Конспект уроку по світовій літературі Влада золота та її філософія в повісті «Гобсек


ТЕМА. Влада золота та її філософія в повісті «Гобсек».
МЕТА:розглянути головні життєві пріоритети героїв твору, особливості втілення влади золота в повісті, учити висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі, аргументуючи цитатами та прикладами із твору та життя, вміння працювати з текстом; розвивати критичне мислення, формувати комунікативну компетентність учнів;виховувати позитивне ставлення до справжніх життєвих цінностей.
ОБЛАДНАННЯ: текст повісті «Гобсек», словник до твору (робота учнів), табличка з написом «Гроші», фільм «Гобсек»(«Молдова-фільм», 1987 р.), слайди з репродукціями картин образу лихваря.
ТИП УРОКУ: урок-діалог.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань.
Міні-бесіда.
- Що представляє собою «Людська комедія» Оноре де Бальзака?
- Які прийоми використовує автор для об’єднання творів?
- Головна тема циклу.
- До якої частини «Людської комедії» належить твір «Гобсек»?
II. Мотивація навчальної діяльності; постановка проблеми.
Повість «Гобсек» є центральною в системі «Людської комедії», бо співзвучна з основною темою циклу. В ній автор показує нам страхітливу владу золота над людиною. Отже, героєм нашого уроку буде Гобсек, його філософія, принципи та ідеали, за якими він живе. Ми шукатимемо відповідь на питання, сформульоване Дервілем: «Невже все зводиться до грошей?»(Запис на дошці).
ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Історія написання повісті «Гобсек» (повідомлення підготовленого учня). (Додаток №1).
Словник до твору. (Додаток№2).
Бесіда.
Що означає слово«гобсек»?
Чому автор наділив героя таким промовистим іменем?
Яка основна риса характеру героя?
Хто є мовчазним, але повноцінним героєм твору, до якого так чи інакше дотичні всі персонажі твору?
Навіщо людині гроші?
«Коло ідей»
Гроші
допомога одяг комфорт
навчаннявпевненість
подорожі
лікування
Висновок: головний герой твору абсолютно не використовує свої статки за призначенням.
Аналіз філософії Гобсека(діти зачитують фрази, висловлювання Гобсека, які є основними принципами його життя; дають їм свою аргументовану оцінку).
«Я не вірю нічому».
«Життя…неминуче перетворюється на звичку до певних умовіснування».
«Щастя знаходить той, хто вміє застосовувати свої здібності за будь-яких обставин. Крім цих двох правил, усе інше омана».
«Мої погляди змінювались, як і у всіх людей…На світі немає нічого постійного…»
«…всякі ваші переконання та правила моралі - пусті слова».
«Незрушно лише одне почуття…- інстинкт самозбереження, …цей інстинкт називають особистим інтересом».
«…з усіх земних благ варто домагатися тільки…золота. В золоті зосереджені всі сили людства».
«…байдуже, де саме жити».
«…повсюди точиться боротьба між бідними і багатими, повсюди вона неминуча».
«…краще самому визискувати, ніж дозволяти, щоб визискували тебе».
«Найтривкіша з усіх насолод - марнославство. Марнославство - це наше «я».
«…у золоті все є в зародку, і воно все дає у житті».
«…я володію світом, не втомлюючи себе, а світ не має надімною ані найменшої влади».
«Мій погляд як у господа бога, - я читаю в серцях».
«…хіба можуть у чомусь відмовити тому, в кого в руках мішок золота».
«Я досить багатий, щоб купити сумління тих, що керують міністрами…»
«А життя? Хіба це не машина, яку приводять у рух гроші».
«Золото – ось духовна суть усього теперішнього суспільства».
Учитель. Все, про що б не говорив і не робив Гобсек, зводиться до золота. Воно дає йому можливість «володіти світом», «купувати людську совість», «управляти міністрами», одним словом ставить його врівні з богом. З деякими моментами його філософії важко не погодитися. Та більшість знайшла, що заперечити принципам Гобсека. (Висновки записуються на дошці впродовж діалогу).
Філософія життя десятикласників:
Віра в бога і людей.
Прагнення до пізнання, саморозвитку.
Любов.
Взаєморозуміння.
Милосердя.
Доброта.
Відданість.
Почуття обов’язку.
Щирість.
Порядність.
Альтруїзм.
Здатність до самопожертви.
Законність.
Золото – це засіб для досягнення.
Висновок: отже, гроші потрібні людині, але вони не повинні стати самоціллю, як у Гобсека. «Золото заради золота» - не буде вибором людини з високими моральними чеснотами.
Учитель.Прокоментуйте такі вислови Гобсека:
«Нещастя - найкращий учитель».
«Сину мій, я звільнив тебе від вдячності, давши тобі право вважати, що ти мені нічого не винен. Тому ми з тобою найкращі друзі».
5.Який епізод у творі є кульмінаційним?
Перегляд фрагменту фільму «Гобсек» (смерть Гобсека, у його коморі).
-Яка мета цього епізоду? (Автор нам демонструє наскільки згубною виявилася пристрасть Гобсека до наживи,наскільки це огидно. Герой хвалився, що він володіє світом, а сам став рабом золотого ідола. Смерть лихваря – символ розпаду тієї філософії, що він пропагував).
- В образі Гобсека є всі ознаки, так званої, «бальзаківської пристрасті».
«Бальзаківська пристрасть» - це маніакальне захоплення, яке знищує її носіїв.
- Гобсек володіє пристрастю, яка межує з божевіллям. Він шаленіє, впадає в дитинство від одного вигляду коштовностей.
6.Проблемне питання.
Чи не здається вам, що автор все - таки перебільшує, зображуючи таку нестримну жадобу Гобсека до грошей?
Послідовники Гобсека у творі.
Образ скупого у літературі. (Додаток№3).
Образ лихваря у мистецтві. (Додаток №4).
Сучасність «гобсеків».
IV. Рефлексія.
Я пропоную вам відновити вислів американського лікаря Поля Брега:
«За гроші можна купити ліжко, але не [сон]; їжу, але не [апетит]; ліки, але не [здоров’я]; будинок, але не [домашній затишок]; книжки, але не [розум]; прикраси, але не [красу]; розкіш, але не [культуру]; розваги, але не [щастя]; релігію, але не [порятунок]».
V. Домашнє завдання.
Скласти пам’ятку-порадник «Як не стати жертвою золотого ідола».
Характеристика Фанні Мальво і Анастазі де Ресто за планом. (Додаток №5).
Додатки до уроку
Додаток №1
Історія написання повісті «Гобсек»
«Гобсек» має цікаву творчу біографію. Ця новела-повість виросла із нарису фізіології. Перший варіант її, що був перетворений у перший розділ, надрукований у журналі «Мода» у лютому 1830 року під назвою «Лихвар».А через три місяці, у квітні, твір з’явився під заголовком «Небезпека розбещеності» у першому томі « Сцен приватного життя».
1835 року з’являється новий варіант повісті під назвою «Батечко Гобсек». І нарешті у 1842 р. за твором закріпився остаточний варіант назви – «Гобсек».
Спочатку повість була поділена на розділи: «Лихвар», «Адвокат» і «Смерть чоловіка», - які підкреслювали найбільш важливі частини твору – історію лихваря Гобсека, повіреного Дервіля та історію сім’ї де Ресто. Ці герої зустрічаються і в інших творах Бальзака. Найбільш сюжетно повість пов’язана з романом «Батько Горіо».
Додаток №2
Словник до твору
Вексель– письмове боргове зобов’язання встановленої форми (грошовий документ), що дає власникові (векселедержателю) беззаперечне право вимагати від боржника (векселедавця) сплатити зазначену у векселі суму у вказаний термін.
Дисконт – купівля банками векселів до закінчення їхнього терміну; відсоток, який стягують банки за цю операцію.
Опротестування – засвідчення посадовою особою (нотаріусом) факту несплати за векселем або відмова платника від акцепту векселя.
Акцепт– згода на оплату грошових і товарних документів, оформлена відповідним написом на них.
Застава – віддача майна для забезпечення позики.
Фідеїкоміс –(лат., від довір'я і скріплюю, з'єдную) у римському спадковому праві - доручення спадкодавця спадкоємцю здійснити будь-яку дію на користь третьої особи, зокрема, передати їй спадщину; в сучасному праві втратило будь- яке значення.
Додаток №3
Образ скупого у літературі
Плавт – римський комедіограф, «Скарб» ( Евкліон).
Вільям Шекспір «Венеціанський купець» ( Шайлок).
Мольєр «Скупий» (Гарпагон).
О. С. Пушкін «Скупий рицар».
М. В. Гоголь «Мертві душі» (Плюшкін).
І. Карпенко – Карий «Хазяїн» (Терентій Гаврилович Пузир).
Ч.Діккенс «Різдвяна пісня у прозі» (ЕбенезерСкрудж до переродження).
Вічний образ – літературний образ, який за глибиною художнього узагальнення виходить за межі конкретних творів та зображеної в них історичної доби, містить у собі невичерпні можливості філософського осмислення буття.
Додаток №5
План характеристики Фанні Мальво та Анастазі де Ресто1.Соціальний статус.
2. Становище на початку твору.
3. Причина звернення до Гобсека.
4.Поведінка під час зустрічі з лихварем.
5. Ставлення до них Гобсека.
6. Становище у кінці повісті.
Додаток №4
560982293536Образ лихваря у мистецтві
56070555245
Худ. Марінус Ван Реймерсвале (Нідерланди, XVIIст.)
304038074930-12319074930
-122934343708Автопортрет (1660р.) Автопортрет (1663р.)
Міняльник (1627р.)
Рембрандт
1239564146809
К.Массейс «Лихварі» (XVIст.)
67246599695
Жорж де Латур «У лихваря» (1640 р.)