Урок по украинской литературе на тему В.Нестайко «Тореадори з Васюківки». Поняття про повість як епічний жанр. Зв’язок пригодницького та звичайного, комічного й нейтрального (6 класс)

6 клас
Тема. В.Нестайко «Тореадори з Васюківки». Поняття про повість як епічний жанр. Зв’язок пригодницького та звичайного, комічного й нейтрального.
Мета: подати короткі відомості про письменника, опрацювати поняття «повість», виявити особливості романтичного в пригодницькому творі, смішного, комічного; розвивати вміння докладно переказувати уривки з твору, виразно читати текст, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; прищеплювати інтерес до пригодницького літературного жанру; виховувати у школярів активну життєву позицію, позитивні риси характеру.
Обладнання: портрет В.Нестайка, бібліотечка пригодницьких творів, ілюстрації до твору, дитячі малюнки.
Хід уроку
I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань
– Зверніть увагу на виставку книг. Назвіть представлені на цій виставці книги. (Даніель Дефо «Робінзон Крузо», Жюль Верн «Діти капітана Гранта». «П’ятнадцятирічний капітан», Марк Твен «Пригоди Тома Сойера», Фенімор Купер «Звіробій» тощо).
– Які твори ви вже читали? Що їх об’єднує?
– Поясніть значення слова «романтика».
– На вашу думку, пригодницькі твори повинні бути комічними чи гостросюжетними?

III. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
– Сьогодні ми почнемо роботу над уривком трилогії В.Нестайка «Тореадори з Васюківки». Подивіться на фото письменника. На його обличчі посмішка, і твори його квітчають читачів посмішками.
Всеволод Зіновійович – майстер пригодницького жанру. Хто не любить пригоди? Власне, у кого їх не було? У тім то і річ, що в кожного – і не одна! Пригоди бувають різними: приємними і прикрими, несподіваними і передбачуваними Але обов’язково романтичними: яка ж пригода без романтики?

IV. Цілевизначення
Знати:
основні біографічні відомості про В.Нестайка;
особливості комічного, романтичного в пригодницькому творі;
тему, ідею прочитаних розділів трилогії.
Уміти:
характеризувати вчинки героїв;
толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію;
докладно переказувати епізоди з твору;
виразно читати текст;
працювати в групах.

Епіграф уроку
Коли людина сміється, вона зла не робить.
К.Паустовський.

V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Короткий біографічний нарис про письменника.
Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в місті Бердичеві на Житомирщині. У лихі 30-ті, втративши батька, майбутній письменник переїхав з мамою до Києва. Скінчивши десятирічку, 1947 року вступив на слов’янське відділення філологічного факультету Київського університету. Нелегкими були повоєнні роки Всеволода Нестайка. Утім це були роки юності і студентства, які запам’ятовуються на все життя.
Нестайко працював у редакціях журналів «Дніпро», «Барвінок», у видавництві «Молодь». З 1956 по 1987 рік очолював редакцію у видавництві «Веселка». Перші оповідання для дітей почав друкувати в журналах «Барвінок» та «Піонерія». Перша книжка «Шурка і Шурко» побачила світ у 1956 році.
Майже п’ятдесятилітній шлях у дитячій літературі ознаменований
виданням близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п’єc. Найвідоміші з них «В Країні Сонячних Зайчиків» (1959), «Супутник ЛІРА-3» (1960), «Космо-Натка» (1963), «Незвичайні пригоди Робінзона Кукурузо» (1964), «Тореадори з Васюківки» (1973), «Одиниця з обманом» (1976), «Незвичайні пригоди в Лісовій школі» (1981), «Загадка старого клоуна» (1982) тощо.
Книжки Всеволода Нестайка перекладено двадцятьма мовами світу, зокрема англійською, німецькою, французькою, іспанською, російською, арабською, бенгалі, угорською, румунською, болгарською, словацькою.
За його творами знято фільми, які здобули міжнародні нагороди. Телефільм «Тореадори з Васюківки» одержав на міжнародному фестивалі в Мюнхені гран-прі (1968), на Міжнародному фестивалі в Алегзандрії (Австралія) – головну премію (1969). Кінофільм «Одиниця з обманом»
премійовано на Всесоюзному кінофестивалі в Києві (1984) та відзначено спеціальним призом на кінофестивалі в Габрово (Болгарія, 1985).
Всеволод Нестайко – лауреат літературної премії імені Лесі Українки (за повість-казку «Незвичайні пригоди в Лісовій школі»), премії імені Миколи Трублаїні (за повість-казку «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків»), премії імені Олександра Копиленка (за казку «Пригоди їжачка Колька Колючки та його вірного друга і однокласника зайчика Косі Вуханя»). На першому Всесоюзному конкурсі на найкращу книжку для дітей за повість в оповіданнях «П’ятірка з хвостиком» він був удостоєний другої премії. 1979 року рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури трилогію «Тореадори з Васюківки» внесено до Особливого почесного списку Г. Х. Андерсена як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.

2. Робота з літературознавчими термінами.
Пригодницькі твори – твори із захопливим сюжетом про складні випробування, через які проходять герої. В основі оповіді – гострі конфлікти, а герої – учасники багатьох цікавих подій, у яких виявляють свої розум, винахідливість і мужність.
Повість – епічний жанр літератури, розповідний художній твір, у якому широко змальовано життя одного чи кількох персонажів протягом тривалого або насиченого подіями часу.

3. Робота над розділами «Метро під свинарником», «Тореадори з Васюківки».
Робота над лексичним значенням слів із тексту.
Тореадор – головний учасник бою биків в Іспанії та країнах Латинської Америки, який шпагою завдає бикові останнього, смертельного удару; матадор.
Гангстер – учасник бандитської зграї, організованої групи злочинців; бандит.
Буцегарня – приміщення для тимчасового ув’язнення.
Баналюки – небилиці.
Реманент – сукупність предметів, необхідних для якої-небудь роботи.
Калабаня (діал.) – тут: величезна калюжа.

Переказ від 1 особи (від особи Яви чи Павлуші) пригод, які пов’язані з будівництвом метро, боєм з коровою.

Після прослуховування занотувати ланцюжком основні події.
1-ш а г р у п а – фрагмент «Метро під свинарником».
2-г а г р у п а – фрагмент «Тореадори з Васюківки».
О р і є н т о в н е в и к о н а н н я.
1-ш а г р у п а.
«Переговори» з дідом підкоп свинарника льоха Манюня провалюється в метро заочне знайомство з родиною Яви.
2-г а г р у п а.
Явин задум влаштувати бій биків кандидатура перша – бугай Петька кандидатура друга – цап Жора кандидатура третя – корова Контрибуція тореадорський реманент хлопчачі викрутаси перед коровою калабаня благородна і гуманна Контрибуція.

4. «Театр перед мікрофоном». Виразно прочитати за ролями епізод, як хлопці рятували щеня (розділ «Собакевич»).
Запитання до прочитаного:
– Як би повели себе ви в такій ситуації?
– Як поставилися хлопці до злочинця, який кинув щеня до колодязя?
– Чим пояснити те, що Ваня з Павлом, отримавши нового друга, забули про будівництво нового човна?

5. Навести приклади комічного з прослуханих уривків.
На мультимедійній дошці зазначені засоби комічного:
використання в тексті недоречних омонімів;
використання слів і висловів, порівнянь жартівливого характеру;
пестливі слова та гіпербола для посилення насмішки;
надання словам протилежного значення, подвійний зміст висловлювань персонажа;
урочистий тон розповіді в зображенні буденного;
дитяча вимова слів;
комічна вимова слів.

Засоби комічного
Приклади

Недоречні омоніми
Ява, Контрибуція

Слова і вислови жартівливого характеру
Пискля мале (про Яву в дитинстві); друзяка; ім’я причепилось, як реп’ях до собачого хвоста

Пестливі слова та гіпербола для посилення насмішки
Льоха Манюня

Надання словам протилежно-го значення, подвійний зміст висловлювань персонажа
Орли, соколи; гангстери, а не хлопці; сталь, а не характер (про Яву)

Урочистий тон розповіді в зображенні буденного
Прекрасна, благородна ідея – провести метро під свинарником

Дитяча вимова слів

«Загаза чортова», «так тобі і тгеба», «щоб ти гозбив свою погану могду»

Комічна вимова слів

«Атлічно! Пульс нормальний», «Адіоти Хр-р-у, – і одразу перейде на хропака», «А потім – рраз! Гжк –
беркиць! І оплески», «Торе-гадор, смеле-ге-е в бой, торе-гадор, торе-гадор»



6. Творче завдання: підберіть прислів’я, які можна було використати як засіб комічного, характеризуючи героїв.
Без діла сидіти, то можна одубіти.
Була б лише охота – наладиться кожна робота.
Якщо добре працюватимеш, честь і славу матимеш.
Свій розум май і в людей питай.
Малі тілом, та великі ділом.

6. «Оберіть позицію»: Ява і Павлуша – бешкетники чи фантазери?

VI. Підсумки
1. Бесіда.
Що у творі є пригодницьким, а що – звичайним?
Пригодницьке (романтичне): метро, корида, пригоди.
Звичайне (буденне): лайка, покарання батьків; бійки між собою; зневажливе ставлення до навчання.
Які є в повісті засоби комічного?

2. Картка. Чим повість відмінна від оповідання?

3. Чи погоджуєтесь ви з думкою К. Паустовського(епіграф уроку)?

VII. Рефлексія
– Що найбільше сподобалося чи не сподобалося на уроці? Чому?
– Як ви оцінюєте свою роботу?

VIII. Домашнє завдання
Прочитати наступні розділи, підготувати малюнки до твору, визначити цікаві епізоди та вміти їх виразно читати і переказувати.
Індивідуальне завдання: написати листа до В.Нестайка.










15