Населення України: міграційні процеси в Україні (9 клас)


Конспект уроку з географії
9 клас
Тема : Населення України: міграційні процеси в Україні
Епіграф : Люди не перелітні птахи, І їхнє переселення пояснюється не біологічними, а суспільними законами» ( М. М. Баранський )Навчальна мета:
розширити та поглибити знання учнів про міграції;
сформувати систему знань про особливості міграційних процесів у сучасному світі;
привернути увагу учнів на проблеми внутрішніх міграцій , на переселенців та на причини їх виникнення ;
5619750179705розвивати вміння, характеризувати напрями вітчизняних міграційних потоків, аналізувати текстові, картографічні та статистичні матеріали;
сприяти розвитку толерантного расового світогляду учнів;
виховувати почуття патріотизму та любові до рідної батьківщини.
Тип уроку : комбінований
Обладнання : підручники географії, атласи, зошити для практичних робіт, карта населення України, політична карта світу, графіки, статистичні данні про кількість, густоту, природних та механічний рухи, населення, комп'ютер, мультимедійна дошка
Опорні поняття : міграція, еміграція, імміграція, сальдо міграції, рееміграція, депортація (переселення).
Географічна номенклатура : Італія, Греція, Португалія, Іспанія, Німеччина, Велика Британія, Чехія, Польща, Росія, Ізраїль, США, Канада, Австралія.
Рекомендовані освітні технології: коопераційні, інтерактивні, проектні, ІКТ
Міжпредметні зв’язки: економіка, алгебра, правознавство, історіяОчікуванні результати :
• учень характеризує особливості міграційних процесів в Україні, називає класифікацію міграцій, пояснію причину внутрішніх та зовнішніх міграцій населення України, особливо під час проведення АТО;
• показує на карті країни з найбільшими за кількістю українськими діаспорами; наводить приклади зв’язків з українцями закордону;
• аналізує і будує секторні й стовпчикові діаграми.
Випереджувальні індивідуальні завдання учням:
1)підготувати інтерв’ю з учнями гімназії, яки тимчасово переїхали з зони проведення АТО»;
2) опрацювати статистичні показники кількості українських закордонних мігрантів ;
3) підготувати міні-проект «Ризики нелегальної міграції» та презентувати засобами Microsoft PowerPoint;
Структура уроку :
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
387667558420 Вивчення нового матеріалу
Закріплення нових знань і умінь учнів
Підсумок уроку
Домашнє завдання
Хід уроку :
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка відсутніх.
Настрій учнів до співпраці.
Доброго дня! Вітаю Вас, наполегливих, активних, небайдужих знавців географії.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів :
Дайте визначення поняттям : кількість населення, природний рух населення, природний приріст, народжуваність та смертність, депопуляція.
Назвіть основні ознаки розміщення населення України. Поясніть зв’язок природного та механічного рухів населення з його кількістю.
Чому у країні відбувається процес депопуляції.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності :
Населення, за цим простим, маловиразним словом приховуються долі багатьох тисяч людей, які жили сотні, тисячі років тому, живуть сьогодні й житимуть у майбутньому. Знання про кількість населення, його склад, природний рух, міграції, розміщення необхідні будь-які держави. Ці відомості описують процеси, цо відбуваються в країні, дозволяють прогнозувати кількість трудових ресурсів й аналізувати зміни в складі та структуру населення.
На перший погляд, у переміщенні людей важко знайти певні закономірності, бо досить складно знайти людину, яка прожила на одному і тому самому місці все своє життя. Відомий учений-географ М.М. Баранський стверджував: Люди – не перелітні птахи, і їхнє переселення пояснюється не біологічними, суспільними законами». Давайте визначимо, які закони спричиняють міграції та які наслідки має процес переселення людей
ІV. Вивчення нового матеріалу :
1)Експрес-огляд з теми «Міграції та їх класифікації з послідовним використанням завдань, надрукованих на картках :
(слово учителя)
Міграція населення – переміщення людей (мігрантів) через кордони тих чи інших адміністративно-територіальних одиниць зі зміною місця проживання назавжди або на більш-менш тривалий час.
Міграції класифікують за : причинами ( економічними, політичними, релігійними, національними, екологічними тощо), термінами (сезонними, тимчасовими, постійними, або безповоротними), масовістю ( одиничні і масові), дальністю (міжконтинентальними і внутрішньоконтинентальною); напрями (зовнішні та внутрішні), мотивами (примусові та добровільні), способами організації (організовані та неорганізовані), правовим статусом (легальні та нелегальні).
В Україні, як і в багатьох європейських країнах, протягом кількох десятиліть другої половини XX ст. основним напрямком внутрішніх міграцій було переміщення із села до міста, коли сільські жителі переїжджали на постійне місце проживання до міста.
Протягом двох останніх десятиліть внутрішня міграція в країні набула специфічних рис. Так, уповільнилося переселення із села до міста, а від 1992 р. навіть переважало переселення з міст до сільської місцевості. За наступні шість років завдяки міграційним процесам кількість сільського населення збільшилася більш ніж на 150 тис. осіб.
Ще одна характерна риса внутрішньої міграції пов’язана з аварією на ЧАЕС, яка призвела до значного відтоку населення з найбільш постраждалих областей. Це є однією з причин того, що кількість населення Чернігівської й Житомирської областей за останні 15 років скоротилася більш ніж на 10%
У цілому, у наш час міграційна активність міського населення значно вища за сільське, а найбільше мігрантів вибуває з малих та середніх міст, а прибуває до великих. Чим більшим є місто, тим більше населення прагне переїхати до нього, але найпривабливішою є столиця країни – Київ. Так, за 2007 р. до Києва прибуло 51 тис. осіб, а вибуло майже вдвічі менше. Додатне сальдо внутрішньої міграції також мали Харківська, Дніпропетровська, Одеська, Чернігівська області. Найбільше вибуло з Кіровоградської, Луганської, Сумської, Херсонської областей.
Маятникові міграції найбільш характерні для великих міст, у першу чергу для Києва, Харкова, Одеси, Донецька, Дніпропетровська, Львова. Завдяки цьому процесу трудові ресурси цих міст збільшуються, а жителі невеликих поселень, де обмежений вибір робочих місць, мають можливості для працевлаштування. У середині 90-х рр. минулого століття їхня інтенсивність знизилася через кризові явища в економіці, які призвели до закриття багатьох підприємств. Однак останнім часом потоки маятникової міграції знову збільшуються. Загалом можна виділити такі позитивні і негативні наслідки цього виду міграції.
Учитель демонструє плакат , виготовлений руками учнів :
2) Самостійна робота учнів.
371475241300
3)Використання мультимедійної дошки
61912526035
Демонстрація підготовлених учнями карт-схем з подальшим аналізом і висновками про основні напрямки міграцій (переміщень) і втрати населення України під час АТО.

Загальна кількість людей, які покинули свої будинки в результаті бойових дій на Донбасі, перевищили два мільйони. Більше половини з них в даний час знаходиться в інших регіонах України.?
«Згідно з даними управління верховного комісара ООН у справах біженців, за станом на 16 квітня 800 тисяч 961 українець подав запит на отримання притулку, дозволу на проживання або іншого легального статусу в сусідніх країнах», - йдеться в документі.
Майже 660 тисяч осіб офіційно зареєструвалися в Росії, ще 81 тисяча - в Білорусі. Кількість людей, які виїхали з Донбасу в інші регіони України, до 15 квітня 2015года досягло 1 мільйона 228 тисяч.
Інформація від учителя «Внутрішні міграційні потоки з Донбасу та проблеми переселенців» з використанням даних про вимушено переселених осіб станом на кінець 2015 року.
В Володарському районі тимчасово мешкають 246 дорослих і 98 дітей з непідконтрольних українській владі територій. В тому числі і в нашому навчальному закладі перебуває 13 дітей.
Перегляд 4 епізодів воєнних дій та труднощів життя переселенців з включенням трьох інтерв'ю учнів гімназії, які тимчасово опинилися на нашій (українській) території в Володарському районі внаслідок проведення АТО. (додаток 1-4, додаток 5( шукати у папці «додатки»))
Групова робота учнів (аналіз, дискусія, висновки і запис даних в зошитах)
Інформація від учнів :
Втрати української сторони :Згідно з інтерв'ю Петра Порошенка Першому національному телеканалу, станом на 9 березня 2015 року загинуло 1549 українських силовиків.
Начальник головного управління Генерального штабу Збройних сил України Ігор Воронченко заявив, що втрати ВСУ з початку проведення військової операції склали 1915 осіб.
Згідно ж книзі пам'яті на 5 серпня 2015 року втрати всіх урядових формувань склали 2520 загиблих.
1819275845185Також, згідно з офіційною інформацією РНБО і Генштабу української армії на початок березня 2015 року, 6226 військових отримали поранення, 968 одиниць бронетехніки було втрачено.
352425304800(з демонстрацією на мультимедійній дошці карти-схеми)
Аналіз статті в газеті :
Населення України в 2016 році
У 2016 році чисельність населення України зменшиться на -226 765 осіб і в кінці року становитиме 42 318 294 особи. Природний приріст населення буде негативним і складе 222 936 осіб. За весь рік народиться приблизно 446 723 дитини і помре 669 659 осіб. Якщо рівень зовнішньої міграції залишиться на рівні минулого року, то в слідстві міграційних причин чисельність населення зміниться на -3 829 осіб. Тобто, сумарна кількість людей, які покидають країну (емігрантів) буде переважати над кількістю людей, що в'їжджають в країну з метою довгострокового перебування (іммігрантів).
Динаміка зміни чисельності населення України в 2016 році
Нижче представлені коефіцієнти зміни чисельності населення України, розраховані нами для 2016 року:
Народжуваність: в середньому 1 224 дитини в день (51.00 за годину)
Смертність: в середньому 1 835 людини в день (76.45 за годину)
Міграційний приріст населення: в середньому -10 людина в день (-0.44 в годину)
Швидкість спаду населення України в 2016 році буде 621 чоловік в день.
Ознайомлення учнів з «Лічильником населення України» станом на 23-02-2016 22:56:56 :
42 511 358 -Чисельність населення
19 554 830 -Чисельність чоловічого населення (46.0%)
22 956 528 -Чисельність жіночого населення (54.0%)
66 391 - Народжене в цьому році
1 177 -народжене сьогодні
99 523 -Померло в цьому році
1 764 - померло сьогодні
-569 - Мігрувало в цьому році
-10 - мігрувало сьогодні
-33 701- Зростання чисельності населення в цьому році
-597 - Зростання чисельності населення сьогодні
Для закріплення інформації учні виконують завдання, використовуючи карту-схему «Карта біженців із Сходу та Криму» і роблять висновки про основні переселення людей в межах України.
381000119380


6296025-114300
Закріплення нових знань і умінь учнів
1.Фронтальне опитування :
а) – що таке міграції і які вони бувають? ;
б) – які напрямки постійних внутрішніх міграцій в Україні
в) – де найбільше виражені маятникові міграції і чому?;
г) – які особливості зовнішніх міграційних процесів на укр. землях?
2.Робота учня з підручником :
4335145531495- Використовуючи дані таблиці визначити, як впливають на динаміку кількості населення в державі зовнішні міграції;
3. Самостійна робота з словником :
- знайти визначення ключових термінів і понять уроку :
Міграція – це… Імміграція – це…
Еміграція – це…
Рееміграція – це…
Сальдо міграції – це…
4.Робота з контурною картою :
- Позначте на контурній карті райони підвищеної інтенсивності маятникових і вимушених міграційних потоків за останні 2 роки.
5. Установіть відповідність між поняттями механічного руху населення.
31432567945
6248400-476256. Завдання обговорюються в загальному колі
Наведіть приклади міграції у межах вашої області.
Чому мільйони українців змушені вирушати на заробітки до інших країн?
З якими труднощами вони стискаються в країнах Європи?
Чим небезпечна нелегальна трудова міграція?
Підсумок уроку, коментування оцінок :
41338499525Учні самостійно оцінюють свою роботу на уроці за такими критеріями, як :
активність на уроці;
знання номенклатури;
робота з контурною картою і атласом;
робота з зошитам і текстовим матеріалам;
вміння самостійно робити висновки і узагальнення;
навички роботи з інтернет-ресурсамизагальне враження про свою діяльність.
Учитель коментує оцінки учнів і також підводить кінцевий висновок уроку.
Домашнє завдання :
• Загальне завдання :
Прочитати текст підручника стор. 26-36 і відповісти на питання на стор. 36.
• Групові, різнорівневі форми завдань:
1 рівень складності :
Прочитати в підручнику стор 32-33, накреслити схему №3 стор 33;
2 рівень складності :
- позначення на контурній карті країн із значною українською діаспорою.
Повідомлення на тему : «Урбанізація і її прояви у нашій країні»,
«Типи населених пунктів та їх класифікація за людністю».
3 рівень складності : презентація на тему « Українська діаспора : риси її географії».
«Творча майстерня». Завдання за вибором:
Запропонуйте шляхи поліпшення привабливості України як країни – реципієнта для трудових мігрантів.
4067175534035Окресліть напрямки сучасної міграційної політики України. Надайте рекомендації та приклади заходів щодо поліпшення сучасної міграційної політики України.
Тематика рефератів та повідомлень до теми:
Жінки в міжнародній трудовій міграціїМетоди державного регулювання зовнішньої трудової міграції українців.
Демографічні і соціально-економічні проблеми розвинених країн ЄС у зростаючому потоці трудових мігрантів з менш розвинених країн.
Напрямки основних потоків мігрантів.
«Улюблені» сфери зайнятості українців – мігрантів в країнах ЄС.
Трудова міграція як приплив капіталу.
способи і шляхи легальної міграції.
Причини та проблеми нерегульованості трудової міграції та шляхи їх вирішення.
33337533964
3 .Випереджувальне завдання: Окресліть особливості життя українців у США і Канаді та Росії і Білорусі.
Урок-модуль розрахований на 90 хвилин
Інформаційні джерела :Й. Р. Гілецький, Р.Р. Сливка; Економічна і соціальна географія. Збірник тестів. 9 кл. Ів-Франківськ. 2008
О.Г. Стадник. Економічна і соціальна географія України. Посібник для вчителя й учнів. 9 кл. Х. «основа» 2008
О.Г Стадник. Економічна і соціальна географія України. Розробки уроків 9 клас. Х. «Ранок» 2009
С.Г Коберник. Економічна і соціальна географія України. Дидактичний комплекс до вивчення шкільного курсу в 9 кл. К. 2009
Садкіна В.І. Географія, 9 клас. Х; «Оберіг» 2009
О.Г Стадник. Економічна і соціальна географія України. 9 кл. Х «основа», 2012
Географія. 9 класс. Збірник завдань для учнів. Під редакцією Лихоносової С.М – Маріуполь : МНМЦ, 2012.
http://countrymeters.info/ru/World
http://www.rusnauka.com/14_NPRT_2010/Economics/66698.doc.htm
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%BC%D1%96%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F_%D0%B2_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%96
http://www.br.com.ua/kurs/Economical_topics/77778.htm
http://www.slideshare.net/ssuser344b2c/ukr-ff-f
http://osvita.ua/vnz/reports/geograf/23023/
http://www.eatlas.ruhttp://www.krugosvet.ru/cMenu/04_00.htmhttp://www.mirkart.ruhttp://www.nationalgeographic.com/photography/http://rgo.ru/