Презентация по ?дебиеттік о?у на тему К?лде


Тақырыбы: Ғ. Мүсірепов «Көлде»
Мақсаты: Мәтінді дұрыс түсініп, мәнерлеп оқуға дағдыландыру, көл айналасындағы табиғат көрінісімен, құстар тіршілігімен таныстыру,жағымсыз кейіпкерлерді анықтату.
Күтілетін нәтиже: -мәтін туралы мағлұмат алып, мәнерлеп оқуға дағдыланады,
-табиғат көрінісімен,құстар тіршілігі туралы білімдері кеңейеді,адамгершілік қасиеттерді бойына сіңіреді
Оқыту техналогиясы: СТО технологиясы
Сабақтың типі:Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдісі: Автор орындығы,Алтын асық, Шеңбер бойымен әңгімелеу, болжау, Венн диаграмма, Бес жолды өлең, РАФТ
Сабаққа қажетті құралдар:АКТ,А1 қағазы ,түрлі түсті қағаздар.
Қолданылған әдебиеттер:Алматы кітап,Ана тілі Әдістемелік құрал
Сабақ кезеңі Мұғалімнің іс-әрекет Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру
Топқа бөлу. Гулдермен
Жағымды ахуал
Бағалау критерийлері:
Білу, түсіну-1 ұпай-қызыл
Қолдану, талдау- 2 ұпай- сары
Жинақтау, бағалау-3 ұпай-жасыл
1-3 ұпайға –«3»
4-5 ұпайға –«4»
6 ұпайдан жоғары –«5»
Гүлдерді түстеріне қарай таңдап алады.
І топ – көк түс
ІІ топ – жасыл түс
ІІІ топ – қызыл түс
Гүл култешелеріне тілектерін жазып, бүктеп, суға тастайды. Гүл күлтешелері ашылып тілектері орындалатынына сенеді. Көңіл күйлері көтеріледі.
Үй жұмысын сұрау
білу «Таң атарда» тақырыбына «Эссе» жазу
«Конверт-сұрақ» әдісі арқылы сұрақ жауап
Ғ. Мүсірепов туралы мәлімет жинау Үздік жазылған шығарманы «Автор орындығында» оқиды
Жауап береді
Қызығушылықты ояту
Топқа бөлу Өздеріне ұнаған қағазды алу арқылы топ құру.
Қағазда «Адал », « Кең пейіл », «Мейірімді» деген сөздер жазылған. Әр топ басшысы таңдап алған қағаздарына қарап, осы сөздерге топта ассоциация жасайды.
Ортақ пікірлерін ортаға салу арқылы бүгінгі сабақтың негізгі ойын ашады.
Ой шақыру
түсіну «Көлдегі тіршілік» бейнежазба көрсету.
Қалай ойлайсыңдар мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құрылған?
Өз ойларын айтады
Мағынаны тану
қолдану
Оқулықпен жұмыс
талдау Енді біздің келесі тақырыбымызда «Көлде» деп аталады.
Бұл өлеңнің авторы барша елге таныс. Бұл кісіні сендер де білуге тиіссіңдер?
«Мен кіммін?» ойыны
Мен кіммін?
Мен қай жылы, қай жерде туылдым?
Мен қандай қызмет істеймін?
Менің қандай шығармаларымды білесіңдер?
Рахмет балалар, бүгін мен сендерге өзімнің «Көл» атты мәтінімді ұсынамын.
Мәтінді алдын ала 3 бөлікке бөліп, топтарға беру.
«Болжау»
Ары қарай қалай жалғасады деп ойлайсыңдар?
«Ақылды асық» әдісі арқылы сұрақтар ұсыну
1. Табиғатты қорғауға қандай үлесіңді қосар едің? Неліктен ?
2. Өмірде де осындай қарғалар сияқты адамдарға қандай шаралар қолданар едің? Не үшін?
3. Өзіңді қандай құсқа теңейсің? Неге?
Автор туралы жинаған мәліметтерін ортаға салады.
«Шеңбер бойымен әңгімелеу» арқылы оқиды.
Әр топ өз жұмыстарының қорытындысын жұпта, топта ауызша талдайды, әңгімелейді.
Сарапшылар тобы мәтінді түгелдей оқиды.
Сарапшылар тобы жұмыстарын тыңдап, бағалайды
Кестені толтырады
Не болады?
/елестету\ Оған себеп?


Сергіту сәті «Картоп егу» ойыны
Сергіту сәтін орындайды
Дәптермен жұмыс Сөздікпен жұмыс
Доңыз-арам ниетті, қаскүнем.
Ойтолғау
жинақтау
бағалау Мәтінде арам қарғалар бозторғайдың жұмыртқаларын қалай жарса, өмірде де сондай арам, мейірімсіз адамдар да бар. Олар аң, құстарды аямай өлтіріп,азайып кетуіне себепші болды. Сол азайып кеткен аң, құстарды «Қызыл кітапқа» енгізіп қорғауға алды.
Рөл Аудитория Форма Тақырып
Дос
Адам
Ата-ана
Мұғалім Оқушыларға
Адамзатқа
Қоғамға
Табиғатқа Түсініктеме
Хат
Өтініш
Жарлық «Бұлақ көрсең көзін аш»
«Мейірімділік»
«Сусыз өмір жоқ»
«Табиғатты аяла»
Мен осы мәтінді оқи отырып, қандай ойға келдім:___________________
1топ «Адал»-Венн диаграммасын құру. Адал мен арамды салыстырады.
2топ- «Кеңпейіл»-Көл сөзіне «Бес жолды» өлең жазады.
3топ- «Мейірімді» -РАФТ стратегиясы бойынша өздеріне рөл таңдайды.
Жұппен, топпен жұмыс
Үй тапсырмасы Мәтінге сүйеніп сурет бойынша эссе жазу Бағалау Фишкалар
Смайликтермен топты өзара бағалау
Топ мүшелерін бағалау
№ Оқушының аты –жөні Үй жұмысы Сұрақ
жауап Автор Түсінік Алтын
асық Топтастыру Жал
пы
ұпай
1
ұпай 2
ұпай 2
ұпай 2
ұпай 2
ұпай 3 ұпай 1 2 3 4 5 Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
Екі жұлдыз= екі ұнаған нәрсе (жұмыс туралы);
Тілек – жақсартуды қажет ететін нәрсе