Тренинг Стратегия личностного и профессионального самосовершенствования


Тренінг «Стратегія особистісного і професійного самовдосконалення»
Учитель хімії та біології вищої категорії, учитель-методист Торезького НВК – ліцей «Спектр» - Байкова О.А.
Дана розробка може бути використана при проведенні засідань творчих та динамічних груп учителів, шкільних та міських науково-предметних методичних комісій.
Надані матеріали сприяють розвитку ділових якостей учителя, удосконалюють уміння цивілізовано виходити з конфліктних ситуацій, встановлювати конструктивні відношення з людьми, брати на себе відповідальність, знайти свій шлях до успіху.
Мета: сприяти усвідомленню учасниками необхідності самовдосконалення і прагнення до особистісного і професійного зростання; підвищенню мотивації вчителів до саморозвитку і самореалізації; формувати навички групового співробітництва.
Завдання:
Визначити проблемні зони в особистісній та діяльнісній сферах ;
Визначити ступінь життєвої активності вчителів;
Сприяти усвідомленню учасників особистих цінностей як основи життєвого самовизначення;
Формувати бачення й усвідомлення вчителями поєднання у своїй діяльності різних стилів поводження;
Сприяти формуванню навичок кооперативної взаємодії.
Хід заняття.
1.Самопрезентація «Ініціали».
Кожному учасникові пропонується назвати своє прізвище, ім’я, по батькові, а потім – свої позитивні якості, що починаються з літер власних ініціалів. Наприклад,Баранова Наталія Петрівна – бадьора, ніжна,працьовита. Усі представляються по колу.
Учитель має свою життєву позицію.
Вправа « Який ви ?»
Учасники виконують завдання ведучого:
1.Позначте у відсотках, якими є ваші власні досягнення у житті?
2.Наскільки ви себе презентуєте у житті?
3.Який відсоток вашої участі в подіях, що відбуваються навколо вас?
4.Оцініть, який ви лідер?
5.Які ви є в ролі командних гравців?
Виберіть середній бал у відсотках. А тепер дайте відповідь ще на одне питання:
Як ви розумієте слово «гравець»?
Чи пов’язане це поняття з активністю людини і як?
Інтеграція результатів тесту.
90% і вище – ви граєте, щоб виграти ( активна життєва позиція,участь і перемога в різних конкурсах, проектах, експериментах, активна самоосвіта, творчий підхід до будь - якої діяльності, розвинута потреба активно діяти і домагатися успіху.
75-89% - ви граєте, щоб не програти ( чітко виконуєте інструкції, розпорядження,ретельно працюєте, одержуєте гарні результати, цікавитися інноваціями, іноді, якщо треба – берете участь в експериментальних програмах, розвиваєте критичне і творче мислення ).
50-74% - ви просто граєте ( рівень домагань у нормі або трохи занижений, керується принципом « не виконуйся» або « ми працюємо настільки, на скільки нам платять», активність викликається сильним стимулом до чого - не будь, рідко виникає потреба в кардинальних змінах життєвих ситуаціях).
0-49% - ви навіть і не починали грати ( пасивна позиція, ви пливете просто за течією, любите перекладати проблеми на інших людей, життя здається монотонним і не цікавим, постійно прагнете до спокою, мотивація до саморозвитку відсутня).
Питання для обговорення.
Для чого ви виконували цю вправу?
Що нового довідалися про себе?
Чи виникло бажання скоригувати свою життєву позицію?
Учитель має власний тип мотивації.
Психологи вважають, що існує два основних типа мотивації:
Мотивація ставлень ( внутрішня);
Мотивація досягнень (зовнішня).
Вважається, що у людини від народження переважає один з цих типів: для одних важливіші особистісні ставлення ( до себе, людей, діяльності ), заради них вони ладні поступитися навіть матеріальною стороною життя; а інші прагнуть насамперед досягти об’єктивного результату у справі й заради цього можуть пожертвувати багато чим: і стосунками з оточенням, і власним спокоєм. Отже, якість поведінки і діяльності залежить від виховання, а тип мотивації – від структури особистості.
Особистісний тип мотивації залежить від здібностей, активності та рефлексії
(осмислення своєї діяльності, самоусвідомлення ), що є природними задатками особистості.
Для того, щоб визначити свій тип мотивації, з наведеного нижче переліку прислів’їв виберіть ті, які ви реалізуєте на практиці. Їх може бути п’ять або п’ятнадцять, але це мають бути ті постанови, яких ви справді дотримуєтеся, а не просто вважаєте правильними.
1.Перший млин завжди клубком.
2.Чия земля – того і хліб.
3.М’яко стелить – твердо спати.
4.Розум добре, а два краще.
5.Рубай дерево по собі.
6.Погану траву із поля геть.
7.Не підмастиш – не поїдеш.
8.На колір і смак товаришів брак.
9.Чужі справи – темрява.
10.Загнаних коней потрібно пристрілювати.
11.Краще пізно ніж ніколи.
12.Ні в кого не має повної відповіді, але в кожного є що додати.
13.На язиці мед, а на серці лід.
14.Хто сміливий, той і ситий.
15.Курчат восени рахують.
16.Правда у воді не горить.
17.Вище голови не стрибнеш.
18.Вовків боятися – в ліс не ходити.
19.Кращий спосіб вирішити суперечку – зовсім уникнути її.
20.Винось турботи на світло й тримай з друзями раду.
21.Лагідне теля двох маток ссе.
22.Усякий цвіркун знай свою жердинку.
23.У чужі сани не сідай.
24.У світі немає нічого, щоб заслуговувало суперечки.
25.Дружно – не важко. Узгоджену череду і вовк не бере.
26.І мутну воду п’ють у незгоду.
27.Не даремно, що Фомі городи копати, а Яремі над ним воєводою стояти.
28.Дружба дружбою, а служба службою.
Обробка результатів.
Підрахуйте, скільки висловів, обраних вами, потрапило до кожної з чотирьох груп.
№п/п Порядковий номер питання Сума Типи мотивації
1.
2.
3.
4. 1; 5; 9 ;13 ;17; 21; 25.
2;6;10;14;18;22;26.
3;7;11;15;19;23;27.
4;8;12;16;20;24;28. «Ведмідь»
«Тигр»
«Пантера»
«Лев»
Якщо кількість балів у двох рядках збігається, виберіть ще кілька прислів’їв, якими ви теж користуєтесь, хоча й не так часто.
Той рядок,до якого потрапила найбільша кількість обраних вами відповідей, характеризує загальний тип вашої мотивації. Розглянемо стислі характеристики кожного з чотирьох типів мотивації.
«Пантера».
Над активністю переважає рефлексія (самоусвідомлення,самоаналіз ). Тому людина схильна уникати складних ситуацій у спілкуванні, оскільки боїться, що їй може не вистачити активності, а потім вона важко переживатиме внутрішній біль. Самоставлення домінує над метою: цінним є осягання себе чи абстрактної істини, і тільки потім уже ( через себе ) приймається зовнішній світ. Звідси – загальна спрямованість на види діяльності, орієнтовані на всамітненість праці: вчений, письменник, композитор, мудрець.
Проте у стресових ситуаціях або за сприятливих обставин «пантера» виявляє почуття творчої незалежності та здатність співпрацювати. Якщо обставини виявляються надто напруженими, у «пантери» може різко знижуватися рівень самодисципліни, людина позбавляється притаманного їй почуття відповідальності за себе та інших.
Приклади типу «пантери»: А.Чехов,М.Горький,В.Гегель,А.Виготський.
«Ведмідь».
Взаємне стримування двох типів мотивації забезпечує певну стабільність і розважливість у процесі статечного, неквапного розвитку особистості. «Ведмідь» пристосовується до інших людей і до своїх звичок,намагається вольовим методом розв’язувати проблеми.
У «ведмедя» наявні обидва типи мотивації, тому його поведінка може варіювати від «сплячки» і покірності, покладання що щасливий випадок, шанс або долю, до жорстокого притлумлення своєї природи і природи інших людей. Тому «ведмідь» або виявляє себе як гедоністичне налаштований художник, музикант, учений чи письменник, вправний майстер, - або як володар, цар, законотворень. Суддя, менеджер. Чиновник, практик у найкращому розумінні слова,який реально і дещо песимічно бачить життя.
У стресових ситуаціях «ведмідь» схильний «впадати в сплячку» - втікати у хворобу, йти у відпустку, «ховатись під панциром». Таким принципом може бути і його репутація надійної людини, майстерність і влада, авторитет.
До осіб цього типу мотивації належали О. де Бальзак, І.Ньютон.
«Лев ».
Характерна єдність мотивації досягнень мотивації ставлень, результатом якої ї прагнення співпраці та співтворчості в усіх планах діяльності.
Може бути Вчителем ( з великої літери ),директором, фундатором ( наукової ) школи, пастирем, духовним наставником, майстром на всі руки… але за невимогливого до себе ставлення й відсутності суспільного запиту «вироджується» у веселуна, мрійника,душі компанії.
Прикладом вдалих «левів» були С. Радонежський, Д. Менделєєв, В. Вернадський, І. Павлов.
«Тигр».
Віддає перевагу зовнішнім об’єктивним критеріям оцінювання світу. Заради досягнення результату нехтує собою. Те саме стосується й інших. Усі мають підкорятися певній ідеї, меті, правилам і нормам. Самовиховання та самоствердження здійснюється також у зовнішньому світі. Тому такі люди схильні до конкуренції, змагань, суперництва.
Коли виникає реальна небезпека або, навпаки, ситуація слави «тигр» стає спокійним і витриманим. Його мужність при цьому свідчить про властиву йому схильність не перейматися людськими стосунками, брати на себе відповідальність за справу і самовіддано служити їй.
«Тигри» часто завдяки своєму основному мотиву бувають полководцями, поетами, воїнами, які активно виявляють себе на роботі чи на вівтарі сім’ї. Їм необхідно більше піклуватися про своє здоров’я, оскільки за темпераментом вони досить чутливі й тому справді згоряють у переживаннях. А скільки вони не схильні аналізувати свій емоційний стан, то переводять психологічні проблеми в тілесні захворювання.
Відомими «тиграми» вважають Наполеона, О.Пушкіна, О.Суворова, Е.Ільєнкова.
Як можна побачити з характеристик основних типів мотивації, кожен з них має свої сильні сторони і переваги. Головне – щоб людина дослухалася до своєї індивідуальності, а не вступала з нею у двобій. Незнання ( або не визнання ) свого природного типу мотивації призводить до особистісних проблем, коли людина, обираючи свій шлях, карає себе за те, що «живе неправильно» або коли вона намагається йти чужим шляхом, не отримуючи задоволення від життя. За даними цього тесту ви можете виявити рушійні сили своєї життєдіяльності та спробувати активно використати їх у своєму житті.
Учитель має свій стиль роботи.
Ведучий повідомляє, що кожна людина має свій стиль роботи. Тож і в учительській діяльності вирізняють різні стилі. Є вчителі, які досконало знають матеріал, уміють його пояснити, оперують термінами, цифрами, їх цікаво слухати, проте вони не працюють на розвиток учнів, вони не експерти, тільки передають інформацію. Це вчителі – експерти.
Є вчителі, які використовують блискучі ефекти, яскраві вправи, їх цікаво слухати, приємно спостерігати за їхньою роботою, але такий учитель працює на себе, він демонструє свої вміння і навички і не працює на розвиток групи. Це вчитель – зірка.
А є вчителі, які не тільки вміють передавати нові знання і навички учням, а й допомагають їм зробити узагальнення та висновки, спираючись на їх власний досвід. Це вчителі – фасилітатори.
У гірських народів у стародавні часи був провідник, який допомагав мандрівникам долати гірські маршрути. Він знав, якою дорогою краще йти, скільки води взяти, яке спорядження потрібне взяти тощо. Провідник разом із групою йшов на вершину, проте, коли він бачив, що мандрівники все можуть самостійно подолати вершину, то давав їм можливість зробити це.
Такого провідника називали «шерпою». Успішний учитель має бути «шерпою» в передачі знань, поєднувати в собі риси і експерта, і зірки, і фасилітатори.
Термін «фасилітатор» прийшов до нас з медицини, де фасилітатор – це той, хто допомагає при народженні.

Вправа.
Учасники поєднуються в три групи. Моделюють педагогічні ситуації
( група 1: коли учитель – експерт;
Група 2: учитель – зірка;
Група 3:учитель – фасилітатор ), а потім створюють відповідно до завдання портрети на аркушах формату А3. Спікери груп презентують свої напрацювання.
Питання для обговорення:
1.Які труднощі виникали в процесі моделювання педагогічної ситуації ? Чому?
2.Який висновок можна зробити з приводу стилів педагогічної роботи ?
( Успішний учитель вдало поєднує риси вчителя – зірки, фасилітатора й експерта ).
Учитель «Толерантна особистість».
Поняття толерантності вперше почали вживати у ХУІІІ сторіччі. У своєму «Трактаті про віротерпимість» видатний французький письменник і філософ Вольтер писав: «Безумством є переконання, що всі люди повинні однаково думати про певні речі».
Розуміння толерантності не однакове в різних культурах і залежить від історичного досвіду народів. У англійців толерантність розуміють як готовність і здатність без протесту сприймати іншу особистість, у французів – як свободу думок людини, поведінки, політичних і релігійних поглядів. У китайців бути толерантним означає великодушно і щиросердно ставитися до інших. В арабському світі толерантність - це вміння вибачати, терпимість, співчутливість, а в персидському – ще й здатність до примирення.
У наш час толерантність розуміють як повагу і визнання рівності, відмову від домінування та примусу, визнання права інших на власні думки і погляди. Отже, толерантність насамперед має межі прийняття інших такими, якими вони є, і взаємодію з ними на основі згоди.
Розподіл людей на толерантних і інтолерантних є досить умовним. Кожна людина у своєму житті здійснює як толерантні, так і інтолерантні вчинки. Але здатність поводитися толерантно може стати особистісною рисою, а відтак – забезпечити успіх у спілкуванні. Толерантні люди більше знають про свої недоліки та переваги. Вони критично ставляться до себе і не прагнуть у всіх бідах звинувачувати інших. Толерантна людина не поділяє світ на два кольори – чорний і білий, Вона не акцентує на розбіжностях між «своїми» і «чужими», а тому готова вислухати і зрозуміти інші точки зору.
Почуття гумору і здатність посміятися над своїми слабкими сторонами – особлива риса толерантності людини. У того, хто здатний до цього, менша потреба домінувати і зверхньо ставитися до інших.
Отже, толерантна особистість знає і правильно оцінює себе. ЇЇ добре ставлення до себе співіснує з позитивним і доброзичливим ставленням до інших.

Вправа «Згода, незгода, оцінка».
Учасники об’єднуються в три групи. Кожній групі дається картка з варіантом завдання.
Складіть перелік слів і фраз, за допомогою яких ви висловлюєте згоду.
Складіть перелік слів і фраз, за допомогою яких ви висловлюєте незгоду.
Складіть перелік слів і фраз, за допомогою яких ви висловлюєте оцінку дій або вчинків іншої людини.
На виконання дається 3 хвилини. Після цього кожна група демонструє результати своєї роботи.
Після обговорення на екрані за допомогою мультимедійного проектора демонструється плакат з толерантними висловлюваннями згоди і незгоди людини з думкою іншого:
ПАМ’ЯТАЙ !
Висловити згоду тобі допоможуть такі фрази:
Це не викликає заперечень ( сумніву )…
Я готовий з цим погодитися…
Мені близькі ці думки…
Я поділяю ( підтримую ) точку зору ( думку )…
Я теж хотів це ( про це ) сказати…
Моя точка зору ( позиція )цілком збігається…
Ніхто і не заперечує…
Ти не скривдиш іншого, якщо вираження своєї незгоди почнеш зі слів:
Мені так не здається…
Я думаю по – іншому ( навпаки )…
Я дотримуюсь іншої думки…
У мене інша ( протилежна ) точка зору…
Я дозволю собі не погодитися з вами…
На, жаль, не можу погодитися з вами…
Мені хотілося б висловити свою незгоду…
Учитель повинен позитивно мислити.
Існує безліч підтверджень, що думка зумовлює в людині певні психологічні та фізіологічні зміни. Так негативні думки пригнічують, а позитивні – навпаки, надихають. Ти, мабуть, і сам помітив: коли думаєш про можливу невдачу, справді тебе може спіткати невдача. Або іноді боїшся чогось, і воно таки трапляється з тобою. Якщо ти вважаєш, що ти непомітний і не гідний уваги, безталанний і нікому не потрібний або нікому не подобаєшся, - знай: тебе справді не помічатимуть. Але все залежить від тебе! А також від думок, дій, почуттів. З них ми почали і ними боротимуся за щастя. Отже, спробуємо дати раду думкам.
Наші думки тісно пов’язані з позицією, яку ми займаємо відносно інших людей. Спробуй визначитися з власною позицією ( ти зараз сам на сам із собою, тож будь відвертим ).
Ось позиції:
1.У мене не все добре – у них ( нього )- все добре, або Я «- », вони «+».
Як правило, це позиція людини, яка низько цінує себе. Ті, хто дотримуються цієї позиції, вважають, що вони ні на що не здатні, а успіх їх обходить. Зазвичай вони діють украй обережно, довго наважуються на щось, передбачають усі можливі перешкоди або взагалі «закінчують роботу на початку», заздрять іншим, не схильні до ризику і майже ніколи не досягають успіху.
2.У мене все добре – у них ( нього ) не все добре, або Я «+», вони «-».
Це позиція людини із завищеною самооцінкою. Такі люди ніколи не вважають себе винними, у всіх неприємностях звинувачують інших, вони часто досягають бажаного, але не викликають симпатії в оточення.
3.У мене не все добре – у них ( нього ) не все добре, або Я «-», вони «-».
Це позиція безнадії. Людина з такою позицією не помічає нічого доброго ані в собі, ані в інших. Світ для неї завжди у темних фарбах. Така людина ані себе не любить, ані своє оточення. Про успіх годі говорити.
4.У мене все добре – у них ( нього ) все добре, або Я «+», вони «+».
Це оптимістична позиція. Люди, що її займають, добре ставляться до себе, і до інших, з – поміж вад завжди знаходять щось позитивне, а коли когось і критикують, не зачіпають гідності, не принижують, не ображають. Такій людині завжди симпатизують і вона досягає значних успіхів.
Зорієнтуйтеся у своїй позиції !
Якщо це не №4, постарайтеся змінити її, бо це і є позитивне мислення.
Щодо дій та почуттів. Мудрість Сходу каже: «Навіть якщо ми не можемо змінити обставини, ми можемо змінити своє ставлення до них». Зміни «-» на «+». Це і є дії. Почуття зміняться самі. Позитивне мислення – запорука творчого успіху !
Потім ведучий зачитує вірш відомого психолога Р. Волдо Емерсона:
Якщо ви боїтесь, що вас поб’ють,
Вважайте себе побитим.
Якщо ви гадаєте, що ви не можете,
Ви не зможете ніколи.
Якщо ви вважаєте, що програєте,
Ви вже програли.
Тому що в усьому світі ми бачимо,
Що успіх починається з волі людини –
Усе залежить від стану розуму.
Якщо ви будете вважати, що вас лишать позаду,
Це так і буде.
Ваші думки повинні летіти високо,
Щоб дати можливість вам піднятись.
Перш ніж ви зможете отримати перемогу,
Ви повинні бути впевнені в собі.
Найсильніший і найшвидший
Не завжди перемагає у життєвих битвах.
Рано чи пізно перемога дістається тому,
Хто вважає, що він це може.

Література
1.Каменская Е.Н. Психология и этика делового общения. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2004.-224с.
2.Митина Л. Психология развития конкурентно-способной личности. – М. – С. 202.
3.Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. Науково-методичний посібник.-К.: А.С.К., 2004.-192 с.
4.Пряжников Н.С. Активные методы профессионального самоопределения.-М.: МГППИ, 2001.
5.Соловйов Ю.І. Творчий пошук молодих педагогів Донеччини. - Донецьк: Витоки,ІППО, 2007. – 206 с.
6.Шапарь В. Мастерство общения в любой ситуации. – Харьков, Белгород, 2007.- 315 с.