Разработка урока английского языка с использованием структур Сингапурской методики на тему: Телевидение способ познать и увидеть весь мир. (8 класс). По УМК М.З. Биболетова.


Разработка урока английского языка
с использованием структур Сингапурской методики.
Учитель: Минхузова адиля Фанилевна
Класс: 8 класс по УМК М.З. Биболетовой Enjoy EnglishТема: Телевидение способ познать и увидеть весь мир.
Тип урока: комбинированный урок
Цели урока:
•Активизировать речемыслительную деятельность учащихся
•Развивать монологическую и диалогическую речь
•Развить лексический материал по теме “Телевидение”
•Развивать навыки аудирования
•Воспитывать межличностные отношения
Задачи:
Формировать навыки использования методики по сингапурской учебе.
Развить и совершенствовать навыки говорения, аудирования, произношения.
Развить и совершенствовать лексические навыки и диалогическую речь.
Способствовать воспитанию любви к английскому языку и стране изучаемого языка.
Оборудование: медиапроектор, презентация к уроку, учебник Enjoy English 8
Программное обеспечение: Microsoft PowerPointМетоды обучения: словесный, наглядный, практический.
Формы организации познавательной деятельности: общеклассная, парная, групповая.
Ожидаемые результаты урока:
- расширение объёма лексических знаний
План:
Организационный момент.
Речевая зарядка
Проверка домашнего задания
Развитие навыков говорения
Развитие навыков аудирования
Введение новой лексики
Закрепление лексики
Развитие и совершенствование навыков произношения
Развитие и совершенствование диалогической речи
Итоги и постановка домашнего задания.
Ход урока.
Организационный момент.
Good morning, comrades. I’m glad to see you, take your seats, please. How are you today?
Речевая зарядка
Беседа о погоде
Let’s talk about the weather. I’ll begin. It is splendid today, isn’t it?
Беседа о телевидении
Last lesson we spoke about television. Now I have a question. Look at the screen, please. There is a question. What do you think of television? We will do Think-Write-Round-Robin. Have you written? Let’s talk on this topic.
Интервьюирование друг-другаNow you are going to work with your partners, imagine that one of you is a correspondent and he will take an interview, and others will reply the correspondent.
Проверка домашнего задания
Your homework for today was ex. 10, 11 on p. 86. Let’s check. Open your exercise-books. Let’s check.
Развитие навыков говорения
Now tell me please what programmes can we see from TV? (news, ads, music programmes, programmes about animals, sports matches, films, soap operas, mystical stories, detectives, love stories, adventures and so on.). Now look at the corners of the room. There are 4 corners: 1. Music programmes, concerts 2. Sport matches, news, shows, ads 3. Films, soap operas 4. Mystical stories, films, programmes. Now please stand there what do you prefer, what corner do you зкуаук. Now think why do you choose this corner? Let’s discuss it. Find your pairs at 3 o’clock. Now let’s do Pair-Share. Take your Clock Buddies. Find pair at 3 o’clock. Thank you, sit down.
Развитие навыков аудирования (Просмотр видео).
Look at the screen there is a table. Please read the statements. Try to understand them. 1. In the table «before» put «+» if you agree with statements and sentences or «-» if you disagree. В столбике «до» поставьте «+», если вы согласны с утверждениями, или «-» если вы не согласны с утверждением.
2. In order to make a decision take into account your own skills, knowledge and conviction. Чтобы принять решение, учитывайте свой личный опыт, знания и убеждения.
3. Let’s watch the video. Давайте посмотрим видео. (Television is a drug).
Before
Statements After
You can meet famous people, actors, see sport matches and so on.
TV is a drug.
We become cultured people by learning more of the arts.
Television is doing a lot of harm. TV leads to poor health and ruin eye-sight.
TV is a waste of time.
It helps us to relax after a hard day’s work.
There are a lot of violence on TV. It teaches to be violent, rude and cruel.
TV brings the world to our room.
4. Now read the statements once more. Теперь, по завершению просмотра видео, еще раз прочтите все утверждения. 5. In the table «after» put «+» if you agree with statements, or «–» if you disagree. В столбике «после» поставьте «+», если вы согласны с утверждениями, или «-» если вы не согласны с утверждением. 6. Compare tables before and after. Did your statements changed? Why? Сравните столбики «до» и «после». Изменились ли ваши убеждения? Почему?
Введение новой лексики (на экране)
Find ex. 22 p. 68. Repeat after me. to quit doing something (прекращать
To quit делать что-либо)
to quit (some place) (покидать, удаляться)
to manage to do something (удаваться)
To manage
to manage something (управлять,
ладить)
to prove something (доказывать)
To prove
It proved to be… (Это оказалось…)
Thank you.
Закрепление лексики
Let’s do ex. 23 p. 63.
1. Do you think she'll … to pass her Maths exam? (manage)
2. Sir, I've finished writing my tests. Can I …? (quit)
3. During the World War II Russians … their courage many times. (proved)
4. Teenagers are hard to …. But our teacher does it quite successfully. (manage)
5. Radio … to be the most common mass media. (proved)
6. Can you … that you are right? (prove)
7. My mom is always at home. She … working last year. (quitted)
Развитие и совершенствование навыков произношения (на экране)
Look at the screen or look at your books ex. 24 p. 68 look at the task. Read the task, task a) and b) read the task please, Ainur: A lot of English words are pronounced in the same way. Sometimes it’s very hard to understand what they are. A) listen and resd the transcription. I’ll read, listen to me very attentively. Let’s read all together. The task b). Dinar read, please: in each of the boxes find words or phrases that have the same pronunciation. Write them down in pairs. Let’s read it all together. Let’s do it orally.
who’s, it’s, meat, arrest, sea, address, their, no, peace, right, war, weather, two, check, hear, aloud, new, one
here, to, won, know, whether, whose, allowed, knew, it’s, a rest, piece, write, there, a dress, meet, cheque, see
Развитие и совершенствование диалогической речи
Take your Clock Buddies, let’s meet to each other at 6 o’clock. Now find ex. 26 p. 68, choose one of the dialogues and learn it. The first dialogue is for you, the second is for you, and so on. I give you 1 minute to learn these dialogues. Now let’s check. (спрашиваю несколько пар).
Итоги и постановка домашнего задания.
Open your diaries and write down your homework. Your homework will be ex. 23 p. 68 – to finish, ex. 16 p. 87 – to write about your favourite TV programme.
Today I liked your answers I give you “3”, “4”, “5”. The lesson is over you may go, goodbye.