Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Короткі відомості про письменника і його фантас¬тичні казки. Хуха-Мохвинка. Добро і зло в казці.


Дата: 08.11.2016 5 класТема:  Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Короткі відомості про письменника і його фантастичні казки. "Хуха-Мохвинка". Добро і зло в казці.
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю В. Королева-Старого, розглянути казку «Хуха-Моховинка»; розвивати логічне мислення, творчі здібності учні, уяву, фантазію, навички роботи з літературним твором; допомогти учням зрозуміти повчальний зміст казки, виховувати любов до ближнього, прищеплювати бажання робити добро.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань1.Бесіда:
- Яка казка називається літературною?
- Яку казку, на ваш погляд, можна вважати фантастичною? Що для цього потрібно?Що називається казкою?
- На які різновиди поділяються казки?
- Назвіть основні ознаки казки.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнівIV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу1. Розповідь про життя письменника (матеріал для вчителя).
Василь Королів-Старий (справжнє ім’я — Василь Костьович Королів) народився в с. Ладан Прилуцького повіту на Полтавщині 4 лютого 1879 р. Навчався в Полтавській духовній семінарії, продовжив освіту в Харківському ветеринарному інституті. Працював ветеринарним лікарем, видав популярний посібник з ветеринарії.
Згодом журналістика та видавнича справа стали основними в діяльності молодого літератора: він працював редактором у видавництві «Час», редагував журнал «Книгар». Після революційних подій в Україні на початку XX століття, 1919 р. Королів-Старий емігрував до Чехословаччини, де викладав в Українській сільськогосподарській академії і водночас займався літературною творчістю. За кордоном почав писати й художні твори. У 20-ті роки з-під його пера виходять художні твори: роман «Хмелик» (Прага, 1920), збірка казок «Нечиста сила» (Київ, 1923), п’єса-казка «Русалка-жаба» (Львів, 1923) та ін.
Найповніше розкрився талант письменника в збірці казок «Нечиста сила». Автор вирішив оживити спогади свого дитинства, переосмислити образи фольклорно-казкових представників «неіснуючого, невидимого світу», по-новому зобразити персонажів української міфології, зокрема «нечисту силу».
Майже чверть століття письменник перебував за межами України. Його долю розділила і дружина — українська письменниця Наталена Королева. Свій життєвий і творчий шлях Василь Королів-Старий завершив у містечку Мельник (Чехія) 11 грудня 1943.
2. Короткі відомості про фантастичні казки В. Королева-СтарогоФантастичні казки Василя Королева-Старого подібні до народних казок. Однак літературна казка має свої особливості, що відрізняють її від народної. Читач бачить те, що відбувається, очима автора, який ділиться з нами життєвими спостереженнями. Так, мудрий погляд Королева-Старого на життя вчить читачів справедливо оцінювати вчинки казкових героїв, розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті. Ще одна особливість літературної казки — не традиційна для жанру Казки мова зі сталими зворотами, а індивідуальна, авторська. У Королева-Старого вона витончена, шляхетна й трохи іронічна. Без сумніву, Королів-Старий — талановитий письменник. Його талант виявився передусім у вмінні пильними очима придивлятися до всього, що його оточувало. Він помічав те, чого не бачили інші. Змальовуючи створіння, які «невидимо живуть обіч з нами», Королів-Старий намагався розширити межі уявлення про довколишній світ природи й людини.
У казках «Потерчата» та «Хуха-Моховинка» головними героями виступають міфічні істоти.
- А яких міфічних істот ви знаєте? ( Учні пропонують свої варіанти)
Слово вчителя.
Згідно з повір’ями наших предків, потерчата — душі дітей, які померли нехрещеними й стали болотяними вогниками, Домовик — охоронець домашнього вогнища та родинних святинь, а Хуха — міфічна істота, пухка, як мох, інколи з’являлась перед очима людей, коли, добре натомившись, вони казали: «Хух!». Усі названі герої наділені автором найкращими людськими рисами: Домовик і потерчата рятують п’яненького дяка Оверка від загибелі, Хуха-Моховинка, забувши про заподіяне їй зло, рятує від смерті діда-дереворуба. Ці казки навчають добра та взаємодопомоги.
Міфічні та фольклорні персонажі, які діють у творах В. Королева-Старого:
Домовик — найдавніший демонічний образ у багатьох народів. Це аж ніяк не злий дід, а справжній хатній бог, охоронець домашнього вогнища та родинних святинь.
Потерчата — душі дітей, які померли нехрещеними і стали болотяними вогниками.
Хуха — міфічна істота, пухка, як мох. Інколи хухи з'являлися перед очима людей. Як описує Королів-Старий, вони мали довгу вовночку, що мов шовком вкривала все тільце, і тільки була голенька мордочка й нагадувала садову жовто-фіолетову квіточку — братки. Хто з нас не згадував цю міфічну особу, коли, зробивши якусь нелегку чи важливу справу добре натомившись, полегшено зітхав: «Хух!»
Відьми — підмітали подвір'я, посипали його піском, чепурили стіни.
Хухи — обкладали стіни мохом, блискучими мушлями, сосновими шишками та іншими оздобами. Згодом вони й самі обростали мохом.
3. Робота за підручником. Виразне читання казки з коментуванням, переказом.
4. Обговорення казки-Розкажіть про всі добрі вчинки Моховинки. Як до неї ставиться автор казки? З чого це видно?
-Чому Моховинка не залишилася жити в хліві?
-Що приваблювало дітей у характері Моховинки?
- Як ви розумієте виділене слово в реченні Хухи не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності? Яку повинність ви маєте?
-Хто є головним героєм казки? (Хуха - Моховинка)
-А чи можуть звичайні люди бачити хух? (Ні, але іноді вони показуються добрим людям).
-А чи вважаєте ви себе добрими людьми? (Так).
-Чого навчає казка В. Королева-Старого «Хуха-Моховинка»?
-Поміркуйте, чому люди більше вірять — почутому чи побаченому. Чому? Знайдіть підтвердження своїй відповіді в казці.
V. Узагальнення знаньРефлексія Продовжити речення.
Сьогодні на уроці я дізнався…
VI. Підсумок уроку.
Виставлення ооцінок.
VII. Домашнє завдання.
Дочитати казку.