Розвиток звязного мовлення. Твір з елементами опису


Розвиток зв’язного мовлення «Твір з елементами опису»
Мета: розвивати творчі здібності учнів через колективний вибір лексичного матеріалу на задану тему, доцільну побудову речень у тексті; удосконалювати усне й писемне мовлення учнів; виховувати чуття мови і потяг до словесної творчості.
Обладнання: дошка, на якій записаний твір для опрацювання; 2 репродукції картини (ліс хвойний і ліс листяний); збірка поезій М.Рильського (вірш «Ліс»); роман Л. Леонова «Русский лес»; пам’ятки «Вимоги до мовлення».
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя.
Урок розвитку мовлення. Ми спробуємо разом попрацювати над невеликим твором-розповіддю з елементами опису (записуємо). Умовна його назва – «Ліс» (що означають ці слова?). Не забувайте, що заголовок повинен зацікавити читача і викликати бажання познайомитися з текстом. Отож увага на заголовок. Давайте записувати послідовність роботи над твором.
Вибір заголовка.
Наш твір навчальний, майже колективний. У 5 класі, приблизно рік тому, ми писали колективний твір про школу. Тоді ви підбирали речення, найкращі я писала на дошці, а ви у зошитах. Ми з вами разом передали тоді у творі почуття любові до школи, у якій вчимося і працюємо. Мені було приємно, як ви наполягали написати речення про те, які мудрі, добрі та красиві вчителі працюють з вами. Зараз, можливо, ваші погляди трохи змінилися?
Сьогодні по-іншому будемо готуватися до складання творчої роботи. Звичайно, з урахуванням знань, які ви одержали з мови та літератури за цей період навчання. Я впевнена, що це буде ще один маленький крок на шляху оволодіння «секретами» творчості через колективний вибір лексичного матеріалу на задану тему, доцільну побудову і розміщення речень у тексті. Уважно стежте за послідовністю підготовчої роботи і записуйте до зошитів. Така робота є найважливішою складовою у будь-якій справі і при написанні творчої роботи теж. Вдома ви повинні були зібрати інформацію про ліс. Послухаємо, що у вас вийшло. (Розповіді учнів коротких повідомлень.)
Як ви вважаєте, чи достатньо її, аби скласти невеликий твір, у якому не конкретно, а в основному, в узагальненому вигляді розповісти про ліс?
А чим можна було б скористатися, якби матеріалу було недостатньо аба він був нецікавий, непізнавальний?
Збір і аналіз інформації на тему.
Учитель: Лісами, лісом – цим дивним творінням природи і людських рук милувалися і сьогодні захоплюються дуже багато людей. Особисто я низько схиляю чоло перед тими, хто зв’язав свою долю з лісом. Маю на увазі лісників. Вони здаються мені живими оберегами зелених масивів нашої планети, які любовно доглядають і оберігають ліси.
Серед тих, хто вміє по-справжньому цінувати ліс і сказати про це незвичайно, особливо – поети, письменники, живописці, композитори. Словом, митці. Пам’ятаєте: «Ліс ще дрімає…» Чиї це слова? А ось М.Рильський, поет. «Ліс» (читання поезії).
Як ви думаєте, для чого я вам прочитала цю поезію?
Наприкінці життя Леся Українка створила незрівнянної краси драму – феєрію (казку) «Лісова пісня», у якій діють в основному лісові істоти, що живуть за законами лісу і багато в чому не розуміють людей. А ось російський прозаїк Л. Леонов в 50-их роках минулого століття написав роман, у якому рішучо засудив тих, хто знищує ліси по-варварськи. Тим самим він виступив на захист лісу. Якось Леонов сказав, що є книги, які зберігаються у серці нації. Перед вами одна з таких книг. Уявіть, скільки часу свого віддав він цьому творінню. Отака наша невиличка літературна хвилинка, пов’язана з темою нашого твору, і є доказом того, що ця тема важлива і жоден письменник не обминув її.
Твір у нас маленький, бо обмежений час. Це буде розповідь не про зимовий ліс, у якому заблукав Василько з оповідання М. Коцюбинського «Ялинка», чи загинула Катря з Пилипком в оповіданні П. Мирного «Морозенко». Ми уявимо ліс у теплу пору року.
Осмислення теми і основної думки. План.
Який стиль оберемо? Чому?
Вибір типу мовлення і стилю викладу.
Які тропи використаємо?
А ось яким повинен бути синтаксис нашого твору, повторимо за допомогою графічного організатора.
Що вивчає синтаксис?
Звичайно в маленькому творі навряд чи все це можна використати, але намагатися треба.
Нам не вдається жити без помилок. Щоб у деякій мірі їм запобігти при складанні твору проведемо гру «Чи правильно, що…»
Орфографічною помилкою є помилка у слові на певну орфограму?
Граматична – це неправильно поставлений розділовий знак?
Лексична – неправильно перекладені з російської мови слова і вживання слів у невластивому їм значенні?
Стилістична – це невиправдане повторення слів; однакових за будовою речень.
Вимоги до мовлення (читаємо із збірки «Навчайся вчитися»).
Написання тексту. Щоб скоротити час, я написала сама. Читаю.
У лісах росте багато? дерев і кущів. На Землі є? моря і? ріки,? гори і? степи. Та над усе я люблю ліс! Мені ще не пощастило, на жаль, побувати в ньому, але мрію про це. Вони напоюють повітря киснем. Саме тому ліси називають легенями планети. Влітку галявини милують око? травицею та? квітами. У лісах є чимало скарбів. Однак я вважаю, що найбільш велике богатство – це збережені та вирощені для наступних поколінь? насадження.
Чи збережена послідовність у викладі думок?
Чи є зайве речення чи частина речення?
Чого не вистачає? (означень чи епітетів, які підсилять опис).
Аналіз роботи з урахуванням вимог до мовлення і синтаксису.
Самостійна робота (підбір означень і читання вголос).
Прочитання твору.
Що дав кожному з вас цей урок?