Урок розвитку мовлення УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ


Розгорнутий конспект уроку
Клас 9
Тема: УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ
Мета: а) підготувати учнів до переказу, формувати уміння визначати тему й головну думку тексту, його підтеми і мікротеми у процесі складання плану, самостійно добирати адекватні змісту виражальні засоби мови, реалізувати задум - усно стисло відтворювати вихідний текст-зразок) б) розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, пам'ять, збагачувати словниковий запас; удосконалювати вміння відтворювати усне висловлювання художнього стилю, в) виховувати прагнення вдосконалювати себе, своє мовлення, робити його багатим, грамотним, красивим;
Методи і прийоми: слово учителя, бесіда, аналіз мовного матеріалу, самостійна робота
Обладнання: текст твору для переказу
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення (урок навчального переказу)
Література: Шипарьова О.В. Збірник переказів з української мови до нової програми. 5-9 класи / О.В. Шипарьова. - Харків: Основа, 2011. - 187 с.
Перебіг уроку
Хто не шанує своє минуле, той не годен свого майбутнього
М. Рильський
1. Організація класу
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
Добрий день, діти. Дуже радий бачити вас знову.Мені приємно, що на уроці присутні усі учні
Створення сприятливої атмосфери для роботи на уроці.
Давайте відкинемо усі зайві думки і полинемо до Країни знань.
Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми працюватимемо над розвитком зв'язного усного мовлення, це необхідно для того, щоб ви мали змогу вільно висловлюватись, збагачуючи свій словниковий запас, поліпшуючи пам'ять та просто розширюючи кругозір
2.2. Вступна бесіда.
Прочитайте епіграф до уроку - слова М.Рильського. Як ви їх розумієте?
Слово вчителя: Напевно, у кожній родині є сімейні реліквії, святині, що передаються з покоління в покоління. Це ніби пам’ять роду. Серед них і «живописне, мозаїчне або рельєфне зображення Бога чи святого, якому поклоняються».
–Назвіть цю реліквію за поданим тлумаченням (ікона).
-Чи є у вашій родині образи-обереги? Як ви до них ставитеся?
-Про що може бути текст, що має назву «Ікона»? (прогнозування змісту тексту за його назвою)
Основний зміст уроку. Робота з текстом.
Читання тексту. (Додаток 1)
- А тепер уважно послухайте текст і порівняйте його зміст з вашими уявленнями. Ви повинні запам'ятати прочитане, щоб потім усно переказати, де і коли відбуваються події, хто брав у них участь.
Бесіда за змістом прочитаного.
- Давайте разом відповімо на запитання до твору, щоб вам легше було орієнтуватись у його змісті. Ваші відповіді на мої запитання нададуть мені можливість побачити, наскільки уважно ви слухали текст., чи сподобався він вам.
- Коли відбуваються події, описувані в тексті, і де?
Навіщо Роман узяв ікону зі стола?
Чому хлопець не зміг її продати?
Кого підозрював Роман у крадіжці справжньої ікони? Чому?
На що онук витратив гроші, виручені за продаж украденої у бабусі ікони? Як це його характеризує?
Що відчув Антон, коли був викритий у крадіжці ікони? Які слова парубка на це вказують?
Як умираюча бабуся ставилася до ікони? Які слова це підтверджують?
Якою автор зображує бабусю? З чим порівнює її лице? Про що свідчить опис кімнати бабусі?
Які риси вдачі виявили обоє братів через свою готовність продати родинну реліквію. Як автор ставиться до хлопців? А ви?
Назва тексту відображає тему чи основну думку?
Як ви розумієте значення слова «духовність»?:
До якого стилю мовлення належить текст? Відповідь обґрунтуйте.
3.3. Складання плану.
Діти, давайте складемо план, в якому відобразяться основні епізоди розповіді, і за яким ви і переказуватиме текст
Орієнтовний план
І. Бабусина ікона за полою.
ІІ. Невдала спроба
У «канадця» Павлуші Ханенка
На сувенір з рідної України не згодиться
Розмова братів
ІІІ. Передсмертне напуття
3.4.Мовний аналіз тексту.
Перш ніж приступити до переказу твору, давайте попрацюємо над його мовою. Пропоную вам виконати завдання, які допоможуть уникнути помилок.
Словникова робота
3.4.1.З'ясуйте значення слів
Пола – край кожної з половини одягу (пальта, піджака), що розгортається спереду.
З-під поли ─ таємно щось робити.
Сувенір ─ подарунок на згадку; річ, пов’язана зі спогадами про когось, що-небудь.
Репродукція ─ фотографічне або поліграфічне відтворення зображень друкованого тексту, творів живопису, карт, фотознімків.
Куток ─ (розм.) місце проживання, житло; частина якої-небудь території, місцевості.
Покруч ─ (перен., зневажл.) нікчемна людина, що має негативні риси характеру й викликає відразу; виродок.
3.4.2.Доберіть синоніми
Стрімко ─ шви́дко, стрімли́во, ско́ро, ху́тко, би́стро, пру́дко, шпа́рко, гі́нко, мерщі́й, стріло́ю, ви́хорем, ви́хорце́м, пори́вноЗадерев’яніло ─ нерухомо, непору́шно, незру́шно рідше, недвижи́мо рідше, недви́жно рідше, завме́рло підсил., засти́гло підсил., ме́ртво підсил.; закля́кло, закам'яні́ло [закамені́ло рідше], скам'яні́ло [скаменіло рідше], окам'яні́ло рідше, задерев'яні́ло, одерев'яні́ло, дерев'я́но, заціпеніло, закостені́ло,
Верескнув ─ закрича́в, скрича́в, прокрича́в, кри́кнув, крикону́в підсил. зарепетува́в, прорепетува́в, загорла́в, загорла́нив, залементува́в, ви́снув [ви́скнув], вере́сну́в[вере́скну́в, завереща́в, скри́кнув.
Ладні ─ зго́дні, гото́ві.
З натугою ─ напру́жено, з напру́гою, напру́женістю, зуси́ллям, силкува́нням рідше, нату́гою підсил., поту́гою підсил., надривом.
Виструнчились ─ ви́тягнуллися, ви́тяглися, ви́прямилися, підтягли́ся, підтягнулися.
Насмішкувато ─ глузли́во, посмі́шкувато розм., смішкува́то розм.; іроні́чно; глумли́во, знуща́льно; єхи́дно, саркастично.
3.5. Повторне читання тексту.
- Діти, зараз я ще раз прочитаю текст. При повторному читанні ви можете дещо записати, а саме слова, словосполученн, які можуть стати основою для побудови речень.
3.6. Усний переказ тексту.
4. Підсумок уроку
- Мені сподобалось, як активно ви сьогодні працювали на уроці. Вміння переказувати чужі тексти допоможе вам складати свої власні так, щоб їх цікаво було читати або слухати
4.1. Виставлення оцінок з коментарем
5. Домашнє завдання (на вибір).
За словником з’ясуйте значення слів «реліквія», «меркантильність», «духовність».
Напишіть есе «Хто не шанує своє минуле, той не годен свого майбутнього».
Доберіть з художньої літератури тексти подібної проблематики (про бездуховність, черствість, меркантильність, моральну порожнечу). Порівняйте їх.
Дякую за роботу. На все добре