Урок английского языка на тему «Что ты знаешь об англо-говорящих странах?» (5 класс).

Класс: 5
Предмет: английский язык
УМК: Биболетова М.З.,Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский c удовольствием/Enjoy English для 5-6 классов общеобразовательных учреждений. – Обнинск: Титул, 2008.
Тема урока: Викторина «Что ты знаешь об англо-говорящих странах?».
Тип урока: комбинированный
План-конспект урока
Цель урока: Закрепить знания страноведческого материала обучающихся по теме.

Задачи: Обучающие
Способствовать:
1. Активизации лексики по теме «Лондон».
2.Формированию грамматических навыков по теме.
3. Формированию навыков устной речи.
Развивающие
Способствовать:
1. Развитию и формированию умения отвечать на вопросы по теме, выражать согласие, несогласие.
2. Развитию памяти, мышления.
3. Развитию мотивации к изучаемой теме.
Воспитательные
Способствовать:
1.Воспитанию интереса и уважения к культуре англоязычной страны.

Режим работы: фронтальный, индивидуальный, групповой.
Оснащение урока: CD, компьютер, карточки, награда для победителей
Ход урока
1.Организационный момент
Good morning, dear pupils! ( ) I’m glad to see you too! How are you? ( ) I’m very glad to hear it!
Today w
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Викторина. 1 этап. Формирование умений отвечать на вопросы.
The 1st part is “Answer the questions”. Listen to me very attentively.
1) What is the official name of the UK? ( )
2) What is the capital of the UK? ( )
3) What is the official language? ( )
4)
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·.Викторина. 2 этап. Формирование умений выражать согласие, несогласие.
The 2nd part is “ Agree or disagree”. You must agree or disagree with me.
1) Trafalgar Square is in London. ( I agree with you. Trafalgar Square is in London.)
2) Kazan is the capital of
· the UK. ( I disagree with you. London is the capital of the UK)
3) Moscow is different from London. ( )
4) You don’t want to visit London. ( )
5) London is the smallest city of the UK. (I disagree with you. )
6) There are a lot of places to visit in London. ( )
7) London is the most interesting city in Europe. ( I disagree with you. )
8) There are no Art galleries in the capital of Great Britain. (I disagree with you. )
9) London is a modern city. (I disagree with you. )

4. Физкультминутка. Формирование навыков пения на английском языке.
Let’s have a rest and sing a song “London bridge”.

5. Викторина. 3 этап. Формирование страноведческих знаний.
The 3rd part is “What is it?”
It is the name of the famous clock in London. (Big Ben)
It is very old. Many years ago the kings and the Queens of Britain lived in this place. Now it is a museum. (The Tower of London)
It’s a symbol of England. It was founded by St.Peter and built by king Edward in 1065. Some famous people are buried there. Kings and queens are crowned. (Westminster Abbey)
It is the London home of the Queen. (Buckingham Palace)
It is a place where you can see a monument to Admiral Nelson. (Trafalgar Square)
You can see pelicans here. It is a royal park. (St. Jame’s park)
Sir Christopher Wren was the architect of this cathedral in London. (St.Paul’s Cathedral)
The ravens are a famous sight of this place. (The Tower of London0
Here you can see swans and ducks in the pond, flower beds. (Kensington Gardens)

6. Викторина. 4 этап. Формирование страноведческих знаний.
The 4th part is the competition. The participants of two groups must take the right map and choose cities and places, The 1st group takes Russia, the 2nd group - The UK. For you only 3 minutes. Let’s start. Winner is the group, you get points. Well done!

7.Рефлексия.

8. Оценка работы на уроке. Домашнее задание. Подведение итога урока.
What was interesting for you? Have you enjoyed our lesson? ( ) Let’s count your points. Marks are .Home task:. Our lesson is over. Good-bye.