Maths (Literature, Russian, and Information Technology)?
-   When do you usually get up?
IV. Актуализация навыков орфографии 
-  Look at the blackboard, please. What can you see there? There are two columns of English words on the blackboard. Some letters of the words are missing. Will you fill them up? Now match the words and make up the word combinations.
Учащиеся по очереди выходят к доске и записывают пропущенные буквы в слова на доске.
Запись на доске:
abroa_                 hol_day        fore_gn               week_nd _pend             count_ytr_vel                  s_mmer sta_t                   fne_
Ключи: abroad, foreign, spend, travel, start, holiday, weekend, country, summer, fine.
 
V. Актуализация навыков чтения. Упр.86, стр.29.
 VI. Физкультминутка
 VII. Обсуждение прочитанного упр. 79, стр.29.
 VIII. Совершенствование навыков диалогической речи по теме «Каникулы»
 - Now you will work in pairs and make up the dialogue about your summer holidays. You can see the plan of your dialogue on the blackboard. Don't forget to greet your partner and to thank him for the talk.
В качестве плана диалога можно предложить учащимся следующую запись на доске:
План диалога:
Ask your friend
The place
The weather
Activities
People you've met
Interesting places
 IX. Итог урока-  It's time to say «good-bye». Listen to the new poem, please. Do you like it?    
Two little eyes to look around.  
Two little eyes to hear any sound,
Two little hands to hold hands tight,
Two little feet to walk left or right;
Two little lips to say BEWARE!
A little child is crossing the road without care!
 
Do you like it?
Учитель знакомит учащихся с новым стихотворением для прощания, переводит стихотворение и разучивает его с детьми.
-  The lesson is over. See you soon. Good-bye, my dear friends.
Домашнее задание:
упр. 184, с. 28.