Презентация по казакскому языку на тему Кер??ла атты Кендебай (5 класс)


Қысқа мерзімді жоспарлау
Пәні: әдебиет
Сыныбы: 5
Пән мұғалімі: Алиева Динара Ақұзаққызы
Тақырыбы «Керқұла атты Кендебай» ертегісі (2-сағаты)
Мақсаты Ертегінің мазмұнын білу және идеясын түсіну.
Кейіпкерлеріне мінездеме беру және ертегі құрылысына қарай талдау
Күтілетін нәтиже Ертегінің мағынасын топпен талдау барысында біледі. Ертегіні топта талдау арқылы идеясын түсінеді, түсіне отырып кейіпкерге мінездеме бере алады және талдай алады.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар Әдебиет, 5-сынып, маркер, стикер
Сабақтың әдіс-тәсілдер «Сұхбат алу» әдісі Композициялық талдау
«Шебер жазушылық » әдісі «Автор орындығы»
Бағалау Критерий арқылы бағалау, сөзбен мадақтау, бағдаршам арқылы бағалау
Сабақтың барысы Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, түгелдеу. Жылы лебіз айту
2 .Топқа бөлу ( «1-топ», «2-топ»)
Үй тапсырмасын сұрау «Сұхбат алу » әдісі бойынша ертегі мазмұнын айту.
Негізгі бөлім
Оқушы шеберлігі
(Композициялық талдау) топтық жұмыс

Сетгіту сәті
Топтық жұмыс
«Композициялық талдау» Топтаса отырып, ертегіге талдау жасайды
1.Әңгіменің басталуы - Кендебайдың дүниеге келуі.
2.Әңгіменің дамуы - Мергенбай батырдың баласымен кездесуі.
3.Шарықтау шегі- Кендебайдың малшы болуы.
4.Әңгіменің шиеленісуі - Алтын құйрықты құлын
5.Әңгіменің шешімі - Ханның шарты
Критерий бойынша бағалау
3 минут бой сергітеді
«Шебер жазушылық » әдісі бойынша кейіпкерлерге мінездеме беру.
Сыртқы түрін, қимыл – әрекетін, мінез – құлқын, басқалармен қарым – қатынасын ойша біліп, көз алдымызға елестетеміз. Шығармадағы адамдардың көркем бейнесін кейіпкер деп атаймыз. Ертегідегі қарама – қарсы кейіпкерлерді табайық.
Бай балалары- шыдымсыз, өтірікші, жалқау, еріншек
Адал жанашыр
Кендебай

Қайырымды кішіпейіл

Айлалы мейірімді
Бағдаршам арқылы бағалау
Қорытынды.
Ой түйін «Автор орындығы» әдісі бойынша оқушылар сұраққа жауап береді.
Сөздік бағалау
Бағалау
Бүгінгі сабақ барысында оқушылар формативті бағалаудың бірнеше түрлерімен бағаланды.
Үйге тапсырма Кендебайға ұқсағың келеме? Қай қасиеті көбірек ұнады?
Қазіргі жастар бойынан осындай қасиеттер кездесе ме?
Рефлексия Сабақ ұнады ма? Ұсынысың? Оқушылар стикерге жазып береді.