Урок на тему Населення Австралії

Урок 4
Тема: Населення Австралії. Держава Австралійський Союз.
Мета: сформувати в учнів уявлення про населення Австралії, історію її заселення, господарську діяльність людей та особливості розвитку країни – Австралійський Союз, розвивати вміння учнів працювати з картами атласу і підручником, аргументувати свою відповідь, у тому числі за допомогою додаткових джерел літератури.
Унаочнення : Фізичний атлас «Материків та океанів» для 7 класу, електронний атлас для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас, підручник, демонстрація малюнків, схем, фотографій за допомогою комп'ютерної презентації, виконаної у програми - Power Point.

Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і навичок.
Учні працюють на комп’ютерах, виконуючі завдання:
Відповісти на тестові питання:
1. Яка природна зона займає найбільшу площу на території Австралії?
А) савани і рідколісся
Б) пустелі і напівпустелі
В) гілеї

2. Рослин і тварин, які характерні виключно для конкретної території?
А) ендеміки
Б) релікти

3. До сумчастих не належить:
А) собака динго
Б) кенгуру
В) коала

4.Яка частка рослин Австралії зустрічається лише на цьому материку?
А) 50%
Б) 75%
В) 25%

5. Яка з тварин розміщена на державному гербі Австралії?
А) качконіс
Б) страус ему
В) вомбат

6. Яка тварина належить до яйцекладних ссавців?
А) сумчастий диявол
Б) качконіс
В) кенгуру

7. В якій природній зоні росте евкаліпт?
А) пустелі і напівпустелі
Б) савани і рідколісся


8. Пляшкове дерево ви зустрінете:
А) гілеї
Б) пустелі
В) савани і рідколісся

9. Країною трав в Австралії називають:
А) савани
Б) гілеї
В) скреби

10. Яке озеро Австралії називають «мертвим серцем»?
А) Торренс
Б) Ейр
В) Кері

11. В якій природній зоні одночасно можна зустріти червоного кенгуру, страуса ему, собаку динго, плащоносну ящірку, змій?
А) пустелі
Б) савани і рідколісся
В) гілеї

12. В якій природній зоні спокійно співіснують: лірохвіст, казуар, какаду, сміттєві кури, метелики?
А) пустелі
Б) савани і рідколісся
В) гілеї


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ми ознайомилися з природою материка Австралія, визначили особливості органічного світу. Останній урок присвячуємо вивченню населення та країні, яка розміщена на материку. Незвичайність Австралії полягає в тому, що це єдиний материк світу, територія якого зайнята однією країною, яка не має суходільних кордонів. Назва цієї держави – Австралійський Союз. Отже сьогодні на уроці ми з вами здійснимо подорож до однієї, з найцікавіших країн світу, яка відрізняється від інших країн своєю історією, культурою, економікою.

IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.
Раніше потрібен був цілий рік, щоб мандрівник потрапив до Австралії, а зараз за добу можна долетіти з Києва до Сіднея.
Давайте пригадаємо, як відбувалося відкриття Австралії.
Учень 1. Відповідає біля карти.
Австралія, внаслідок її віддаленості від Європи, була відкрита пізніше за інші заселені материки. Першими до материка дійшли голландці. У першій половині ХVІІ ст. вони дослідили північне, західне і південно-західне узбережжя материка. В середині ХVІІ ст. голландський мореплавець Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і відкрив великий острів, який пізніше назвали на його честь.
Лише у другій половині ХVІІ ст. біля берегів з’явилися англійці. Під час навколосвітньої експедиції відомий мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії. Відразу Австралія була проголошена британськими володіннями. У 1788 її було оголошено англійською територією і розпочато посилене заселення Австралії засланцями.
Адміністрація колонії та військові чини захоплювали кращі землі Пд.-Сх. Австралії, а тубільці, що за рівнем свого розвитку не могли бути використані як об'єкт експлуатації, витіснялись у пустелі і фізично винищувались.
У 1814 році (близько 200 років після відкриття) англійський мореплавець Матью Фліндерс запропонував назвати материк Австралією від латинського australis – південний
Учень 2. Продовжує відповідь.
Відкриття величезних пасовиськ і розвиток вівчарства викликали приплив англійського капіталу. Землі роздавались переважно тим, хто мав значний капітал, тобто насаджувалось велике землеволодіння. Розвиток вівчарства та відкриття золотих родовищ 1851 викликали велику потребу в робочій силі і пожвавили імміграцію до Австралії. Якщо 1851 в Австралії було 438 тис. чол., то 1861 вже 1168 тис. В 1-й пол. 19 ст. Австралія поставляла на світовий ривок лише вовну і шкіру. З появою рефрижераторного транспорту в 2-й пол. 19 ст. Австралія почала вивозити багато м'яса і масла, що стимулювало розвиток тваринництва.
Продовжує розповідь вчитель.
Першими людьми, що оселилися в Австралії, були вихідці з Південно – Східної Азії, це відбулося понад 40 тис. років тому назад. Корінне населення материка належить до австралоїдної раси, його називають аборигенами. Вони мають темно – коричневий колір шкіри, хвилясте волосся, розплющений ніс. До приходу європейців вони проживали переважно в східній частині материка, загальна кількість становила – 300 тис. чоловік. Вони полювали на тварин і збирали дикорослі рослини, вели кочовий образ життя. Вірували в сили природи, поклонялись їм. Вміли добувати вогонь, придумали бумеранг, були добрими рибалками. В минулому аборигенів винищували, відтісняли в пустелі. Нині корінне населення складає лише 1% від загальної кількості населення країни, вони живуть у внутрішніх пустельних районах (резерваціях). Лише в 1967 році відкинуті дискримінаційні статті в Конституції щодо корінного населення. Формально вони не можуть поскаржитися на погане ставлення, їх навчають у школах, їм надається медична допомога, залучають до занять спортом, але їхнє життя і на сьогоднішній день мало нагадує життя інших громадян держави.
Учень розповідає про життя і творчість видатного Австралійського художника – Альберта Наматжіра. У 30-річному віці молодий чоловік найнявся до художника носильником, спостерігав за роботою свого хазяїна, він через два тижні навчився малювати. Хазяїн влаштував виставку його пейзажних акварелей, яка мала великий успіх. Виставки відбулися в багатьох містах. Здібна, обдарована людина не могла відвідати Сідней навіть для того, щоб побувати на своїй виставці, більше того, не наважився підійти до цього міста ближче, ніж на 5 км, - це заборонялось законом штату Новий Південний Уельс.
Розповідь продовжує вчитель.
Крім англійців і їхніх предків (становлять 80% населення) до Австралії почали пересилятися німці, греки, італійці, українці. Українська діаспора складає 32 тис. чол. Українці зберегли свою мову, побут, культуру. Першим українським поселенцем у цій країні був Д. Мотський (1832р.), переїхав зі Львова. Масовою еміграція українців стає лише після Другої світової війни ( за 1948 – 1958 рр. з України до Австралії емігрувало – 20 тис. чоловік).
На материку найнижчий показник густоти населення – 2 чол/км2, переважна кількість якого мешкає на південному сході Австралії. Причиною нерівномірного розподілу населення в першу чергу буде – несприятливі природні умови материка. Загальна кількість населення на материку складає – 19 млн. чол.
Специфічність Австралії полягає в тому, що на материку розмістилася одна держава – Австралійський Союз – країна з високим рівнем економічного розвитку. Столицею є – Канберра, державна мова – англійська.
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415

Прапор Австралії
Герб Австралії
Аборигени

Учні працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст – Материки – Австралія –Австралія. Океанія. Господарство).
Австралійський Союз за територією посідає 6-е місце серед країн світу, має багаті природні ресурси, ще не цілком досліджені. Населення Австралійського Союзу складається з нащадків переселенців в основному з Англії та інших країн Європи, які створили основу англо-австралійської нації, і [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], яких до оселення європейців в Австралії було близько 300 тис. чол.
Найбільшими містами країни є Сідней, Мельбурн, Брисбен, Перт, Аделаїда.
На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:
Будівля парламенту. Канберра.
Зона відпочинку. Брисбен
Пам’ятник королю Георгу V в Брисбені
Хмарочоси Сіднея






Сіднейська опера
Сіднейська бухта
Пасовище на фоні радіо-локаційної станції







Промисловість розміщена дуже нерівномірно: більша її частина зосереджена на Пд. Сх. країни. В країні добре розвинута добувна промисловість. Добувають боксити, свинець, алмази, вугілля, залізну, марганцеву, мідну руди, золото, срібло, титан, нікель. Розвинута металургійна, хімічна промисловість, машинобудування. Багато підприємств дають харчові продукти, одяг, автомобілі, різноманітне обладнання.
Австралійський Союзкраїна великого землеволодіння. Тваринництво провідна галузь сільського господарства дає близько 2/3 вартості продукції. За поголів'ям овець (149,3 млн.) Австралійський Союз посідає 1-е місце в світі. В окремі роки Австралійський Союз дає більше 1/4 світового виробництва вовни. Крім вовни, сільське господарство дає масло, сир, пшеницю, тростинний цукор, фрукти.
V. Закріплення нового матеріалу
Для закріплення нового матеріалу учням пропонується на Панелі управління відкрити вікно – Текст, ознайомитися з коментарями а також звернутися до посилань на ілюстрації до теми, проглянути запропоновані фото.
Вчитель пропонує додатково проглянути слайди про Австралійський Союз, виконані у програмі Power Point, учнями 10 класу. Учні проглядають слайди, а вчитель підводить підсумок уроку.
VІ. Підсумок уроку
Заселення Австралії почалося 40 тис. років тому, перші європейці з’явилися в другій половині ХVІІІ ст.
Сучасне населення складається переважно з переселенців, корінне – аборигени – 1%.
Австралійський Союз – єдина держава на материку, належить до розвинених країн світу.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф підручника, підписати на контурній карті найбільші міста Австралії, підготуватися до підсумкового уроку за темою «Австралія».











Прапор Австралії"Прапор Австралії" Заголовок 1 Заголовок 2 Заголовок 3 Заголовок 415