?она??а ша?ыру, ?она? ?ылу.


Сабақ жоспары. Қазақ тілі. 10-сынып.
Сабақтың тақырыбы: Қонаққа шақыру, қонақ болу.
Сабақтың мақсаты: Білімдік: Қазақ халқының қонаққа шақыру ерекшеліктерін меңгереді және қонақтың олар үшін қаншалықты маңызды екенін түсінеді.
Әдептілік пен қонақжайлық ұғымдарын кеңейтіп, халқымыздың қасиетті - қонақжайлық жайында оқушылардың пікірін дұрыс қалыптастыру.Тәрбиелік: Қазақ халқының қонақ күтудегі ерекшеліктері жөнінде оқушыларға мәлімет бере отырып, қонақжайлылыққа тәрбиелеу, ізденімпаздыққа тәрбиелеу
Дамытушылық: Шығармашылық белсенділігін, танымдық дербестігін арттыру, өз ойларын дұрыс айта білуге жаттықтыру. Жазу арқылы сөз байлығын молайта отырып, логикалық ойлау, іздену қабілеттерін дамыту.Ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру;Сабақтың көрнекілігі: слайд, стикер, ватман, маркерларСабақтың типі: Аралас сабақСабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, баяндау, айтылым, тыңдалым, жазылым, сұхбат. Сабақтың барысы:
Уақыт Мұғалімнің қызметі:
Мен не істеймін? Оқушылардың жұмысы: оқушылар не істейді? Ресурстар
1 мин Қызығушылығын ояту.Қонақтар күту.Құрметті, қонақтар, хош келіпсіздер! Психологиялық тренинг(Тәрелкемен қонақтарға кәмпиттер мен печеньеден дәм татқызу) Кәмпит, печенье, тәрелке
1 мин Слайдтағы суреттер арқылы сабақтың тақырбын анықтау Слайдтағы суреттер арқылы тақырыпты анықтайды 1-4 слайдтар
2 мин Топқа бөлу қонақты түрлеріне байланысты топқа бөлу сандықтан алады.
Арнайы қонақ, құдайы қонақ, қыдырма қонақ, қылғыма қонақ
1.Бұл қонақтың түрлерін анықтау
Топқа бөлу қонақты түрлеріне байланысты топқа бөлу
Арнайы қонақ, құдайы қонақ, қыдырма қонақ, қылғыма қонақ
Қонақтың түрлеріне байланысты топқа бөлінеді. Үйде дайындаған қонақтың түрлерінің анықтамасын оқиды.
Арнайы қонақ өрісі тар, ауылдағы түтіні түзу  шыққандарды торып,өзінің құлқыны үшін аузына салғанын шала шайнап қылғататын қонақ.
Құдайы қонақ алыстан әдейі іздеп келген қонақ.
Қыдырма қонақ тосыннан келген қонақ.
Қылғыма қонақ ерігіп, желігіп, үйден үйді, ауылдан ауылды кезіп журген қонақ.
Сандық, стикерлер
2 мин Оқушыларға бүгінгі күнді тақырыпты және қонақ сөзінің анықтамасын жазғызу Дәптерлеріне бүгінгі күнді, тақырыпты жазады. Қонақ сөзінің мағынасын ашады. 6-слайд
4 мин 3.ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ КӨРІНІСТЕР Үйде дайындаған диалогтарын айтады 5 мин 5.ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА
1-деңгей
Қонаққа шақыру билетінің суретін салу
2 деңгей
Бес жолды өлең және
3-деңгей
Қонаққа шақыру эссе жазу. Нашар оқитын оқушылар қонаққа шақыру билетінің суретін салады.
Жақсы оқитын оқушылар мәтінді оқиды, аударады. 7-слайд
4 мин Мәтінмен жұмыс оқу, аудару
Қонаққа шақыру.
Басқа жерден көшіп келген көршілерге сол жерде бұрыннан тұратындар ерулікбереді, яғни қонаққа шақырады. Бұл-екі үй бір-бірімен араласып үй-іші, балалар жатырқамай, жақын , тату болсын деген ниетпен жасалатын құрмет.
Қолдану (асты сызылған сөздерді септеу дәптерде)
Мәтіннен асты сызылған сөздерді септейді 8-слайд
1 мин 6.Сергіту сәті
Қызыл өрік сергіту сәтін орындайды
өлең, 9-слайд
Смайлики
9 мин
3 мин
7.Мына тақырыптар бойынша әр топ калаж және бір топ кластер жасайды 
Дастархан басында. 
Қонақтың бабы
Қонақты шығарып салу
Қазақ халқының қонаққа шақыру түрлері Постер құрады,
қорғайды
Қазақ халқының қонаққа шақыру түрлерін жазып алады Ватман, маркер,
10-слайд
5 мин Гүлдің жапырақтарын алып, онда жазылған мақал-мәтелдерді аяқтау
Мақал-мәтелдердің жалғасын табады.
Плакаттағы гүлдің суреті
11-слайд
5 мин Қортынды: Сандықтан стикерлерді алып, жазылған сұрақтарға жауап береді және ол үшін сыйлықтар алады
1.Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы?
2.Қонақтың қандай түрлері бар?
3.Біз бұл сабақтан нені үйрендік?
4.Үйіңе қонақ келгенде қандай қызмет жасайсың?
5.Қонақты қалай шығарып саласың?
6.Қонақ деген кім?
7.Қонақтар не әкеледі?
8.Қонаққа байланысты мақал айт
9.Қонақты қайда отырғызады.
10.Қонақ сөзінде неше буын бар? Сұрақтарға жауап береді, сыйлықтар алады. стикер, сандық, сыйлықтар (айналар, қаламдар, өшіргіштер)
12-слайд
1 мин
1мин Рефлексия
Үйге тапсырма:
1) 4-тапсырма .2) «Мен қонаққа барғанда... » ( эссе) Смайликтер арқылы сабақтағы көңіл-күйлерін көрсетеді.
Күнделікке үй тапсырмасын жазып алады Күнделік
13-слайд
1 мин Бағалау. Ватманда 4, 5, 3 деген бағаларға өз аттарын жазып стикерлерді оқушылар жапсырады. Ватман, стикерлер
14 слайд